Latem marzymy o dalekich podróżach i egzotycznych plażach. Słońce zachęca nas do wylegiwania się w słońcu i słodkiego nicnierobienia.

A tu lipiec przygotował szereg kulturalnych wydarzeń, na których nie tylko warto bywać, ale czerpać pełnymi garściami. Koniecznie zajrzyj i korzystaj do woli!

 


PRZYGODA ZE SMOKIEM MACIUSIEM

 

W ramach akcji „Czytanie na kolanie” bohater Smok Maciuś razem z aktorką, Anetą Zając” zaprasza dzieci do swojego smoczego świata. 1 lipca w warszawskim Empiku w Placu Unii City Shopping odbędzie się spotkanie, na którym oprócz czytania książek o przygodach Maciusia (Wydawnictwo Dragon) na milusińskich czeka mnóstwo atrakcji.

1 lipca, godz. 11:00-15:00

Empik Plac Unii, Warszawa,

ul. Puławska 2


KINO SĄSIEDZKIE NA LIPIE PIOTROWSKIEJ

 

8 lipca na Lipie Piotrowskiej we Wrocławiu rozpocznie się cykl „KINO SĄSIEDZKIE”, w ramach którego w wybrane soboty, aż do września, zaplanowania bezpłatne plenerowe pokazy filmowe. O repertuarze decydowali mieszkańcy Lipy Piotrowskiej w specjalnej sondzie miejskiej. Oferta jest różnorodna, zapewne każdy znajdzie coś dla siebie. Organizatorzy zachęcają do zabierania ze sobą koszy piknikowych i wspólnego biesiadowania w czasie letnich wieczorów filmowych.

Od 8 lipca do września

Rady Osiedla Lipa Piotrowska, Wrocław 

ul. Tymiankowa 3

Repertuar: www.facebook/com/kulturalnalipa


SZTUKA SZUKA MALUCHA

 

Najstarszy i największy w Polsce festiwal przeznaczony dla najnajmłodszych i bliskich im dorosłych służy przede wszystkim temu, żeby pobudzać zmysły, pogłębiać wrażliwość, inspirować wyobraźnię, podsuwać pomysły na twórcze spędzanie czasu i dawać okazję do zacieśniania więzi z dzieckiem: wspólnie z nim poznawać świat i siebie nawzajem.

Nawet te maluchy, które nie umieją jeszcze chodzić ani mówić, gotowe są do tego, żeby odkrywać moc metafory w teatrze, muzyce, plastyce czy literaturze, choć to nie podział na gatunki jest przy tym najważniejszy – zwykle przenikają się one ze sobą w radosnym korowodzie prowadzącym do mądrej zabawy. Pomagają oswajać nowe przestrzenie, otwierać się na wyzwania, nazywać rzeczy, dawać wyraz emocjom, smakować skupienie, pierwsze zachwyty i wzruszenia.

Scena Wspólna w Poznaniu od 4 do 9 lipca znów będzie tętnić kolorami, dźwiękami i zapachami, a od wydarzeń trochę się wszystkim zakręci w głowie. W programie festiwalu będzie ich ponad 40 (w tym polskie i zagraniczne spektakle, spotkanie twórcze, koncert, set DJ-ski, interaktywna instalacja, wystawa „Karta praw dziecka do sztuki i kultury” oraz debata przeznaczona dla dorosłych.

Szczególnie gorąco polecić warto trzy wydarzenia.

Pierwsze z nich to prapremiera polsko-japońskiego spektaklu „Kuuki” („Powietrze”) zrealizowanego przez Jienkyo. Za sprawą przyjaznej i bezpiecznej sensorycznej instalacji, z pomocą tancerki i muzyka można będzie zgłębiać takie zagadnienia, jak to, czy wiatru można dotknąć, czym pachnie powietrze i jak dźwięczy oddech. A może nawet – kto wie? – uda się choć trochę pofrunąć na skrzydłach wyobraźni.

Kolejna propozycja to „Hjem” („Dom”) Madam Bach z Danii. Przepiękna plastycznie opowieść splata w jedno realne przestrzenie złożone ze ścian, podłóg i sufitów z wizjami przestrzeni mentalnych i emocjami, które w nas one budzą.

A na finał jeszcze „Lučka, grah in pero” („Lampka, groch i piórko”) Teatru Lalkowego z Ljubljany (Słowenia), którego inspiracją stała się „Księżniczką na ziarnku grochu” Hansa Christiana Andersena. Obywa się on prawie bez słów, a w świat teatralnej magii wprowadzają dzieci przepiękne lalki oraz troje śpiewających i grających na instrumentach aktorów.

Więcej informacji na: sztukaszukamalucha.pl oraz na fb/Sztuka Szuka Malucha.

11. Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych Sztuka Szuka Malucha (4-9 lipca 2017)

organizatorzy: Art Fraction Foundation i Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ