Dojrzewanie dziewczynek – ciałopozytywny przewodnik Moonka

Czas oswoić dojrzewanie dziewczynek. Moonka to pierwszy polski ciałopozytywny przewodnik dla dziewczynek. Ty też możesz dodać swoją ciegiełkę, aby ujrzał światło dzienne.

GRAFIKI: Anna Rudak

dojrzewanie dziewczynek

SKLEP

Zacznijmy od początku – jak rozszyfrowałybyście ciałopozytywność?

moonka, Barbara Pietruszczak: Dla moonki to budowanie i pielęgnowanie pozytywnego obrazu swojego ciała. Skupienie się bardziej na tym, co dzięki niemu możemy robić, niż na tym jak wygląda. Tej perspektywy i tak jest pełno w naszej kulturze. Moonkowa ciałopozytywność to pielęgnowanie czułości i szacunku wobec swojego ciała, wsłuchiwanie się w nie i dbanie o nie. Ale też zrozumienie, czyli posiadanie rzetelnej wiedzy na temat zachodzących w ciele procesów.

dojrzewanie dziewczynek

W Polsce nadal nie mówi się o miesiączce, dlaczego?

moonka, Barbara Pietruszczak: To skutek dekad milczenia, które utrwaliły przekonanie, że o miesiączce nie wypada mówić. Menstruacja łączy się z seksualnością, a to temat, z którym cały czas mamy w Polsce problem. Na szczęście miesiączkowego tabu zaczyna pękać.

Czy miesiączkę powinno się celebrować?

moonka, BP: Odpowiedzi jest tyle, co kobiet. Najważniejsze, żeby każda kobieta powstępowała w zgodzie ze sobą i swoimi potrzebami.

#miesiaczkopozytywność to….

moonka BP: Zastąpienie wstydu empatią wobec siebie i innych miesiączkujących osób. To także edukacja menstruacyjna, czyli rzetelna wiedza na temat miesiączki i cyklu menstruacyjnego. A to wszystko nie będzie możliwe, jeżeli nie zaczniemy traktować mówienia o miesiączce, jak czego najnormalniejszego na świecie. 

Czy ludzie nadal wierzą w przesądy związane z miesiączką?

moonka, BP: Niestety tak. Co wynika z opublikowanego w tym roku raportu „Menstruacja”. Wciąż niektóre kobiety wierzą, że podczas miesiączki nie mogą piec ciast. Uważają też, że miesiączka jest pełna toksyn. Najbardziej rozpowszechniony jest mit, że podczas miesiączki nie można zajść w ciążę.

To wstyd lubić miesiączkę?

moonka, BP: Oczywiście, że nie. Ale czasami mówienie o tym na głos, spotyka się z niezrozumieniem. Wiele kobiet bardzo cierpi w trakcie okresu i po prostu trudno im zrozumieć, że może być inaczej.

Z jakimi problemami najczęściej okołomiesiączkowym borykają się dzisiaj dziewczynki w Polsce?

moonka, BP: Dziewczynkom cały czas brakuje wiedzy, która ułatwiłaby im dorastanie. Ale chyba jeszcze bardziej brakuje im wsparcia i obecności kogoś bliskiego. Dziewczynki w Polsce nierzadko rozmawiają z mamą o pierwszej miesiączce (menarche) dopiero po tym, jak ją dostaną. Są osamotnione, często przestraszone i niepewne. To wątek, o którym bardzo często się zapomina w kontekście menarche.

Do jakiego momentu dziewczynki akceptują swoje ciało i dlaczego to się zmienia?

moonka, KJK: Małe dzieci lubią swoje ciało, patrzą na nie jak strefę możliwości – nogi potrafią biegać, ręce przenosić coraz cięższe rzeczy, ciało może tańczyć, turlać, jeździć na rowerze. To daje dzieciom niekwestionowaną przyjemność. Problem pojawia się właśnie u progu dojrzewania,całkiem wcześnie. Ciało dziewczynki zaczyna się zmieniać, a wraz z tym zaczyna pojawiać się presja ze świata zewnętrznego. Te wszystkie “niewinne” uwagi: “zaokrągliłaś się”, “ale wyrosłaś”, “pannica”. Co druga dziewczynka między 10. a 17. rokiem życia odczuwa presję, by być piękną – wiemy to z badań. Media bombardują nas obrazami idealnych dziewczynek – różnorodność nadal jest rzadkością. Dziewczynki wpisuje się jeden wzorzec piękna. A jak któraś z nich odbiega od wzorca, to presja jest jak duża, że wcześniej czy później próbuje wpisać się w ten schemat piękna.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

dojrzewanie dziewczynek

Dobrze jest zacząć rozmawiać o pierwszej miesiączce zanim się ona pojawi, aby uniknąć niepotrzebnego zaskoczenia

Jak zatem dziewczynka może oswoić dojrzewanie?

moonka, Katarzyna Jabłońska-Kuśmierek: Pewnie każda dziewczynka ma troszkę inaczej. Jedne lubią czytać, inne rozmawiać. Ważne, aby każda z nich wiedziała, gdzie szukać wiedzy na temat swojego ciała. Aby nie był to jedynie Internet. Ważne, aby wiedziały, że zmiany, które teraz zachodzą w ich ciałach i w psychice są naturalne. A jeśli coś je bardzo niepokoi – należy to sprawdzić z rodzicem lub lekarzem, a nie dręczyć się pytaniem czy wszystko ze mną w porządku. Kluczowe jest wsparcie dorosłej osoby, ale nie jedna pojedyncza rozmowa, tylko bliska, bezpieczna, pełna miłości relacja i pełna akceptacji ukochanej córeczki.

Co mogą zrobić rodzice, jak wspierać dziewczynkę w okresie dojrzewania?

moonka, KJK: Przede wszystkim przytulić [uśmiech]. Naprawdę bardzo ważna jest autentyczna relacja, szczera rozmowa o tym, co się teraz dzieje w ciele dziewczynki. Mama może podzielić się własnym doświadczeniem dojrzewania. Podzielić się swoją wiedzą. Z autentyczną uwagą wysłuchać córki – może kryją się tam lęki, może wstyd, może nurtują ją pytania, których nie umie zadać. Dobrze jest zacząć rozmawiać o pierwszej miesiączce zanim się ona pojawi, aby uniknąć niepotrzebnego zaskoczenia. Powolutku przygotowywać na inne zmiany, które pojawią się w najbliższych latach. Bardzo ważna jest umiejętność słuchania własnego ciała, odpowiadania na jego potrzeby – jeśli boli mnie brzuch albo mięśnie nóg to warto dać sobie chwilę odpoczynku, zadbać o siebie, wskoczyć pod kocyk, napić się herbaty, wtulić w mamę albo tatę. Odpuścić. Być dla siebie czułą, dobrą. Pamiętajmy, że dzieci modelują zachowania dorosłych. Jeśli mama umie dać sobie przestrzeń na odpoczynek, kiedy słabo się czuje, córce będzie znacznie łatwiej dać sobie prawo do tego za kilka lat.

Dlaczego powstał projekt ,,moonka”?

moonka, KJK: Przede wszystkim, aby upowszechniać wiedzę o dojrzewaniu dziewczynek, aby oswoić tabu miesiączki, aby dać naświetlić ten problem i ruszyć z rozwiązaniem. Dlatego wydajemy pierwszy polski ciałopozytywny przewodnik po dojrzewaniu dla dziewczynek oraz grę-karciankę dla całej rodziny. Książka ma dać rzetelną wiedzę bezpośrednio dziewczynkom, jest napisana z myślą o nich. Gra jest dla braci, kolegów, wujków, babć, dziadków i oczywiście rodziców, abyśmy wszyscy powoli rozbrajali ten temat.

dojrzewanie dziewczynek
dojrzewanie dziewczynek

Skąd jego nazwa?

moonka, KJK: Moonka powstała od słowa moon, co oznacza księżyc w języku angielskim. Co ma księżyc wspólnego z miesiączką? Całkiem sporo! Zacznijmy od miesiączki, która wywodzi się od polskiego słowa miesiąc – ponieważ pojawia się mniej więcej co 4 tygodnie (28 dni), raz w miesiącu! Pierwotne znaczenie słowa miesiąc to właśnie księżyc. Szukałyśmy dziewczyńskiej odmiany i w końcu pojawiła się moonka. Lubimy też dopowiadać: moonka – księżycowa dziewczynka.

O kim myślałyście tworząc Moonkę?

moonka, KJK: Przede wszystkim o dziewczynkach u progu dojrzewania. Badania, raporty, nasze obserwacje oraz własne doświadczenie pokazują – jak ważny i trudny jest to czas. I nadal brakuje nam rzetelnej wiedzy, o tym, co się dzieje wtedy w ciele dziewczynki. Zależało nam również na tym, aby informacje, które dostaje dziewczynka były podane jej z czułością, wsparciem i zapewnieniem, że wszystko, co teraz przeżywa jest naturalne. Moonka ma wspierać nie tylko dziewczynki, ale również ich rodziców i opiekunów, aby ten czas był dobry dla wszystkich. Dorosłym też często brakuje wiedzy i umiejętności wsparcia. Nie jest to niczyja wina. Tak po prostu jest. Ale można to zmieniać.

Kto stoi za projektem?

moonka, KJK: Basia Pietruszczak – autorka książki – od dawna myślała o takiej książce dla dziewczynek. Przewodniku, który poprowadzi je przez zmiany, które zachodzą w ich ciele podczas dojrzewania, ale osadzi to w bezpiecznym, przyjaznym i przystępnym języku. Ewa Pietruszczak – starsza siostra Basi – ma rzadką zdolność łączenia pomysłów z rzeczywistością. Zaczęła rodzić się wizja moonki jako zmiany w postrzeganiu dojrzewania, wsparcia nie tylko dziewczynek, ale też rodziców, czyli coś znaczniej szerszego niż wydanie książki. Ewa i Basia zaprosiły do współpracy Ewę Kwiatkowską – strateżkę. Moonka zaczęła nabierać rumieńców. Potem ja dołączyłam – dzisiaj odpowiadam za zbiórkę na wspieram.to/moonka oraz za partnerstwa moonki. Ewa Pietruszczak wymyśliła, że wraz z książką stworzymy pierwszą polską grę o dojrzewaniu, więc zaprosiła do współpracy Igora Widawskiego i Macieja Smrokowskiego – zawodowych projektantów gier oraz socjolodzy w wykształcenia. Od początku wspiera nas również dr Agnieszka Wojnarowska – psycholożka oraz Martyna Opłatowska – zwana przez nas “Królową IT”, która wspiera nas w działaniach onlinowych.

dojrzewanie dziewczynek

O czym będzie ciałopozytywny przewodnik o dojrzewaniu?

moonka, KJK: O zmianach zachodzących w ciele dziewczynek u progu oraz w czasie dojrzewania. Barbara Pietruszczak przeprowadza dziewczynki przez te najtrudniejsze kwestie, które nadal pozostają tabu – miesiączka,nieprzyjemny zapach, bolące rosnące piersi, inne zmiany. Jest też rozdział np. O patrzeniu na siebie – jak dziewczynki siebie widzą w tym czasie oraz rozdział o zadbaniu o siebie. Ten przewodnik nie jest zwykłą książką. Jest tam również miejsce na prywatne notatki oraz wyjątkowa strona – pamiątka pierwszej miesiączki, która może zostać z dziewczynką na zawsze – jako zapis wyjątkowej chwili.

Czy jest on tylko dla dziewczynek?

moonka, KJK: Przewodnik jest o dziewczynkach. Nie ma tam zagadnień związanych ze zmianami, jakie zachodzą w tym czasie w chłopcach. Oni zasługują na oddzielną książkę. Natomiast taki przewodnik mogą przeczytać również chłopcy, aby wiedzieć i rozumieć, co przeżywają ich siostry oraz koleżanki.

Co jeszcze planujecie za działania w ramach projektu Moonka?

moonka, KJK: Intensywnie pracujemy nad grą – pierwszą polską karcianką o dojrzewaniu dla całej rodziny. I to jest przestrzeń również dla chłopców! Tu pojawiają się zagadnienia związane z dojrzewaniem chłopców i dziewczynek. Jest wymyślona w ten sposób, aby nikogo nie zawstydzać, nie krępować, ale w zabawny lekki sposób rozkruszyć tabu.

Jak można dołożyć swoją cegiełkę do projektu?

moonka,KJK: Trwa zbiórka społeczna na wspieram.to/moonka. Aby wesprzeć moonkę, należy wejść na tę stronę i wybrać sobie odpowiednią nagrodę, np. książkę z autografem Basi albo imienne życzenia, które wydrukujemy w książce lub grę z podpisem twórców i wiele innych. Każdy znajdzie coś wyjątkowego dla siebie. Jeśli zbiórka zakończy się sukcesem – książka i gra dotrą do wspierających w marcu 2021.

TU MOŻESZ WESPRZEĆ AKCJĘ.

Dlaczego akcja crowdfundingowa?

moonka, KJK: Przede wszystkim, aby stworzyć zaangażowaną społeczność, która wraz z moonką będzie oswajać dojrzewanie. W grupie zawsze jest większa siła. A nam marzy się prawdziwa rewolucja w tym temacie. Chcemy, aby dziewczynki nie doświadczały już lęku i osamotnienia tylko, dlatego, że brakuje im wiedzy o ich ciele. Przykład: dostanie miesiączki w wieku lat 8 – to żaden wstyd, ale jak ją dostaje 15 latka też jest w porządku. Poruszymy wszystkie planety i księżyce, aby każda dziewczynka w Polsce mogła mieć dostęp do rzetelnej wiedzy o procesach zachodzących w jej ciele podanej z szacunkiem i czułością. Chcemy tkać sieć wspierających dorosłych. Wierzymy, że prawdziwa zmiana zachodzi wtedy, kiedy naprawdę dotyczy ludzi.

Barbara Pietruszczak – dziennikarka i autorka specjalizująca się w tematyce miesiączki, obrazu ciała, seksualności i tabu związanego z cielesnością. Autorka pierwszego polskiego przewodnika po dojrzewaniu dla dziewczynek, na wydanie którego trwa społeczna zbiórka na wspieram.to/moonka

Katarzyna Jabłońska-Kuśmierek – współtwórczyni projektu moonka, odpowiedzialna za zbiórkę oraz partnerstwa. Z wykształcenia filolożka polska, teatrolożka oraz trenerka kompetencji społecznych. Prywatnie mama Antka i Kai.

podobne artykuły

magazyn dla mam

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.