Zastanawiasz się jak powinna wyglądać jadalnia przyjazna dziecku? Energetyczne barwy ścian, wygodne stoły, odpowiednia ilość miejsca  – to tylko niektóre wymogi, jakie powinno spełniać pomieszczenie, w którym jemu posiłki. To jak ono wygląda ma bardzo duże znaczenie, bo odpowiednio zaprojektowane wnętrze może wpływać na nasz apetyt oraz samopoczucie podczas spożywania posiłków.

Przestrzenie dedykowana dzieciom powinna być właściwie zaplanowana i urządzona. O tym, jak powinna wyglądać taka przestrzeń, by nawet największe niejadki chciały w niej przebywać, opowiada Maria Kowalewska, dyrektorka ds. edukacji i komunikacji z Federacji Polskich Banków Żywności, partnera społecznego programu „Extra Szkolna Stołówka”.

Źródło: The next web

Energia i kolor

Kolory mają wpływ na nasze samopoczucie, dobrze czujemy się w otoczeniu jasnych barw, żółty i pomarańczowy mogą powodować, że będziemy zadowoleni i radośni.

Kolorem, który pobudza do działania i dzięki któremu mamy więcej energii, jest czerwony. W pomieszczeniach przeznaczonych do jedzenia powinny dominować te barwy. Nie poleca się kolorów chłodnych, na przykład niebieskiego.

Funkcjonalność i bezpieczeństwo

Dzieci w miejscu, w którym spożywa się posiłki powinny czuć się bezpiecznie, swobodnie i komfortowo. Po drugie mają być one funkcjonalne. Pomieszczenie powinno być pozbawione elementów, które mogą być dla dziecka potencjalnym zagrożeniem, takich jak ostre kanty czy szklane przedmioty. Warto pamiętać o zasadzie – im większa przestrzeń w przeliczeniu na jedną osobę, tym lepiej. Meble powinny być dostosowane do wieku użytkowników przestrzeni – stół i krzesła muszą odpowiadać wzrostowi dzieci, dla jakich są przeznaczone. Na stołach powinna być taka ilość miejsca, która gwarantuje, że dziecko bez problemu zmieści tacę z obiadem, a podczas jedzenia nie będzie trącać kolegów. Co ważne, także między stołami powinna zostać zachowana odpowiednio duża ilość miejsca, by bez trudu można było mijać kolegów spożywających posiłki przy sąsiednich stołach. Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu przestrzeni, szkolna stołówka będzie miejscem nie tylko spożywania posiłku w komfortowych warunkach, ale także przestrzenią budowania wzajemnych relacji miedzy uczniami.

Źródło: Design per day

Mało kto o tym pamięta, ale w miejscu, w którym dzieci spożywają posiłki, powinien znajdować się dostęp do bieżącej wody – by najmłodsi mogli zadbać o higienę rąk. Dzieci powinny mieć również swobodny dostęp do tac i sztućców. Idealną sytuacją jest, gdy w miejscu spożywania posiłku znajduje się też osobny kącik, wyposażony w wygodne kanapy, w którym uczniowie odpoczną po zjedzeniu obiadu i poczekają na swoich kolegów.

Szkolna stołówka czy pomieszczenie, w którym dzieci spożywają posiłki to nie tylko funkcjonalność, ale też wygląd. Dekoracje zawieszamy nisko, na wysokości wzroku najmłodszych. Miłymi akcesoriami będą kolorowe talerzyki czy kubki, oraz estetyczne nakrycia.

Źródło: Sarit Shani Hay

Poza domem

Atmosfera i wygląd miejsca ma znaczenie także podczas rodzinnego wyjścia na obiad – zwłaszcza, gdy rodzice planują posiłek z dzieckiem w wózku lub z kilkorgiem pociech. Istotne, by pomieszczenia były jasne, pełne kolorów i przyjaznych dla dzieci mebli – to wyznaczniki, które mogą pomóc w wyborze miejsca na rodzinny obiad. Dobrze też, gdy nie ma schodów, bo to dodatkowe utrudnienie. Stoły i krzesła powinny być dostosowane do dzieci – idealne są te, których wysokość da się regulować. Wspaniale, jeśli w środku znajduje się kącik dla najmłodszych, w którym mogą one spędzić czas, zanim zostanie podany posiłek. Odpowiednio zorganizowana przestrzeń sprawi, że dzieci z chęcią zasiądą do stołu.

Mat.pras.

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.