Czy gry planszowe mogą stać się alternatywą dla zabawek elektronicznych, dla gier komputerowych i tych gier, które dedykowane są różnym konsolom? Czy gry planszowe mogą stać się pomocą dydaktyczną, a także wychowawczą i stać się towarzyszem codziennych zabaw? Czy w końcu gry planszowe mają szansę zainteresować coraz bardziej wymagającego małego człowieka; czy mają szansę przykuć uwagę dziecka, które od najmłodszych lat otoczone jest obrazami 3D i gadżetami napakowanymi kablami?

Na każde z tych pytań odpowiedź jest zdecydowanie twierdząca. Gry planszowe nie tylko mają szansę być alternatywą dla gier komputerowych, ale śmiem twierdzić, że tak już się stało, że trzeba o tym mówić w czasie dokonanym.  Jesteśmy świadkami przesytu elektroniką. Dzieci, ale przede wszystkim ich rodzice, powiedzieli zdecydowane i głośne „dość” ogłuszającym, ogłupiającym, a także przesyconym brutalnością grom komputerowym. Coraz częściej wybieramy gry, które wnoszą coś więcej, które przynoszą jaką wartość dodaną.

Naprzeciw rodzicom i ich pociechom wyszli producenci gier planszowych, które tworzone są z coraz większą dokładnością, starannością i pasją.

GRY DLA MAŁYCH

www.granna.pl

Do wyboru mamy gry planszowe edukacyjne, rozrywkowe, manualne, czy wychowawcze. Każda z tych pozycji świetnie sprawdzi się nie tylko, jako zabawka, ale także jako swoisty pomocnik w nauce czy wychowaniu. Na rynku dostępne są gry matematyczne, ortograficzne, czy takie dzięki którym wykonamy skomplikowane doświadczenia fizyczne. Nie trzeba długo przekonywać rodziców do ich atrakcyjności i praktyczności zarazem. Każdy przecież wie, że najlepiej uczyć się przez zabawę. Taka wiedza nie tylko przychodzi z łatwością, ale także na długo, jeśli nie na zawsze, pozostanie w naszej pamięci. Na sklepowych półkach znajdziemy gry planszowe typowo rozrywkowe, które być może nie wniosą wiele w zdobywanie kolejnych stopni naukowych przez nasze dzieci. Gry planszowe tego rodzaju pozwolą nam jednak na świetną zabawę, a czyż właśnie nie zabawa wpisana jest w dzieciństwo. Gry takie pozwolą na spędzanie czasu wspólnie z dzieckiem, sprowokują śmiech i rozmowę, rozwiną zdolności społeczne.

Gry planszowe mogą stać się pretekstem do poruszenia z dzieckiem tak ważnych kwestii jak rywalizacja, zasady fair play, umiejętności wygrywania czy przegrywania. Granie w gry planszowe uczy także, wydawać by się mogło tak banalnych rzeczy, jak czekanie na swoją kolej czy umiejętności koncentracji i skupienia.

Gry planszowe mogą nauczyć dziecko także samodzielności i umiejętności podejmowania decyzji. Gry planszowe są w końcu sojusznikiem w walce z nieśmiałością i pomagają dziecku w budowaniu własnej wartości, bo który maluch nie będzie dumny, z tego że pokonał własnego tatę czy dziadka.

Rynek gier planszowych rozwinął się tak bardzo, że w swojej ofercie ma już gry dla dzieci od drugiego roku życia. Każda zaś z pozycji kusi kolorami, kształtami i bogactwem form.  Chińczyk i szaro bure warcaby już dawno odeszły w zapomnienie. Współczesne gry planszowe bez żadnych kompleksów mogą konkurować z grami elektronicznymi, nawet z tymi 3D.

Zalety gier planszowym można by wyliczać tak w nieskończoność. Jest ich tak wiele, że nie sposób wspomnieć tutaj o ich wszystkich.

Najważniejsze jednak jest to, że grając w gry planszowe spędzamy czas razem na wspólnej zabawie, śmiejąc się i dokazując. Jest to jedna z lepszych alternatyw na długie, jesienno-zimowe wieczory.

Tekst: Ewa Kichman

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.