Masz już plany na rodzinne Mikołajki? Jeżeli jeszcze się nie zdecydowałaś mamy propozycje najciekawszych mikołajkowych atrakcji dla dzieci w największych miastach w Polsce. Jest w czym wybierać!

***

TRÓJMIASTO

 DZIADEK DO ORZECHÓW – OPERA CHAT

Opera Bałtycka / 7.12 (piątek) / godz. 19

Baśniowa opowieść, rozgrywająca się podczas świąt Bożego Narodzenia, przedstawia niezwykłą historię Klary, młodej dziewczyny, która marzyła by zostać baletnicą. Jej marzenie spełnia się dzięki spotkaniu z jednym z najznakomitszych dyrektorów baletu Opery Paryskiej, Sergem Lifarem, i jego świątecznemu podarunkowi – Dziadkowi do orzechów. Gdańską realizację przygotowali realizatorzy światowego formatu: uznany choreograf François Mauduit oraz utalentowany scenograf Justin Arienti.

Czym jest OPERA CHAT?

Pół godziny przed spektaklem zapraszamy na prelekcje Jerzego Snakowskiego, który pokrótce zaprezentuje dzieło i wskaże możliwe ścieżki interpretacyjne, dzieląc się przy tym z widzami ciekawostkami i anegdotami związanymi z tytułem. W przerwie na monitorach w foyer pokażemy natomiast co podczas antraktu dzieje się za kurtyną, porozmawiamy też z realizatorami i wykonawcami. A po spektaklu zaprosimy widzów na operowy chat na żywo z Jerzym Snakowskim. W foyer operowy ekspert czekać będzie na tych, którzy będą chcieli na gorąco podzielić się swoimi refleksjami, emocjami czy wątpliwościami.

***

 SOPOCKIE MIKOŁAJKI / Hala Stulecia Sopotu / 9 grudnia

Sopockie Mikołajki II edycja to kolejny raz najbardziej rodzinne ho, ho, ho w mieście! Zapowiada się najszybsza „wspólna jazda”, ponieważ w tym roku wraz ze Świętym Mikołajem pokręcimy kółkami aż do Zakopanego spełniając marzenia ciężko chorych dzieci pod opieką Fundacji Trzeba Marzyć.

W programie:
– spotkanie z sopockim Mikołajem
– moc prezentów i słodyczy dla dzieci
– warsztaty ozdób świątecznych
– pisanie świątecznych listów i kartek
– świąteczne występy artystyczne
– gry i konkursy sportowe
– rodzinne warsztaty edukacyjne
– badania profilaktyczne i porady prozdrowotne
– spotkanie z zawodnikami Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego i Trefla Sopot
– Wkręceni w Sopot – wspólnie na rzecz marzeń podopiecznych fundacji „Trzeba Marzyć”


WARSZAWA

 Muzyczna Gwiazdka – opowieść dla małych i dużych / Teatr 6. piętro / 6 grudnia

Dawno, dawno temu Święty Mikołaj postanowił wyprawić prawdziwy bal, na który zaprosił swoich przyjaciół. Zapomniał jednak, że przed świętami, jak co roku, czeka go mnóstwo pracy.  Gdy przyjaciele dotarli na miejsce znaleźli list, w którym Święty Mikołaj prosi ich, by to oni przygotowali muzyczną zabawę.

Zapraszamy na bal! Usłyszycie najpiękniejsze kolędy i piosenki świąteczne z całego świata w wykonaniu Ulla Saxophone Trio. Wspólne kolędowanie wprowadzi każdego w magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia pełnych ciepła, miłości i radości.

***

Świąteczny Dzień w Teatrze 6.piętro dla małych i dużych / Teatr 6. piętro / 8 grudnia

Co nas czeka? Przywita Was Święty Mikołaj, a przy dźwiękach najpiękniejszych piosenek świątecznych:
Własnoręcznie stworzycie bombki przy naszych stołach pełnych farb, brokatów i kolorowych ozdób
Pomalujecie swoje buźki
Czeka na Was mnóstwo niespodzianek
Z Bricks4Kidz weźmiecie udział w warsztatach „Buduję i wiem” oraz „Robotyka dla juniora”

Specjalnie dla naszych Pociech powstaną specjalne strefy:
Lego Classic (wiek 5-8 lat)
Lego Technic (wiek 7-12 lat),
Free-play Lego Duplo (wiek 3-5 lat)

***

 Premiera spektaklu Choinka H.Ch. Andersena  / Teatr Guliwer / 6 grudnia

W Mikołajki 6 grudnia odbędzie się na Scenie Liliput premiera spektaklu „Choinka” Hansa Christiana Andersena.

Choinka już od pierwszych chwil życia była drzewkiem wyjątkowym. Gdy tylko zruszyła grudki ziemi i wystawiła się na działanie promieni słonecznych zaczęła fantazjować o swoim przeznaczeniu. Kim będę? -pytała leśne zwierzęta. Domem dla ptaków? Masztem okrętów? Co mnie spotka i czego doświadczę? Kiedy będę tak wielka jak stare sosny i świerki? Czy spotka mnie szczęście?
W historii spisanej przez Hansa Christiana Andersena szczęście Choinki spełnia się w czasie wieczoru wigilijnego, w spotkaniu z dziećmi i z tajemniczym Klumpe-Dumpe. Spektakl w żywym planie z udziałem lalek oraz muzyką na żywo.

***

 Wystawa piosenek – koncert i działania dla rodzin z dziećmi
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski / 6 – 8 grudnia

Ośmiu zawodników tajemniczej drużyny, pięć wróbli, trzy zegary, dwie osy, dwa koty, jeden mazurek, szumy, szelesty i deszcz. Oto główni bohaterowie miniatur, piosenek, improwizacji i zabaw, które mali i duzi słuchacze usłyszą i których doświadczą podczas tego koncertu: wydarzenia specjalnego, realizowanego w ramach lubianego i popularnego cyklu {Smykowizje}.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zrealizowało w ramach tego cyklu wiele działań artystycznych – koncertów i performansów muzycznych, które odbywały się niemal zawsze w przestrzeniach wystaw sztuki współczesnej. Teraz dzieci, ich rodzice i opiekunowie będą mogli usłyszeć i bawić się przy zainspirowanych wystawami i wspólnymi działaniami kilkunastu premierowych miniaturach wokalno-instrumentalnych, skomponowanych przez Agnieszkę Widlarz, kompozytorkę i edukatorkę muzyczną, autorkę ponad 100 piosenek i miniatur muzycznych dla dzieci i edukatorów. Miniaturom towarzyszyć będą nowoczesne, niezwykle sugestywne, a często zabawne i pełne poczucia humoru, ale też istotnych muzycznych odniesień improwizacje muzyków zespołu Hashtag Ensemble, zespół dziecięcych głosów i barwny świat kształtów i kolorów, czyli rysunków, tworzonych również na oczach widzów.


WROCŁAW

 Mikołaj na Stadionie Wrocław / 5 grudnia

Specjalny program mikołajkowy dla całej rodziny na Stadionie:

 • Warsztaty kreatywne (wykonanie zabawnego Elfa któremu urośnie fryzurą z trawy),
 • budowa wielkiego tronu dla Św.Mikołaja,
 • test renifera w śnieżycy,
 • rozdawanie prezentów dookoła świata, świąteczne porządki,
 • zaczarowany worek Św.Mikołaja,
 • świąteczne zagadki,
 • tańczące płatki śniegu,
 • mikołajkowe tańce,
 • zabawa na dmuchańcach,
 •  wielka orkiestra św. Mikołaja
 • Spotkanie z Mikołajem i prezenty
 • Miniświat i warsztaty z Kolejkowem
 • Pamiątkowe zdjęcia z kucykami z WTWK Partynice
 • oraz od godz. 17.00 zajęcia z Akademią Śląska Wrocław

***

 Powitanie Mikołaja i rozświetlenie choinki na Rynku / 6 grudnia

Święty Mikołaj pojawi się na otwartym dla wszystkich mieszkańców spotkaniu. Przybędzie na nie świątecznie przystrojonym powozem w towarzystwie prezydenta Wrocławia. Po oficjalnym powitaniu gość z Laponii uda się do Domku Świętego Mikołaja, stojącego obok choinki, gdzie wraz ze zgromadzonymi dziećmi i mieszkańcami wygłosi specjalne zaklęcie i uruchomi świąteczną iluminację na drzewku. Mikołajowi będą towarzyszyły przyjazne elfy, które obdarują zgromadzone dzieci świątecznymi słodyczami.

***

 Elfowa Orkiestra Świętego Mikołaja / 8 grudnia

Świąteczny koncert, który poprowadzi nie kto inny, jak sam Święty Mikołaj. Na scenie wystąpią jego najbardziej uzdolnione elfy, a w repertuarze znajdzie się wiele znanych i lubianych piosenek z popularnych bajek animowanych, takich jak Smerfy, Gumisie czy Trolle.

Elfowi muzycy zabiorą dzieci na spotkanie z sympatycznym ogrem Shrekiem, nieustraszoną Vaianą i Elsą z Krainy Lodu. Dzieci będą mogły również odśpiewać świąteczny hit „Jingle bells”w polskiej wersji językowej. Figlom, psotom i śmiechom nie będzie końca. To będzie czas pełen niespodzianek w niezwykłej świątecznej atmosferze.

Elfy zadbały również o to, by najmłodsi mieli okazję nauczyć się czegoś nowego, przygotowując prezentację wybranych instrumentów muzycznych. Wszystkie utwory będą grane na żywo przez orkiestrę. Zabawa przy bajkowych przebojach w takim wykonaniu z pewnością sprawi przyjemność zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Świętemu Mikołajowi będzie bardzo miło, jeśli jego mali goście przyjdą przebrani za elfy.


KRAKÓW

Mikołajki w Grodzie Kraka / 8 grudnia

Mikołajkowe spotkanie odbędzie się 8 grudnia 2018 roku od godziny 14:00 w Restauracji „Kto wypuścił Skowronka?”

W czasie spotkania przewidziane jest wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci min.
-sesje świąteczne robione przez Katarzyna Szołdrowska Fotografia
(obowiązują zapisy)
-warsztaty chemiczne dla dzieci przygotowane przez firmę ChemicAl World
-warsztaty malowania piaskiem z firmą Alexander Toys
-rozgrywki gier planszowych i konkursy
-warsztaty Robotyki z klockami Lego ROBOTOWO i Plac Rozwoju – zajęcia dla małych i dużych
-liczne zabawy prowadzone przez animatorów z firmy MyDay.pl – śluby·urodziny·eventyl
-Warsztaty dla rodziców i dzieci z Agencja Prudential Jan Walaszek o tym skąd się biorą pieniądze jak oszczędzać,zarabiać wydawać i pomagać z głową.
– Specjalny kącik zabaw z Klockami Blockami Klocki Blocki
-Stoisko dla rodziców i dzieci wydawnictwa Wydawnictwo Tuli Mama Tuli Tata

***

 Wioska św. Mikołaja / 20.11 – 9.12

Czy zastanawialiście się kiedyś jak pracuje Św. Mikołaj ? Czy wiecie kto przygotowuje i pakuje wszystkie słodkości które znajdujecie pod choinka? Mamy na to świetny sposób!!! Zapraszamy wszystkie dzieci do zaczarowanej oraz pełnej magii wioski naszego Świętego. Każdy z naszych gości będzie mógł poczuć się jak prawdziwy pomocnik Św. Mikołaja i samodzielnie wykonać bombkę choinkową, ozdobić pachnące świętami pierniczki oraz własnoręcznie wykonać czekoladowego cukierka. I to wszystko można zabrać do domu!

Po zakończeniu ciężkiej pracy zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy w wiosce Elfów gdzie nie zabraknie takich atrakcji jak dmuchane atrakcje, malowanie buziek, balonowe skrzydełka oraz ozdabianie Elfowych domków.

Dodatkowo zaszczyci nas pomocnik Św. Mikołaja- Iluzjonista, który pokaże nam zaczarowany świat Elfów oraz teatrzyk ,,Elf Psotek i czarodziejski młotek”

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.