Na świecie istnieje wiele gatunków zwierząt. Mimo licznych podobieństw rozróżniamy dwa główne typy: kręgowce oraz bezkręgowce.
Każdy z kręgowców posiada bardziej lub mniej rozwinięty ogon, a mobilność i jego siła zmienia się w zależności od gatunku. U niektórych zwierząt ogon jest chwytny i pozwala na zaczepianie się o gałęzie co pomaga w przemieszczaniu się. U innych ogon pomaga utrzymać równowagę. U niektórych gadów ogon to mechanizm obronny, a u ptaków niezastąpiony w okresie godowym.
Bezkręgowce natomiast to szeroki i bogaty świat, który stanowią ponad 95% gatunków zwierząt i pełnią niezwykle istotna rolę w przyrodzie.
ILUSTROWANY INWENTARZ ZWIERZĄT wydawnictwa Zakamarki stworzony został przy współpracy dwóch znakomitych kobiet – autorki i pomysłodawczyni Virginie Aladjidi oraz ilustratorki Emmanuelle Tchoukriel. Pozwala on na obserwację przyrody w sposób ciekawy, zabawny i naukowy jednocześnie. Zwierzęta mają tyle tajemnic, które zawsze z miłym zaskoczeniem odkrywamy, a pomysłowość natury nie przestaje nas zadziwiać.
Już od 5 lat Akwarium w Nancy studiuje bogactwo dziedzictwo złożone z kolekcji zoologicznej oraz paleontologicznej. Ci, którzy mają okazje odwiedzić muzeum zobaczą wystawę niezwykle atrakcyjną: wybór ilustracji 570 gatunków ze świata z królestwa zwierząt i 57 morskich gatunków pozwalając zanurzyć się odwiedzającym w wody morza Czerwonego, rzeki Amazonii czy jeziora Wiktoria.
Tym, którzy nie mogą udać się na wystawę, INWENTARZ ZWIERZĄT pozwala na zagłębienie się w świat fauny poznając z bliska te wybrane, charakterystyczne gatunki podzielone na środowiska w którym żyją.
I tak poznamy zwierzęta z tropikalnych lasów Ameryki, Azji oraz Afryki, pustynnych regionów z czterech stron świata, bezkresów oceanów ciepłych i zimnych, gór średnich jak również ze stref przybrzeżnych. Zajrzymy do miast i stref zamieszkałych przez ludzi, nie zapominając o gospodarstwach wiejskich z obszarów europejskich.
Dzisiaj wszystko się zmienia nawet świat naukowy, toczą się dyskusje a propos klasyfikacji gromad i gatunków zwierząt. W INWENTARZU ZWIERZĄT odnajdziemy te wybrane, które autorka chciała pokazać i na które chciała zwrócić nam uwagę. W swoim wyborze kierowała się głównie ciekawym wyglądem.
Ilustracje stworzone przez Emmanuelle Tchoukriel ilustratorkę, która jest specjalistką w dziedzinie rycin naukowych, jak żywe patrzą na nas ze stron książki. Narysowane zostały z niezwykłą precyzją dając im autentyczność z minionych stuleci. Bowiem w XIX w gdy nie znano jeszcze fotografii rysunek zastępował zdjęcie, odzwierciedlając rzeczywistość z dużym powodzeniem . Zwierzęta nieomal ożywały na papierze. Autorka ilustracji INEWNTARZA ZWIERZĄT w trakcie pracy na książką wielokrotnie studiowała zdjęcia zwierząt oraz obserwowała je na żywo, aby efekt finalny był jak najbardziej bliski rzeczywistości.
Rysunki w INWENTARZU ZWIERZĄT stworzone zostały przy pomocy rapidografu oraz tuszu chińskiego. Aby nadać rysunkom kolorów posiłkowała się akwarelami nałożonymi z różną intensywnością, aby oddać złożone barwy i bogactwo odcieni oraz faktur w ubarwieniu zwierząt. W świecie przyrody bowiem jest tak wiele kolorów i ich niuansów.
W INWENTARZU ZWIERZĄT znaleźć można nie tylko piękne rysunki, poznamy również najważniejsze bądź najciekawsze cechy danego zwierzątka. Aby poszerzyć horyzonty poznamy również ich łacińską nazwę.
Nie wszystkie zwierzęta mamy okazje spotkać na wolności, niektóre występują wyłącznie w stanie dzikim, niektóre natomiast na wolności występują bardzo rzadko, dzisiaj mamy okazję jednak przyjrzeć się im z bliska, zainteresowań się nimi i zafascynować.
To może być początek większej przygody, a nawet pasji. To pretekst do działania, włączenia się w ochronie gatunków zagrożonych, rozpoczęcia podróży śladami fascynujących nas zwierząt, początkiem pierwszych prób z rysunkiem czy fotografią. Każdy sposób jest dobry, aby rozwijać pasję i poznawać świat i przyrodę, która nas otacza.