Okazuje się, że to obco brzmiące słowo często pojawiające się w artykułach i tekstach dotyczących pracy nad sobą i rozwoju osobistego, wcale nie musi być dla nas takie obce, a to, co się za nim kryje może mieć realny wpływ na nasze życie, na jego jakość, na poziom naszego stresu, nasze relacje z otoczeniem czy efektywność podejmowanych przez nas działań, zarówno w sferze zawodowej jak i prywatnej.

***

CZYM JEST MINDFULNESS?

Termin ten nie ma jednoznacznego odpowiednika w naszym rodzimym języku. Najprościej i najbardziej ogólnie można go przetłumaczyć jako uważność, uważna obecność. Mindfulness to twoja stuprocentowa uwaga skupiona na tym, co dzieje się w tobie i dookoła ciebie w bieżącej chwili, na momencie, w którym się aktualnie znajdujesz, na czynności, którą właśnie wykonujesz. Krótko mówiąc, to świadoma i nieosądzająca uważność skierowana na bieżącą chwilę.

TROCHĘ HISTORII

Osobą odpowiedzialną za współczesną popularność mindfulness jest amerykański neurobiolog profesor Jon Kabat-Zinn. Jako pierwszy wprowadził on metodę uważności do medycyny i psychoterapii. W swojej pracy opierał się na medytacji uważności i jej wpływie na nasz stan zdrowia, a pod koniec lat siedemdziesiątych założył pierwszą Klinikę Redukcji Stresu Opartą na Uważności (Mindfulness-Based Stress Reduction Clinic) przy Uniwersytecie Medycznym w Massachusetts. Razem ze swoimi współpracownikami opracował ośmiotygodniowy oparty na technikach medytacyjnych program MBSR, który szybko zyskał popularność w innych ośrodkach medycznych w Ameryce, a obecnie jest znany i stosowany właściwie na całym świecie. Przede wszystkim ze względu na wyniki badań, które jednoznacznie wykazały pozytywny wpływ medytacji i praktyki uważności na redukcję stresu oraz związane z nim choroby autoimmunologiczne, a także na zapobieganie nawrotom depresji.

JAK ZACZĄĆ PRAKTYKOWAĆ UWAŻNOŚĆ?

Kursy rozwoju mindfulness oraz nauczycieli MBSR działających na terenie Polski łatwo znaleźć w Internecie. Nie oznacza to jednak, że praktyka uważności zarezerwowana jest tylko dla wąskiego grona osób, które ukończą trwający osiem tygodni kurs. Ćwiczenie uważności możesz zacząć w dowolnym momencie swojego życia. Wystarczy, że każdą swoją czynność, będziesz wykonywać z uwagą, bez automatycznych ruchów, bez gonitwy niepotrzebnych myśli, planowania przyszłości, roztrząsania przeszłości. I nieważne czy czytasz, bawisz się z dzieckiem, sprzątasz, myjesz zęby, pijesz kawę; każda z tych czynności zasługuje na Twoją uwagę.

MEDYTACJA TO PODSTAWA

Medytacja to formalna baza, która przygotuje cię do codziennej praktyki uważności, pomoże skupić się i zapanować nad gonitwą myśli. I nie chodzi tutaj o to, aby medytując stracić kontakt z rzeczywistym światem, potocznie „odlecieć”. Wprost przeciwnie, chodzi o to, aby w stu procentach być tu i teraz, obserwować swój oddech, to co dzieje się z naszym ciałem, obserwować myśli, które przepływają przez nasz umysł. Niczego nie oceniać, nie osądzać, nie kategoryzować. Po prostu być uważnym i akceptować. Taka medytacja może trwać jedynie 5 minut, jeśli tylko tyle jesteś w stanie wygospodarować dla siebie w ciągu dnia. Ważne, żeby było to codzienne systematyczne ćwiczenie.

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z PRAKTYKI MINDFULNESS

Bycie rodzicem kojarzy się nam najczęściej z czymś zupełnie odwrotnym niż założenia metody skupiającej się na uważności. Podzielność uwagi i wielozadaniowość zdają się być jednymi z najbardziej pożądanych w rodzicielstwie cech, a robienie jednej rzeczy na raz wydaje się być bezsensowną stratą czasu. Kiedy jednak uświadomimy sobie korzyści płynące z praktykowania uważności może zdecydujemy się na bardziej świadome życie, a codzienna medytacja i praktyka mindfulness pomoże nam między innymi:

  • zwiększyć samoświadomość i podnieść samoocenę
  • częściej doświadczać uczucia radości
  • zredukować stres
  • obniżyć poziom lęku, niepokoju, zmęczenia i poirytowania
  • poprawić pamięć, koncentrację i kreatywność
  • zwiększyć odporność fizyczną i psychiczną
  • łatwiej i spokojniej zasypiać
  • zwiększyć empatię i pozytywnie wpłynąć na nasze relacje innymi
  • czuć się spokojniejszym każdego dnia

***

Zainteresowanym tematem polecam książki mistrza mindfulness Jon Kabat-Zinna: Gdziekolwiek jesteś, bądź, Praktyka uważności dla początkujących oraz Życie piękna katastrofa

A specjalnie dla rodziców: Dary codzienności. Poradnik uważnego rodzicielstwa – Jon Kabat-Zinn, Myla Kabat-Zinn


Autor: Małgorzata Górska

Z wykształcenia magister sztuki. Z pasją rysuje. Zapamiętale czyta. Fascynuje się filmami Jeuneta i Andersona. Wieczorami pisze bloga, szydełkuje i robi makramy. Prywatnie żona Adama i mama Adasia.

Zdjęcie: Designed by Freepik

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.