Medytacja w ruchu. Zacznij od dziś!

Medytować można wszędzie i o każdej porze. Nie lubisz siedzieć w skupieniu? Medytacja w ruchu to zatem coś dla Ciebie! Sprawdź jak medytować w ruchu.

AUTOR: Anna Kuryłek

medytacja w ruchu

SKLEP

Medytacja zapewne kojarzy Ci się z brakiem ruchu, praktykowana w pozycji siedzącej lub leżącej. Jednak prawda jest taka, że medytować można wszędzie i w różny sposób. Na pierwszym z kursów Mindfullness zadano mi pytanie – czy wiem jak powinna wyglądać medytacja. Okazało się, że kompletnie nie miałam racji. Nie ma jeden oczywistej definicji medytacji. Jest wiele technik medytacji, które zależne są między innymi od poziomu zaawansowania. Osoby, które osiągnęły wysoki poziom są w stanie medytować w trakcie siedzenia, tańczenia, biegania czy rozmowy.

Czy medytacja w ruchu jest dla mnie?

 

Medytacja musi być zgodna z naszą wewnętrzną postawą, a nie zewnętrzną. Dla niektórych osób siedzenie w bezruchu i skupienie się na oddechu jest praktycznie niemożliwe i często poddają się po kilku nieudanych próbach. To właśnie dla nich medytacja w ruchu może być dobrym rozwiązaniem. 

Dlaczego w ogóle warto medytować?

Praktyka ta wycisza, daje poczucie równowagi i koncentracji.  Pomaga również rozwijać inną świadomość otoczenia, ciała i myśli. Pobudza kreatywność i rozwija w nas uważność. Uczy akceptacji tego, co przynosi życie, oraz tego co najważniejsze w walce ze stresem – nabrania dystansu do sytuacji, które nas otaczają.

medytacja w ruchu

Jak praktykować medytacje w ruchu?

Typową sesja medytacyjną w ruchu wykonuje się jako przerwę i rozruszanie pomiędzy medytacjami siedzącymi. Polega ona na chodzeniu w linii prostej tam i z powrotem na odległość ok. 20 kroków w wolnym tempie, koncertując się na wykonywanym ruchu np.: lewa, prawa, lewa, prawa. Chodząc tak obserwuje się doznania w nogach: unoszenie nogi, sposób stawiania stóp etc.

To jest tylko przykład, każdy ruch jaki wykonujesz może być traktowany jako element medytacji. Warunkiem jest utrzymanie koncentracji i stosunkowo wolnego tempa poruszania się.

Świadomość  i Uważność

 

Najważniejszym elementem medytacji ruchowej jest ŚWIADOMOŚĆ. Bycie świadomym pracy swoich mięśni w trakcie ruchu lub czucie podłoża po jakim się poruszasz. Zauważasz różne części ciała, które są na co dzień ignorowane, takie jak biodro, łokieć czy policzek. Uważnie przyglądasz się swojemu ciału: jak ono się czuje w trakcie ruchu, zginania, skręcania czy stąpania po różnych powierzchniach. Nawet twój oddech, bicie serca i inne wewnętrzne doznania będą lepiej zauważalne, gdy będziesz skupiać się na swoim ciele. Celem tej praktyki medytacyjnej jest koncentracja na ruchu ciała a nie na celu ruchu. O to przykład: rano sięgasz automatycznie po kubek by nalać kawę, umysł nie rejestruje tego ruchu, często nie wiesz jak to się właściwie stało. Bycie świadomym tego procesu sprawia, że ruch jest znacznie inny. Sięgając po kubek, czujesz zgięcie nóg i ręki, zauważasz ten ruch. Czujesz kubek i jego fakturę, kiedy Twoja ręka zaczyna go podnosić. Zauważasz dodatkowy ciężar w dłoni itd., itd. Wszystkie te elementy znajdują się w Twojej świadomości podczas medytacji ruchowej.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

Jak zacząć praktykować medytację w ruchu?

Tak jak w przypadku medytacji siedzącej istnieje kilka różnych sposobów, aby to zrobić. Wiele osób korzysta z medytacji w ruchu chodząc powoli w określonej przestrzeni, zauważając wiatr dotykający ich skórę albo skupiając się na momencie zetknięcia stopy z powierzchnią. Bez względu na to, jaki rodzaj ruchu preferujesz, wszystkie formy medytacji wiążą się z powolnym ruchem i uwagą. My w Redakcji MINT postanowiłyśmy praktykować medytację w ruchu podczas spaceru. Ta forma stała się nasza ulubiona praktyką gdyż oprócz rozwijania świadomości daje nam ona wiele innych korzyści wypływających z obcowania z naturą i aktywności fizycznej:

  • Poprawa krążenie
  • Prawa trawienia
  • Obniża poziom stresu i poczucia lęku
  • Łagodzi depresję
  • Poprawia samopoczucie
  • Poprawia jakość snu
  • Rozwija kreatywność
  • Poprawia równowagę

Bądź świadoma obecnej chwili, bądź  TU I TERAZ. Tak często, jak tylko możesz, przywołuj swój umysł do tego. Skoncentruj się na otaczających Cię dźwiękach, Twoim oddechu lub wszelkich doznaniach cielesnych. Dostrój się do swoich myśli i obserwuj je, kiedy przychodzą i odchodzą.
Zobacz jak zmienia się Twoje nastawienie, kiedy w pośpiechu idziesz do celu, a nie wolno.

Praktykuj również medytację na siedząco. Medytacja piesza jest często stosowana w połączeniu z medytacją siedzącą. Warto więc nauczyć się medytacji na siedząco, a także medytacji pieszej.

Zrób 5-10-minutową sesję medytacyjną, po której następuje medytacja piesza lub na odwrót. Zwróć uwagę na różnice pomiędzy tymi dwoma praktykami i zastanów się, którą z nich wolisz i dlaczego. W miarę postępów możesz wydłużać czas trwania każdej sesji.

medytacja w ruchu

Zwolnij

Często, gdy nasz umysł porusza się szybko, my też poruszamy się w pośpiechu. Zwolnij tempo na kilka minut nawet wtedy, gdy brakuje Tobie czasu. Zwróć uwagę, czy masz jakiś opór, gdy dostrajasz się do swojego oddechu i ciała. Oddychaj w wolnym, równym tempie.

Wszystkie swoje refleksje czy doznania możesz zapisywać w dzienniku, aby co jakiś czas móc wrócić do nich i pochylić się nad swoimi doświadczeniami i postępami w praktyce medytacji.

Przygoda z medytacją w ruchu

 

Medytacja ruchowa polega na zwracaniu uwagi na doznania, które występują podczas ruchu. Chodzenie, taniec, gotowanie, a nawet kładzenie się spać to chwile, w których możesz ćwiczyć ten rodzaj medytacji. Dzięki tej praktyce staniesz się bardziej zgrana ze swoim ciałem. Będziesz w stanie zauważyć wszelkie niedogodności, takie jak ból, czy poczucie sztywność, które w trybie autopilota mogą być zignorowane. Z troską zadbasz o swoje zdrowie. Staniesz się również bardziej świadoma tego, co dzieje się wokół ciebie. Łatwiej będzie Ci nawiązać kontakt z otoczeniem.

podobne artykuły

magazyn dla mam

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.