Dzieci uwielbiają wiele rzeczy. Wybierać spośród czegoś. Kreować coś. Odkrywać cokolwiek i wszystko na raz. Dzieci uwielbiają bajki. Wiemy o tym, dlatego nasze książeczki pozwalają wypełnić się dziecięcą wyobraźnią  i tworzyć bajkę, która nigdy nie będzie taka sama. Zapraszamy do bajkopisowego świata. 

bookbox bajka modułowa

BookBox to pierwsza na rynku bajka modułowa oraz chroniony prawem patentowym zestaw składający się z książeczki dla dzieci, do której dołączone są ilustrowane karty z fragmentami bajki. Wnętrze książki można dowolnie zmieniać, wypełniając przeznaczone do tego miejsca kartami dołączonymi do zestawu, tworząc tym samym bajkę na bardzo różne sposoby. BookBox’owe bajki nie znudzą się ani dzieciom, ani rodzicom, a sama książeczka i możliwość jej modyfikowania i tworzenia różnego przebiegu historii rozwija kreatywność dziecka oraz doskonali umiejętność łączenia elementów w całość. Bajki BookBox to doskonały sposób na aktywne tworzenie wraz z dzieckiem książeczki, która będzie jedną z pierwszych inspiracji do czytania.

Rozmawiamy dzisiaj z Panią Katarzyną Zych, która wraz z synkiem Natanem wymyśliła BookBox.

Mammazine: Bajka modułowa to nowość w Polsce. Jak pojawił się pomysł na taką formę książeczki dla dzieci?

Katarzyna Zych: Wszystko zaczęło się od bajek, które uwielbiamy wraz z moim synkiem wymyślać i opowiadać.  To on zainspirował mnie do zupełnie innego spojrzenia na ich formę. Kiedy je opowiadaliśmy, zmieniał bądź dopowiadał różne szczegóły – często po prostu z  ciekawości, by przekonać się, co będzie dalej i jak potoczy się nieco zmieniona historia.

Zauważyłam, że taka możliwość wpływu na przebieg wydarzeń w bajce jest bardzo angażująca dla dziecka.

Jednak pomysł na samą formę bajki modułowej pojawił się wówczas, gdy pewnego dnia narysowaliśmy wspólnie kilka obrazków na podstawie, których opowiadaliśmy bajkę. W pewnym momencie mój synek zaczął je przekładać w różnej kolejności i okazało się, że za każdym razem możemy stworzyć nieco inną historię. To był początek bajki modułowej.

bookbox bajka modułowa

Mammazine: Szczęśliwa mama to spełniona mama. Czy pomysł na biznes przynosi Pani radość?

Katarzyna Zych: Niesamowitą. Przede wszystkim dlatego, że jego realizacja wiąże się z bardzo twórczą, kreatywną pracą, którą po prostu uwielbiam. Poza tym ogromnym źródłem satysfakcji jest dla mnie praca nad pomysłem, który powstał przy współudziale mojego synka, właściwie za sprawą jego inspiracji.  I niezmiernie cieszy zaciekawienie, z który spotyka się pomysł. Chciałabym nie tylko wydać pierwszą bajkę modułową, ale zamierzam również rozwijać ten pomysł dalej, od dawna jest już konkretny biznesowy plan, który czeka na realizację.

Mammazine: Czy faktycznie taka bajka, daje dziecku możliwość układania biegu wydarzeń według własnej wyobraźni?

Katarzyna Zych: Tak. Wybrane fragmenty bajki, możemy zestawiać w dowolnej kolejności, dziecko może decydować co po czym nastąpi, który bohater pojawi się w bajce. Może zadecydować o tym, jak zacznie się bajka, jakie będzie miała zakończenie. Przy tym wszystkim, za każdym razem tworzy zupełnie inną całość historii – co stanowi świetny sposób, by nie tylko rozwijać kreatywność dziecka, ale również np. doskonalić umiejętność syntezy. 30 fragmentów bajki to właściwie nieograniczone możliwości tworzenia wariantów bajki, co potwierdzi każdy, kto z lekcji matematyki pamięta, ile to jest 30 silnia.

Mammazine: Jak technicznie rozwiązana będzie forma modułów książeczki?

Katarzyna Zych: Bajka modułowa to zestaw, na który składa się 30 ilustrowanych kart z fragmentami bajki oraz dedykowana do nich książeczka, w której umieszcza się wybrane karty. Wewnątrz książki, w specjalnych wgłębieniach można umieścić maksymalnie 10 kart – nie wykorzystujemy więc za każdy razem wszystkich fragmentów bajki, a jedynie ich część, co dodatkowo zwiększa różnorodność bajki.

bookbox bajka modułowa


Mammazine: Jakich głównych bohaterów poznamy w bajce?

Katarzyna Zych: Pierwsza bajka modułowa to przygody dwóch sympatycznych, ciekawych świata smoków Momo i Kiki.

Jak zapewnia mój synek „one wcale nie są straszne i nie gryzą”

bookbox bajka modułowa

Podczas jej tworzenia zależało mi na tym, aby bajka dostarczała pozytywnych emocji, więc tych z pewnością nie zabraknie w smoczej historii. Ciekawostką jest to, że nie da się opowiedzieć fabuły bajki, bo ona zależy… od tego w jaki sposób ją ułożymy. Mogę więc tylko powiedzieć, że poszczególne jej fragmenty  dostarczą smokom ciekawych przygód, w bajce pojawi się sporo różnych postaci, a po drodze smokom przyjdzie rozwiązać niejedną zagadkę. Cała reszta bajki w rękach małego czytelnika!

Mammazine: Skąd czerpała Pani inspiracje realizując pomysł bajki?

Katarzyna Zych: Tak jak wspomniałam, inspiracji dla samej bajki modułowej dostarczył mój synek. Wspólnie tworzyliśmy również jej treść – przygody smoków Momo i Kiki.

Jednak realizacja pomysłu, sama forma bajki, wygląd zestawu jest zupełnie moim autorskim pomysłem, z powodzeniem zresztą zgłoszonym do ochrony patentowej. 

Myślę jednak, że pomysł na bajki modułowe jest doskonałym przykładem na to, że najlepszą inspiracją bywa codzienność i czasem wystarczy uważnie posłuchać, co ten mały człowiek, który jest obok nas ma do powiedzenia, bo dzieci mogą wnieść w nasze życie więcej niż nam się wydaje.

Mammazine: Kiedy możemy spodziewać się premiery książeczki?

Katarzyna Zych: Po pomyślnym zakończeniu projektu trwającego na platformie PolakPotrafi.pl, bajki zostaną wydane w przeciągu miesiąca i w pierwszej kolejności trafią do osób, które zdecydują się na ich zakup jako nagrody, właśnie w trakcie trwania kampanii. Oficjalna premiera bajki modułowej jest zaplanowana na 15 kwietnia.

Gratulujemy pomysłu i już nie możemy doczekać się premiery.

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.