Cisza, niby nic a znaczy tak wiele. W dobie wszechobecnej muzyki, informacji, hałasu dochodzącego z każdej strony, doceniamy ciszę bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

 

Cisza to także nieodzowny element prawidłowego rozwoju podczas najmłodszych lat życia naszych dzieci. Pomaga ona w rozwikłaniu problemów, wyciszeniu, skupieniu.

Jaki wpływ ma cisza na rozwój maluchów?

Cisza pomaga w skupieniu, uczy koncentracji, ześrodkowania uwagi na jednej myśli, jednym zadaniu, czy zagadnieniu. Ułatwia rozwój związany z integracją sensoryczną, czyli  wiązania bodźców, odbieranych przez zmysły, z odpowiednią reakcją na nie. Już od najmłodszych lat wspiera rozwój duchowości oraz poznawania swojej osobowości. Uczy identyfikacji uczuć, ich zrozumienia i odpowiedniej, przemyślanej reakcji. Brak dźwięku pozwala przede wszystkim na odpoczynek.
W dobie dzisiejszego, wszechobecnego hałasu, na który mamy niewielki wpływ, warto postarać się o to, aby najmłodsi mieli możliwość znalezienia się przez chwilę w ciszy.

„Dzięki temu prostemu trikowi obniża się poziom hormonu stresu, spada ciśnienie krwi, a mózg otrzymuje bodziec do regeneracji i relaksu. Ciało uspokaja się, tworząc jednocześnie przestrzeń dla refleksji.”- mówi Marta Żysko-Pałuba, ekspert psychologii.

System edukacyjny Montessori zakłada w swoim programie lekcje ciszy, oczywiście w większości placówek przedszkolnych nieobowiązkowe, ponieważ to dzieci wybierają z czego chcą korzystać. Zajęcia polegają na oszczędności w słowach, prowadzący przemawia spokojnym tonem, rozbudowaną gestykulacją, mimiką.  W lekcjach biorą udział maluchy, które są gotowe na wyciszenie, ponieważ wymaga to od nich samokontroli. Takie zajęcia sprawiają ogromną satysfakcję z wykonanych zadań.

Chwilę ciszy bardzo łatwo można stworzyć  w warunkach domowych i nie musi się to wiązać z całkowitej rezygnacji z wszelkich czynności. Poprzez ciszę można wsłuchiwać się w różne odgłosy, które nie są dla nas słyszalne w momencie gwaru. Takimi dźwiękami do usłyszenia z maluchem może być „tik-tak” zegara, spadające na parapet krople deszczu, czy bicie serca.
Podczas ciszy dobre mogą się okazać zabawy typu przenoszenie jajka na łyżeczce, które wymaga sporej koncentracji czy poznawanie poprzez zmysły owoców i warzyw.

„Proces wychowania związany jest z rozwojem dziecka. Zakłada on osiąganie pewnej harmonii wewnętrznej. Tempo rozwoju, dynamika życia, zaburzony rozwój dzieci i młodzieży stawia nas przed nie lada wyzwaniem, by zjawisko hałasu opanować ciszą.”-mówi prof. Teresa Olearczyk.

Ważne, aby już od najmłodszych lat pozwalać i stwarzać warunki ciszy. Nie ma ona wypełniać 100% czasu, ponieważ to niestety nierealne, ale powinna stanowić znaczącą część wychowania.

CO MOŻESZ ZROBIĆ JUŻ DZISIAJ?

  • Wprowadź dzienną dawkę ciszy dla całej rodziny – wystarczy 5 min, pomoże Wam w tym np. zabawa w „Króla ciszy” czy w odgadywanie głosów
  • Zachęć rodzinę do medytacji
  • Zacznijcie ćwiczyć jogę
  • Zacznijcie biegać lub uprawiać marszobieg
  • Puszczajcie kaczki nad wodą skupiając się tylko na tej czynności
  • Kąpiel w wannie
  • Wycieczka rowerowa do lasu

Podaruj sobie i Twoim bliskim ciszę!

Źródła: Dziennik Polski 24 – 1,2, Ronja


Autor: Natalia Moskalik

Studentka socjologii, wykształcona kucharka, miłośniczka dobrego stylu oraz muzyki na żywo. Uzależniona od włoskiej kuchni i pysznej herbaty. Stawia coraz wyżej cele i zdeterminowana dąży do ich osiągnięcia.

Zdjęcie: Freepik

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.