W poszukiwaniu idealnego prezentu na Dzień Dziecka

Wybór prezentu dla dzieci może przyprawić o zawrót głowy, szczególnie wtedy, gdy malucha widujemy sporadycznie i nie znamy jego upodobań. Aby nieco ułatwić to zadanie i skrócić gorączkowe poszukiwania idealnego podarunku, warto sprawdzić, co radzą eksperci. Zapytaliśmy pedagoga, psychologa i specjalistę ds. bezpieczeństwa artykułów dla dzieci o to, czym warto kierować się kupując prezent na Dzień Dziecka.

Poszukując idealnego prezentu dla pociechy (takiego, który zatrzyma uwagę malucha na dłużej, a dodatkowo przypadnie do gustu rodzicom), pod uwagę trzeba wziąć kilka kryteriów. Przede wszystkim, podarek powinien być bezpieczny i dostosowany do poziomu rozwoju dziecka – do jego potrzeb i możliwości. Dobrze jest też, gdy nowa zabawka ma walory edukacyjne, pomaga poznawać świat i ułatwia naukę nowych umiejętności. Szerzej o kryteriach doboru opowiedzą eksperci.

Bezpieczny prezent, czyli jaki?

Nawet najbardziej wyszukany prezent, który wywołał promienny uśmiech na twarzy dziecka, nie będzie udany, jeśli będzie zagrażał zdrowiu pociechy. Dlatego nie dajmy skusić się cenie czy atrakcyjnemu wyglądowi, dopóki nie upewnimy się, że dany produkt jest bezpieczny. Jak to zrobić?

Bezpieczeństwo dziecka w dużej mierze zależy od jakości materiałów wykorzystanych do produkcji, dlatego powinny być przebadane np. pod kątem użytych tekstyliów. Jeśli chcemy mieć pewność, że zabawka będzie bezpieczna dla malucha, to sprawdźmy czy spełnia rygorystyczne normy obowiązujące na terenie Unii Europejskiej. Na początku poszukajmy na opakowaniu oznakowania „CE”, czyli deklaracji producenta, że towar powstał zgodnie z wymaganiami określonymi w przepisach – radzi Tomasz Rutkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa marki Kinderkraft.

Oprócz sprawdzenia atestów, warto samemu zweryfikować czy dana rzecz jest bezpieczna. Jak? Najpierw sprawdźmy czy zabawka przeznaczona jest do odpowiedniej grupy wiekowej oraz czy dołączona jest do niej instrukcja użytkowania/montażu w języku polskim. Później możemy sami przetestować produkt – skontrolować czy nie ma ostrych, niebezpiecznych krawędzi, wystających elementów, czy niestabilnych komponentów, którymi dziecko może się zadławić. – Jeśli przedmiot budzi zastrzeżenia, można sprawdzić, czy nie znalazł się on w rejestrze wyrobów niezgodnych z wymaganiami, który znajduje się na stronie UOKiK. To tu trafiają produkty źle wykonane i niebezpieczne dla dzieci – podsumowuje Tomasz Rutkowski.

Magia wspólnie spędzonego czasu

Eksperci są zgodni, że wśród wielu ciekawych propozycji prezentów na Dzień Dziecka warto wybierać te, które przyczynią się do budowania więzi rodzinnych. – Musimy pamiętać, że największą przyjemność daje dziecku wspólne spędzanie czasu z bliskimi osobami, a nie posiadanie wybranych konkretnych przedmiotów. Bez stworzenia okazji, w której maluch będzie obserwował, jak można bawić się zabawkami, będą one bezużyteczne – sugeruje Paulina Nowakowska, psycholog.

– Uważam, że wartościowy prezent dla dziecka – niezależnie od tego, ile ma ono lat – to taki, który będzie przyczyniał się do spędzania czasu z rodzicami.

Pomysłów jest tu mnóstwo, np. gra planszowa, teatrzyk kukiełkowy, puzzle, zestawy do zabaw tematycznych, kreatywnych czy kolorowanka podłogowa – uzupełnia Marta Kondracka-Szala, pedagog. Świetnie też sprawdzą się przedmioty, dzięki którym nie tylko będziemy zacieśniać więzy rodzinne, ale również zadbamy o kondycję dziecka. Mogą to być np. rowerki biegowe, które nie tylko sprzyjają nauce utrzymania równowagi, ale przygotowują do jazdy na tradycyjnym rowerze czy trampoliny.

Idealna zabawka bawi i uczy

Zabawki mogą, oprócz umilania dziecku czasu, przyczyniać się także do jego rozwoju i to na każdym etapie rozwojowym. Młodsze pociechy poprzez zabawę mogą szybciej nauczyć się np. rozróżniania kolorów, nazw zwierząt czy roślin. – Jeśli szukamy prezentu dla przedszkolaka lub ucznia klasy I-III zwróćmy uwagę na te rzeczy, które pomagają dziecku w odkrywaniu świata, stymulują do rozwijania nowych umiejętności lub doskonalenia tych, które już posiada. W tej roli świetnie sprawdzą się np. gry edukacyjne – mówi Grażyna Sochacka, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.

Jakie są zalety dawania podarków, które edukują? – Dobrze dobrany i interesujący prezent może niepostrzeżenie pomóc dziecku pokonać trudności edukacyjne, np.: kłopoty z liczeniem, ortografią itd. Istotne jest również to, aby zabawka pozostawiała przestrzeń na rozwój kreatywności, twórczości czy myślenia – sugeruje Marta Kondracka-Szala.

Prezent dopasowany do rozwoju dziecka

Pamiętajmy, że stawianie przed małym człowiekiem zbyt ambitnych wyzwań może rodzić w nim niepotrzebne frustracje i budzić zniechęcenie. Dlatego zabawki muszą być dostosowane do wieku dziecka, czyli odpowiadać jego faktycznym umiejętnościom i stadium rozwoju, gdyż tylko wtedy będą dawały mu radość, jednocześnie ucząc i rozwijając wyobraźnię czy umiejętności. – Wraz z rozwojem zabawa dziecka nabiera funkcji symbolicznej – pociecha zaczyna w kreatywny sposób używać rekwizytów oraz atrybutów przedmiotów, które spotyka w codziennym życiu. Lepiej więc wybrać te zabawki, które rozwijają wyobraźnię – jak np. lalki, zestawy mini produktów spożywczych, atrybuty wykorzystywane w różnych zawodach. Im młodsze dziecko, tym lepiej aby forma zabawki była jak najbardziej zbliżona do rzeczywistych przedmiotów – mówi Paulina Nowakowska.

W przypadku najmłodszych dzieci prezenty zazwyczaj bardziej służą rodzicom niż dzieciom, bo pozwalają np. na chwilę zająć malucha lub pomóc w jego pielęgnacji. Dlatego na pierwsze Dni Dziecka można śmiało wybrać przedmiot, który wspomoże rodziców w opiece nad dzieckiem. Na rynku odnajdziemy mnóstwo ciekawych gadżetów, takich jak uwielbiany przez rodziców Miś Szumiś czy bujaczek-leżaczek. Oba produkty będą nieocenioną pomocą w usypianiu maleństwa.

Sklepowe półki przed Dniem Dziecka uginają się od nadmiaru zabawek, zanim jednak zdecydujemy się na którąkolwiek z nich – przeanalizujmy czy będzie ona spełniać powyższe kryteria. Warto też skonsultować zakup prezentu z opiekunami, którzy przecież najlepiej wiedzą, co dziecku sprawi największą radość.

 Mat.pras.

Artykuł przygotowany z ekspertami: Pauliną Nowakowską – psychologiem, Martą Kondracką-Szalą – pedagogiem, Grażyną Sochacką – nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej oraz Tomaszem Rutkowskim – ekspertem ds. bezpieczeństwa marki Kinderkraft.

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.