Kino Dzieci to jeden z największych festiwali filmów dla młodych widzów w Polsce. Czwarta edycja odbędzie się w dniach 23 września – 1 października w 20 miastach w Polsce, pod hasłem „Pora na ciekawość”. W programie znalazło się ponad 100 filmów: filmy aktorskie, animacje oraz krótkie metraże. Kino Dzieci to także spotkania i warsztaty dla nauczycieli i rodziców, warsztaty dla dzieci, spotkania z gośćmi, pokazy z muzyką na żywo.

 

Basia i upał w zoo

Program festiwalu to nie tylko Konkurs filmów pełnometrażowych. Ponad 90 innych produkcji znalazło się w sekcjach Krótkie historie (zestawy filmów krótkometrażowych), Kino Dzieci z nosem w książkach, Odkrycia, Ahoj! Kino czeskie oraz Panorama. Co w nich zobaczymy? Już Wam mówimy!

Odkrycia

W sekcji Odkrycia znalazło się 6 filmów z różnych stron świata, które różni zarówno technika (są tu i animacje, i filmy aktorskie), jak i formuła (od dokumentu po baśniową fabułę). Tym, co je łączy jest artystyczne podejście do filmu jako medium. Każdy z tych filmów skłania do dyskusji i nie pozostawia obojętnym. Jakie to produkcje? Nominowany do Oscara® i nagrodzony na festiwalu w Cannes „Czerwony Żółw” („La tortue rouge”, reż Michael Dudok de Wit, USA 2016) – opowieść o byciu rozbitkiem, a może po prostu o byciu człowiekiem. „Skarby” („Tesoros”, Meksyk 2017, polska premiera) jednej z najważniejszych reżyserek kina meksykańskiego – Marii Novaro, który miał swoją światową premierę podczas tegorocznego Berlinale. Poruszający dokument „Nic bez nas” („Not without us”, reż. Sigrid Klausmann, Niemcy 2017, polska premiera) pokazujący historie 16 młodych bohaterów z całego świata – ich problemy, marzenia, lęki i plany. W zestawie znalazła się również nowa animacja Michaela Ocelota, autora prezentowanych w zeszłym roku w ramach sekcji francuskiej „Opowieści Nocy” – „Ivan Carewicz i zmienna księżniczka” („Ivan Tsarevich and the Changing Princess”, Francja 2016), a także „Lato 1993” („Estiu 1993”, Hiszpania 2017) – pełnometrażowy debiut reżyserski Carli Simon, wschodzącej gwiazdy hiszpańskiego kina, który opowiada historię sześcioletniej Fridy, muszącej sobie poradzić w nowej rodzinie. W sekcji znalazł się także przepełniony muzyką i humorem dokument „Hobbyhorse Revolution” (reż. Selma Vilhunenm, Finlandia 2017, polska premiera), który rejestruje finlandzki fenomen hobbyhorse, będący czymś więcej niż sportem.

Superagentka

Ośmiornica

Kino Dzieci z nosem w książkach

W tej sekcji zaprezentowane zostaną adaptacje książek, zarówno klasyki literatury dla dzieci, jak i nowości z księgarskich półek. Będzie można zobaczyć m.in. aż trzy filmy z serii o przygodach Biura Detektywistycznego Lassego i Mai: „Stella Nostra”, „Cienie nad Valleby” i „Sekret rodziny von Broms”. Nie zabraknie też bohaterów z książek Astrid Lindgren – na ekranie zagoszczą „Dzieci z Bullerbyn” i „Ronja, córka zbójnika”. Kto jeszcze? Tsatsiki, Albert Albertson, Mama Mu, a nawet Tomek Sawyer.

Krótkie historie

W sekcji krótkich metraży znalazło się w tym roku 18 filmów. Wśród nich nagrodzony na festiwalu w Manchesterze „Hej, Jelonku!” („Hey Deer!”, reż. Örs Bárczy, Węgry 2015), „Mały ptaszek i gąsienica” („Der kleine Vogel und die Raupe”, reż. Lena von Döhren, reż. Szwajcaria 2017) – kolejna opowieść z popularnej serii o małym czarnym ptaszku, czy „Nie jestem myszką” („I’m not a mouse”, reż. Evgenia Golubeva, Wielka Brytania 2015) – opowieść o nazywanej myszką małej Lucy, która podbiła festiwale od Zlina po Chicago. W sekcji znalazł się też nagrodzony Oscarem® dla najlepszej animacji krótkometrażowej „Pan Hublot” („Mr Hublot,”, reż. Alexandre Espigares, Laurent Witz, Francja/Luksemburg 2013) oraz nominowana do Oscara „Niedźwiedzia opowieść” („Historia de un oso”, reż. Gabriel Osorio, Chile 2014).

Nie jestem myszką

Ahoj! Kino czeskie

Jak co roku, Kino Dzieci zaprasza w filmową podróż – tym razem do Czech. W programie sekcji znalazło się trochę klasyki: „Pat i Mat” („Pat a Mat”, reż. Lubomíra Beneša, Marek Beneš, Czechy 2016), czyli perypetie dwójki wyjątkowo lubiących remonty sąsiadów, a także nowości, np. „Błękitny Tygrys” („Modrý tygr”, reż. Petr Oukropec, Bohdan Sláma, Czechy 2012) – pełna magii opowieść, w której bezwzględny burmistrz postanawia całe miasto przeszklić, wybetonować i pomalować na biało. Całe miasto, w tym wspaniały ogród botaniczny. Czy ktokolwiek zdoła go powstrzymać? Oprócz tego w zestawie znalazł się film drogi – „Kuki powraca” („Kuky se vrací”, reż. Jan Sverák, Czechy 2010), opowiadający o przygodach pluszowego, przetartego misia, przemierzającego las w drodze do domu, do swojego najlepszego przyjaciela Ondry, a także nagrodzona aż trzema Czeskimi Lwami adaptacja baśni Braci Grimm – „Siedem kruków” („Sedmero krkavcu”, reż. Alice Nellis, Słowacja/ Czechy 2015). Ponadto zobaczyć będzie można czeski przebój ostatnich miesięcy – „Niedoparki” („Lichožrouti”, reż. Galina Miklínová, Chorwacja/Czechy/Słowacja 2016) i oczywiście – jak na sekcję czeską przystało – serię krótkich metraży o będącym niemalże symbolem Czech Kreciku.

Panorama

I tym razem w programie Kina Dzieci nie może zabraknąć Panoramy – sekcji, w której prezentujemy długo- i krótkometrażowych zwycięzców i ulubieńców publiczności poprzedniej edycji festiwalu. Będą poruszające „Sekrety wojny” i porywająca intryga – „Jak ukraść psa”. Będzie też można zobaczyć faworytów publiczności – niecodziennego „Lokatora idealnego” i znany duet detektywów, Lassego i Maję. W tym roku w Panoramie znalazły się również premiery: historia walki o dostęp do szkoły z małpą w tle – „Małpia afera”, nominowane do Konkursu Inne Spojrzenie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Tarapaty” i zaskakująca opowieść o dorastaniu, przyjaźni i przygodzie – „Labirynt”.

Pełny harmonogram wydarzeń znajdziesz na stronie www.kinodzieci.pl.

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.