Czy gry planszowe mogą stać się alternatywą dla zabawek elektronicznych, dla gier komputerowych i tych gier, które dedykowane są różnym konsolom? Czy gry planszowe mogą stać się pomocą dydaktyczną, a także wychowawczą i stać się towarzyszem codziennych zabaw? Czy w końcu gry planszowe mają szansę zainteresować coraz bardziej wymagającego małego człowieka; czy mają szansę przykuć uwagę dziecka, które od najmłodszych lat otoczone jest obrazami 3D i gadżetami napakowanymi kablami?

Na każde z tych pytań odpowiedź jest zdecydowanie twierdząca. Gry planszowe nie tylko mają szansę być alternatywą dla gier komputerowych, ale śmiem twierdzić, że tak już się stało, że trzeba o tym mówić w czasie dokonanym.  Jesteśmy świadkami przesytu elektroniką. Dzieci, ale przede wszystkim ich rodzice, powiedzieli zdecydowane i głośne „dość” ogłuszającym, ogłupiającym, a także przesyconym brutalnością grom komputerowym. Coraz częściej wybieramy gry, które wnoszą coś więcej, które przynoszą jaką wartość dodaną.

Naprzeciw rodzicom i ich pociechom wyszli producenci gier planszowych, które tworzone są z coraz większą dokładnością, starannością i pasją.

GRY DLA MAŁYCH

www.granna.pl

Do wyboru mamy gry planszowe edukacyjne, rozrywkowe, manualne, czy wychowawcze. Każda z tych pozycji świetnie sprawdzi się nie tylko, jako zabawka, ale także jako swoisty pomocnik w nauce czy wychowaniu. Na rynku dostępne są gry matematyczne, ortograficzne, czy takie dzięki którym wykonamy skomplikowane doświadczenia fizyczne. Nie trzeba długo przekonywać rodziców do ich atrakcyjności i praktyczności zarazem. Każdy przecież wie, że najlepiej uczyć się przez zabawę. Taka wiedza nie tylko przychodzi z łatwością, ale także na długo, jeśli nie na zawsze, pozostanie w naszej pamięci. Na sklepowych półkach znajdziemy gry planszowe typowo rozrywkowe, które być może nie wniosą wiele w zdobywanie kolejnych stopni naukowych przez nasze dzieci. Gry planszowe tego rodzaju pozwolą nam jednak na świetną zabawę, a czyż właśnie nie zabawa wpisana jest w dzieciństwo. Gry takie pozwolą na spędzanie czasu wspólnie z dzieckiem, sprowokują śmiech i rozmowę, rozwiną zdolności społeczne.

Gry planszowe mogą stać się pretekstem do poruszenia z dzieckiem tak ważnych kwestii jak rywalizacja, zasady fair play, umiejętności wygrywania czy przegrywania. Granie w gry planszowe uczy także, wydawać by się mogło tak banalnych rzeczy, jak czekanie na swoją kolej czy umiejętności koncentracji i skupienia.

Gry planszowe mogą nauczyć dziecko także samodzielności i umiejętności podejmowania decyzji. Gry planszowe są w końcu sojusznikiem w walce z nieśmiałością i pomagają dziecku w budowaniu własnej wartości, bo który maluch nie będzie dumny, z tego że pokonał własnego tatę czy dziadka.

Rynek gier planszowych rozwinął się tak bardzo, że w swojej ofercie ma już gry dla dzieci od drugiego roku życia. Każda zaś z pozycji kusi kolorami, kształtami i bogactwem form.  Chińczyk i szaro bure warcaby już dawno odeszły w zapomnienie. Współczesne gry planszowe bez żadnych kompleksów mogą konkurować z grami elektronicznymi, nawet z tymi 3D.

Zalety gier planszowym można by wyliczać tak w nieskończoność. Jest ich tak wiele, że nie sposób wspomnieć tutaj o ich wszystkich.

Najważniejsze jednak jest to, że grając w gry planszowe spędzamy czas razem na wspólnej zabawie, śmiejąc się i dokazując. Jest to jedna z lepszych alternatyw na długie, jesienno-zimowe wieczory.

Tekst: Ewa Kichman

Zapisz się na newsletter

No.11 Mint dostępny online i w salonach Empik

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.