Jak zarządzać domowymi finansami?

Nowy rok, nowa Ty. Zastanawiasz się jak zarządzać domowymi finansami? Czy ten temat spędza Ci sen z powiek?  Na szczęście wszystkiego można się nauczyć! Poznaj sprawdzone rady na zarządzenie pieniędzmi i budżetem domowym. 

jak zarządzać domowymi finansami

SKLEP

Zarządzanie finansami to temat trudny, ale do nauczenia. Życie bywa przewrotne i zwłaszcza teraz, w tych trudnych czasach musimy wziąć pod lupę nasze finanse. Usiądź odetchnij, złap głęboki oddech i podejmij decyzję: „Od dzisiaj zaczynam kontrolować swój budżet domowy.”

Musisz jednak wiedzieć, że zarządzanie pieniędzmi – jak wszystko inne – potrzebuje czasu i cierpliwości. Opanowanie tej umiejętności wymaga również zaangażowania i solidnego zrozumienia sytuacji finansowej w jakiej się znajdujesz. Jednak ta praca warta jest wysiłku, gdyż obiecuję Ci, że moment w którym poczujesz, że przejęłaś kontrolę nad swoimi finansami będzie niesamowicie ekscytujący. A po za tym tak czy siak, kiedyś będziesz i musiała to zrobić, więc lepiej  szybciej i na własnych warunkach.

jak zarządzać domowymi finansami

Oprócz powietrza, ziemi, wody i ognia to pieniądz jest piątą naturalną siłą, z którą najczęściej musi się liczyć człowiek.  

Josif Brodski

Oto 10 podstawowych kroków, które pomogą Ci stworzyć domowy budżet. 

1. STWÓRZ BUDŻET

Niby to takie oczywiste, ale wiele osób nie określa domowego budżetu. Dlaczego? Ponieważ nie chce przechodzić przez proces wyliczania wydatków, sumowania liczb i upewnienia się, że wszystko się zgadza. Sama myśl, że mamy zderzyć się ze wszystkim kosztami oko w oko, przeraża, no i ta matematyka…. Dlatego zamiast skupiać się na procesie tworzenia budżetu, skoncentruj się nad wartości jaką wniesie on do Twojego życia.

Tworzenie i trzymanie się budżetu na początku może wydawać się trudne do osiągnięcia, ale w końcu się opłaca. Budżetowanie pokaże przejrzystą i klarowną sytuację Twoich finansów, a dzięki temu zaczniesz spłacać długi, oraz oszczędzać na przyszłe wydatki.  Pamiętaj, by po stworzeniu swojego budżetu, korzystać z niego i często do niego zaglądać. Ma być Twoim wsparciem przy podejmowaniu decyzji o nowych wydatkach czy zobowiązaniach. Ważne: aktualizuj go, gdy pojawią się inny wydatki niż zaplanowałaś, uwzględniając limit na nieprzewidziane wydatki. Stwórz go tak, abyś mogła w dowolnym momencie do niego zajrzeć i wiedzieć jaką kwotą pieniędzy dysponujesz w danym miesiącu

2. POZNAJ SWOJE WYDATKI

Wiele osób tak naprawdę nie zna całkowitej kwoty wydatków jaką generują w danym miesiącu. Co możesz zrobić? Zabaw się w detektywa i zacznij śledzić swoje wydatki. Nagle odkryjesz miejsca, w których nieświadomie wydajesz zbyt dużo pieniędzy. Jak je znaleźć? Zapisuj wszystkie wydatki w notesie albo specjalnej aplikacji. Polecam tą drugą opcję, bo samodzielnie zlicza i ma już gotowe kategorie dzięki czemu szybko zidentyfikujesz miejsca gdzie uciekają Ci pieniądze. Pamiętaj, aby sprawdzać wydruki bankowe czy nie pominęłaś w swoich zestawieniach transakcji bezgotówkowych.

3. OKREŚL SWÓJ PRZYCHÓD

Czym jest przychód? To różnica między dochodem, a wydatkami. Kiedy to zrobisz będą dwie alternatywy: wynik ujemny czyli żyjesz ponad stan i wynik dodatni – masz oszczędności. Działania, które należy niezwłocznie podjąć w przypadku życia pod kreską, to redukcja wydatków do poziomu, aż różnica między dochodem, a przychodem osiągnie zero. W przypadku drugim poszukaj dobrych rozwiązań oszczędnościowych i przekaz na nie 20% swojej nadwyżki.

4. ZERO NOWYCH ZOBOWIĄZAŃ

Podejmij decyzję o niepodejmowaniu zobowiązań finansowych, do momentu, w którym nie zorganizujesz budżetu domowego. Jeśli potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z usług profesjonalnych doradzców finansowych. Niech staną się Twoim drogowskazem.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

jak zarządzać domowymi finansami

Nie mów mi, jakie są twoje priorytety. Pokaż mi, na co wydajesz pieniądze, a sam ci powiem, gdzie one są. 

James W. Frick

5. CIĘCIA BUDŻETOWE 

To trudny temat, bo nie lubimy ograniczeń i wyrzeczeń, ale jest na to prosta metoda. W swoich wydatkach na pewno znajdziesz jakąś stałą pozycję, która w detalu niekoniecznie jest droga. Przykładowo może być to codzienna kawa w drodze do pracy, albo lunch z dostawą do domu w ulubionym bistro. Załóżmy, że jest to  kwota 10 zł, pomnóż ją przez 365 dni w roku i co Ci wychodzi? Tydzień wakacji all inclusive?

Przejrzyj wszystkie subskrypcje, konta, karty członkostwa i sprawdź czy faktycznie z nich korzystasz i czy są dla Ciebie niezbędne? 

Nie kupuj jednorazówek np. wody w plastikowych butelkach, możesz zaopatrzyć się w bidon i mieć swoją wodą zawsze przy sobie.

Zakupy – jest tyle pięknych rzeczy wokół. Tak, to może być problem, dlatego unikaj kompulsywnych zakupów. Nim podejdziesz do kasy, zastanów się 5 razy czy jest to Ci niezbędne. Analiza to podstawa przemyślanych zakupów. 

Przejdź na online.  W obecnej sytuacji to nawet nie jest trudne. Rób zakupy w sieci, porównując ceny. Często zdarza się, że ten sam produkt kosztuje kilkadziesiąt złotych taniej jak się trochę poszpera.

Każda oszczędność przybliży Cię do sukcesu i zdobycia kontroli nad finansami, a co za tym idzie odnajdziesz spokój ducha i nieprzerwany sen.

6. OGRANICZ PŁATNOŚCI KARTĄ KREDYTOWĄ

Karty kredytowe to zło w czystej postaci. Kiedy kończy się gotówka, po prostu ją wyjmujemy i płacimy. Bardzo to proste i jak zgubne. Przejrzyj swoje karty kredytowe i zobowiązaia. Jeśli to możliwe, spłać je, potnij i o nich zapomniej. Potraktuj swoją kartę jako ostatnie koło ratunkowe. To pieniądze, które Cię wesprą, gdy przyjdą cięższe czasy, albo gdy czekasz na opóźnione wynagrodzenie.

7. ZAPLANUJ I OSZCZĘDZAJ

Zdolność do opóźniania zakupów  w czasie pomoże Ci lepiej zarządzać wydatkami. Kiedy odkładasz zakup, dajesz sobie czas na ocenę, czy dany produkt lub usługa jest konieczna, a dodatkowo masz szansę na sprawdzenia cen i znalezienia najlepszej dla Ciebie oferty. Kolejny plus to płacenie zaoszczędzonymi pieniędzmi. Co jest znacznie korzystniejsze dla Twojego portfela. Po pierwsze, nie ryzykujesz nadszarpnięcia miesięcznego budżetu, po drugie, unikasz kredytu i odsetek.

8. REGULARNE OSZCZĘDZANIE

Obecnie banki oferują różne formy oszczędzania. Zobacz jake możliwości oferuje Twój bank. Do budowaniu zdrowych nawyków finansowych należy również regularne wpłacanie pieniędzy na konto oszczędnościowe. Jeżeli wiesz, że trudno będzie Ci dotrzymać takiego zobowiązania, ustal kwotę i włącz automatyczną wpłatę. 

9. STWÓRZ PODUSZKĘ FINANSOWĄ

Niezależnie od tego czy jesteś na plusie, czy minusie musisz zacząć tworzyć poduszkę finansową. Jest to bowiem twój prywatny fundusz ratunkowy, który może być ruszony tylko w razie wielkiej awarii w Twoim życiu. Poduszka finansowa ma na celu wesprzeć Cię w razie utraty pracy lub nieoczekiwanego wydatku. We wszystkich innych przypadkach nie należy wyjmować pieniędzy z funduszu ratunkowego, tylko pozwolić im leżeć i zarabiać po cichu. 

jak zarządzać domowymi finansami

Nigdy nie polegaj na pojedynczym dochodzie. Inwestuj w siebie z zamiarem stworzenia drugiego źródła, potem trzeciego, potem czwartego.

Warren Buffett

10. INWESTUJ W SIEBIE

Zaoszczędzone pieniądze inwestuj w siebie. Rozwijaj swoje pasje, szukaj nowych inspiracji, a także nowych opcji. Świat się zmienia, a Ty zmieniaj się razem z nim. W obecnych czasach umiejętność przechodzenia z jednej branży do drugiej, jest bardzo istotna, aby utrzymać płynność w zarządzaniu swoimi finansami.

Bycie biegłym, a przede wszystkim konsekwentnym w zarządzaniu pieniędzmi, wymaga dużo praktyki. Na początku możesz czuć się przytłoczona i zniechęcona. Trochę zajmie Ci przyzwyczajenie się do planowania z wyprzedzeniem i odkładania zakupów, dopóki na nie uzbierasz. Ale im bardziej te nawyki staną się częścią Twojego codziennego życia, tym łatwiej będzie Ci zarządzać swoimi pieniędzmi. Jeżeli racjonalizm i praktyka na co dzień jest Ci obca, to stwórz wokół tego historię, lub misję. Coś ,co do Ciebie trafia i będzie Cię motywować. A może masz już własne wypracowane metody, którymi się z nami podzielisz?

Wiedza to władza. Każdy guru finansowy, którego dziś znamy, zaczynał jak Ty i ja. Po prostu ciągle się uczyli i zmieniali  swoją pasję w swój zawód. Profesjonaliści finansowi mogą dać Ci kilka bardzo potrzebnych rad jak właściwie zarządzać swoimi pieniędzmi, a także kilka inspirujących historii, które pozwolą Ci skupić się na byciu najlepszą wersją siebie pod względem finansowym. 

Gdy tylko nauczysz się zarządzać swoimi finansami, Twoje życie będzie płynniejsze, a także uda Ci się obniżyć poziom stresu. Zaoszczęzisz nie tylko pieniądze, ale i czas. Nie wspominając o bólu głowy. 

Podejmij pierwsze kroki już dzisiaj. Ten symboliczny początek roku to dobry na to moment. Opracuj swoją strategię finansową i sie jej trzymaj. Zaangażuj w proces swoją rodzinę, to także ważna lekcja życia dla dzieci. 

 

Daj mi znać, czy masz jakieś inne sposoby na zarządzanie swoimi pieniędzmi. Chętnie o nich przeczytam!

podobne artykuły

magazyn dla mam

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.