,,Mali poszukiwacze”, to innowacyjny sposób na ciągły rozwój! Grupa artystów znanych z popularnych talent show „You Can Dance” i „Mam Talent” stworzyła jedyne w Polsce interaktywne przedstawienie dla dzieci. „Mali poszukiwacze” łączą świat sztuki, iluzji, edukacji i zabawy.

***

Jak nauczyć dzieci spostrzegawczości i twórczego myślenia? Jak zachęcić je do nauki geografii czy zapamiętania specyfiki procesów fizycznych? Wreszcie co zrobić, aby zamiast gry na tabletach zaangażowały się w zajęcia ruchowe lub rozwiązywanie rebusów i łamigłówek? Zabrać do teatru na ,,Małych poszukiwaczy”.

Innowacyjna formuła 

Formuła przedstawienia już od samego początku nastawiona jest na interakcję dzieci z artystami. Widzowie poznają Zaharego i Teodora oraz nieobecnego Karoliusza, który schował się przed publicznością zostawiając serię edukacyjnych zagadek do rozwiązania. Odpowiedzi na pytania i zespołowe wykonanie różnorodnych zadań to jedyny sposób na to, aby dzieci odnalazły Karoliusza i zobaczyły przygotowany przez niego pokaz iluzji. Sala teatralna zamienia się więc w interaktywne centrum edukacyjne, w którym to dzieci odgrywają główną rolę. Rozwiązują wspólnie rebusy, odgadują szyfry do tajemniczych walizek ucząc się alfabetu Morse’a, odnajdują listy ukryte na widowni, interpretują abstrakcyjne obrazy i za pomocą ustalonych gestów mowy ciała odpowiadają na pytania „prawda czy fałsz”.

Nauka przez zabawę

Przedstawienie nawiązuje do niezwykle popularnego trendu nauki poprzez zabawę. Scenariusz spektakli powstawał w konsultacji z ekspertami i jest dostosowany do dwóch grup wiekowych odbiorców 4 – 7 oraz 8 – 10 lat. – Nie spotkałam się z propozycją widowiska iluzjonistycznego poprzedzonego zadaniami o charakterze otwartym,  tak silnie nawiązującym do realizacji treści obowiązującej podstawy programowej – komentuje Monika Just, pedagog i trener twórczego myślenia. – Spektakl przede wszystkim kładzie nacisk na rozwijanie kompetencji miękkich, takich jak: chęć poznawania, zdolność adaptacji, współpraca i zaangażowanie oraz komunikacja. To co dla mnie jest szczególnie cenne i rzadkie to zwrócenie uwagi na konieczność pojawienia się w widowisku zadań pobudzających myślenie twórcze dziecka. Zanim dzieci przeniosą się w świat iluzji, w który bezsprzecznie wpisana jest siła wyobraźni prowokująca do poszukiwania rozwiązań z pozoru niemożliwie dziejących się rzeczy, przechodzą długą drogę pokonując zadania o charakterze otwartym i zamkniętym – dodaje.

Sposób na zaangażowanie dzieci

Dzięki doborowi zadań do rozwiązania „Mali Poszukiwacze” kształcą w dzieciach cały szereg niezbędnych umiejętności. Angażując się we wspólną zabawę najmłodsi uczą się m.in. proaktywnej postawy, kompetencji emocjonalnych i społecznych, umiejętności pracy zespołowej i w określonym czasie, a także radzenia sobie z nieśmiałością czy stresem. Zadania stricte edukacyjne uzupełniają różnorodne aktywności fizyczne dzięki którym najmłodsi widzowie wykonują szereg ćwiczeń z motoryki dużej i małej, uczą się rytmiki, kształcą umiejętność koordynacji ruchowej czy pracy z oddechem. Dodatkowo podczas przedstawień dedykowanych młodszej grupie odbiorców dzieci wykonują ćwiczenia grafomotoryczne przygotowujące je do nauki pisania oraz arteterapeutyczne.

To oni mieli pomysł

Twórcami „Małych Poszukiwaczy” są artyści z popularnych talent show. Za scenariusz i część taneczną odpowiada Marcin Mroziński finalista You Can Dance – Po prostu tańcz” wcielający się w rolę Zaharego. Karoliusza gra natomiast znany i lubiany z „Mam Talent” iluzjonista Damian Spętany. – Tworząc to przedstawienie od początku zależało nam na tym, aby dzieci błyskawicznie zaangażowały się w fabułę i dostały od nas potężną dawkę energii, świetnej zabawy i wiedzy – wyjaśnia Marcin Mroziński. – Interaktywna formuła spektaklu sprawia, że nawet najbardziej nieśmiałe dzieci, które początkowo siadają na samym końcu przesiadają się coraz bliżej bo chcą wziąć udział w rozwiązywaniu zagadek – dodaje. Sprzyja temu nie tylko otwartość aktorów, którzy zapraszają dzieci na scenę, rozmawiają i wspólnie żartują ale także aranżacja wnętrza. Na widowni najmłodsi siedzą na pufach i poduchach, a podczas spektaklu  wykorzystują całą dostępną przestrzeń do rozwiązywania zagadek i realizacji zadań ruchowych.

teatr dla dzieci Mali Poszukiwacze


KONKURS

Jeśli Ty masz ochotę wziąć udział w przedstawieniu ,,Mali poszukiwacze”, mamy dwie podwójne wejściówki na 10 marca do Częstochowy raz dwie podwójne do Łodzi na 17 marca. Aby wziąć udział w konkursie napisz w komentarzu jaki jest Twój pomysł na rozwijanie kreatywności u swojego dziecka. Najbardziej ciekawe odpowiedzi nagrodzimy.

Konkurs trwa do 7 marca. Jest skierowany do osób pełnoletnich. Jedna osoba może udzielić tylko jednej odpowiedzi. Pełny regulamin dostępny jest w Redakcji magazynu.

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.