Kawa – napój pożądany o poranku, dający kopa, otwierający oczy. Coraz częściej jednak kawa nabiera dla nas większego znaczenia, a sposób parzenia staje się rytuałem. Szukamy w niej różnych smaków, pijemy z większym skupieniem i odkrywamy ją na nowo. Nie chcemy już biegać do sklepu po najtańszy odpowiednik kawy – mix gatunków, niewiadomego pochodzenia i jakości. Wolimy pójść do kawiarni i napić się naprawdę wyjątkowego naparu, będącego kompozycją niebywałych aromatów. Takie możliwości dają nam metody alternatywne, które właśnie powracają do łask. Nie są to nowości, a stare metody, które zostały na jakiś czas zapomniane i wyparte przez ekspresy ciśnieniowe. Powracamy na szczęście do chemexu, drippu czy syfonu, by na nowo cieszyć się niezapomnianym smakiem. Trzecia fala kawy trwa.

Kawa alternatywnie 1 Kawa alternatywnie 2 Kawa alternatywnie 3 Kawa alternatywnie 4 Kawa alternatywnie 5 Kawa alternatywnie 6

Powrót do natury jest obecnie silnym trendem w wielu aspektach naszego życia i to samo tyczy się kawy. Naturalne uprawy, kawy z jednego zbioru, z jednej plantacji, jasne wypalanie ziarna – to wszystko sprawia, że z ziaren możemy wydobyć ogromny wachlarz ciekawych aromatów, poczuć bogactwo smaków, które doznajemy bez sztucznych ulepszaczy w postaci mleka i cukru – które w tym przypadku traktowane są  – słusznie  – jako bezczeszczenie naparu. Właściwie zaparzony napar daje wspaniałe odczucia sam w sobie. Pijąc dobrze zaparzoną kawę możemy wyczuć w niej wszystkie smaki – od słodkiego, przez kwaśny po gorzki. Ważne by żaden z nich nie dominował, ale by wspólnie tworzyły niezapomnianą kompozycję.

Metody alternatywne, które najczęściej możemy spotkać w polskich kawiarniach to chemex, dripp i aeropres, ale jest również syfon, który znany jest od 160 lat.

Dripp i aeopres to metody najszybsze i najłatwiejsze, byśmy mogli wykonać je samodzielnie. Zaparzając dripp uzyskamy wyrazisty smak, odkrywa on zalety i wady kawy, a napar z niego nie będzie klarowny. Natomiast aeropress da nam kawę mętną i ciemną.

Chemex i syfon, to metody bardziej widowiskowe i wymagające od nas postępowania według konkretnych reguł. By uzyskać z nich naprawdę dobrą kawę musimy mieć na uwadze rodzaj kawy, temperaturę wody, stopień zmielenia, a nawet czas parzenia. Gdy poznamy te sposoby bliżej, możemy eksperymentować by odkrywać jak wiele możliwości smakowych daje nam kawa i delektować się nią.  Parząc chemex uzyskamy klarowny napar o subtelnym smaku, często porównywanym do herbaty. Syfon da nam kawę o wyrazistym i bardzo intensywnym smaku, a do tego sprawia niesamowite wrażenie!

Kawa alternatywnie 7 Kawa alternatywnie 8 Kawa alternatywnie 9 Kawa alternatywnie 10 Kawa alternatywnie 11 Kawa alternatywnie 12 Kawa alternatywnie 13

Jeśli macie ochotę napić się doskonałego naparu i poznać inny wymiar kawy poszukajcie w swojej okolicy i delektujcie się niezapomnianym smakiem kawy.

Sesja zrealizowana została w kawiarni KONESSO www.konesso.pl

Tekst/zdjęcia : Ewelina Szkutnik

Zapisz się na newsletter

No.13 Mint | gazeta online dla mamy już jest!

Magazyn MINT to poradnik dla mam o charakterze lifestylowym. MINT to nie tylko portal, który codziennie dostarcza porcji inspiracji dla mamy i dziecka. To także drukowany kwartalnik stworzony dla chwili relaksu. Poczuj miętę do MINT.

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.