Jak ocenilibyście jakość swojego snu? Czy na co dzień zdajecie sobie sprawę jak sen wpływa na efektywność i jakość pracy za dnia? Przy okazji obchodów Światowego Dnia Snu (WSD) obchodzonego 16 marca przypominamy jak ważną rolę odgrywa dobra jakość snu w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia.

Szacuje się, że na całym świecie ponad 100 milionów osób cierpi na obturacyjny bezdech senny (OBS), z czego 80% nie zostało w tym kierunku zdiagnozowanych, a 30% doświadcza trudności w zasypianiu i utrzymaniu jakościowego snu. Dobrej jakości sen jest podstawą do zachowania zdrowia, a tylko jedna trzecia osób, które cierpią z powodu problemów ze snem, szuka profesjonalnej pomocy.

Harris Poll w imieniu firmy Philips przeprowadził internetowe badanie w lutym tego roku w 13 krajach, w tym w Polsce, łącznie na grupie 15 000 dorosłych osób. Efektem badania jest raport “Lepszy Sen. Lepsze Zdrowie. Globalne spojrzenie na problem niedoboru snu”.

ZŁE NAWYKI

Wyniki badania wykazały, że nadal nie traktujemy snu priorytetowo. Co prawda większość dorosłych osób na całym świecie (67%) uważa, że ​​sen ma wpływ na ogólny stan ich zdrowia i samopoczucie, ale już poczucie winy za nieregularne (tj. 3-4 razy w tygodniu) ćwiczenia (49%) lub nieodpowiednie odżywianie (42%) znacznie przewyższały poczucie winy z powodu nieutrzymywania dobrych nawyków związanych ze snem (29%). Co ciekawe, bardziej winne z powodu złych nawyków związanych ze snem były osoby z młodszej grupy wiekowej 18-24.

Badanie pokazało również, że na drodze do dobrego snu spotykamy kilka barier. Po pierwsze 6 na 10 osób potwierdziło, że cierpi na jakiś problem zdrowotny, który wpływa na ich sen, jedna czwarta dorosłych zgłosiła bezsenność, a co piąta przyznała się do chrapania. Ponadto w ciągu ostatnich 3 miesięcy problemy ze snem z powodu zmartwień miało 58% osób, a 26% z powodu wszechobecnej technologii. Efekt? Po źle przespanej nocy wyglądamy na zmęczonych (46%), jesteśmy nie w humorze i drażliwi (41%), brakuje nam motywacji (39%) i miewamy problemy z koncentracją (39%).

Sen jest podstawą zdrowego stylu życia. To jak dobrze i jak długo spaliśmy poprzedniej nocy, to najważniejsza zmienna określająca, jak się czujemy następnego dniapowiedział dr David White, dyrektor ds. Medycznych w firmie Philips Sleep and Respiratory Care. Nieodpowiedni sen ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, w przeciwieństwie do ćwiczeń fizycznych czy diety. Przeprowadzone badanie pokazuje jednak, że pomimo świadomości, że sen jest ważny dla ogólnego stanu zdrowia, ludzie wciąż starają się rozwiązać problem w ten sam sposób, w jaki traktują ćwiczenia lub dietę. Im bardziej rozumiemy, jak sen wpływa na wszystko, co robimy, tym lepiej możemy dostosować nasz styl życia i znaleźć rozwiązania, które pomogą nam lepiej spać – dodał.

ZADBAJ O LEPSZY SEN

Na szczęście jesteśmy gotowi podjąć wysiłek – aż 77% wszystkich badanych próbowało wprowadzić usprawnienia w trosce o lepszy sen. Najczęściej było to słuchanie kojącej muzyki, wprowadzenie stałego harmonogramu zasypiania i budzenia się, specjalistyczna pościel czy medytacja. Co ciekawe ankietowani z Polski i Chin za jedną z najlepszych metod uznali poprawę jakości powietrza (odpowiednio 33% i 31%).

A jak Ty dbasz o swój lepszy sen?


Mat.pras.

Zdjęcie: Designed by Freepik

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.