Dorosłość niesie za sobą szereg obowiązków. Wraz z nimi jednak, przekraczając pewną granicę wieku – otrzymujemy pakiet praw i przywilejów. Wielka sztuka dojrzałości polega na umiejętności pogodzenia jednych z drugimi.

Posiadanie dzieci ma cechy obu tych przywar dorosłości. Z jednej strony wraz z pojawieniem się malców, w naszym życiu ujawnia się wachlarz obowiązków, o których istnieniu nawet nie wiedzieliśmy. Nie da się jednak zapomnieć o tym, co w rodzicielstwie najważniejsze – szczególnych przywilejach idących w parze z byciem mamą czy tatą. Wraz z dziećmi nasze życie zmienia się diametralnie. Maluchy wywracają do góry nogami, zostawiając niewiele z wcześniejszego życia. I tu właśnie pojawia się główna trudność – jak pogodzić rodzicielstwo z utrzymaniem swojej autonomii, z byciem sobą w pełnym tego słowa znaczeniu.

Po pierwsze nie wolno nam zapominać o tym, że szczęśliwy rodzic jest warunkiem dla wychowania szczęśliwego dziecka. Zarówno psychologowie jak i pedagogowie podkreślają tę zależność. Dziecko wychowujące się w rodzinie, w której nie ma poczucia radości i spełnienia, narażone jest na liczne problemy w dorosłym życiu. Dziecko żyjące w stresującym środowisku domowym, często mimowolnie utożsamia nerwowość rodziców ze sobą – niejako obarcza się winą za to, że rodzice nie mają humoru. Najpierw podświadomie, a później już zupełnie trzeźwo dokonuje analizy, prowadzącej do takiego wniosku.

Często jednak rodzice nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jakie problemy fundują swoim dzieciom. Dlatego tak ważne jest żeby zachować przytomność umysłu i emocjonalną wrażliwość. Każda zmiana w zachowaniu dziecka powinna być dla nas alarmująca. Co więcej – zarówno mama jak i tata muszą kontrolować siebie nawzajem. Nie sposób bowiem odpowiednio szybko zareagować na sytuacje, w której to my jesteśmy głównym problemem naszych dzieci, jeśli jesteśmy z tym problemem zupełnie sami.

Nie wolno nam więcej zapomnieć o tym, że aby uczynić nasze dziecko szczęśliwym i spełnionym, musimy zadbać również o siebie. Niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na komfort swój i swojego partnera czy partnerki. Aby to osiągnąć niezbędne jest uczciwe dzielenie się obowiązkami domowymi. Musimy wszystko zaplanować tak, aby zarówno sobie jak i drugiej połówce zagwarantować czas potrzebny na relaks i odpoczynek. Bo wypoczęty i szczęśliwy rodzic jest warunkiem wstępnym dla budowania satysfakcji naszego dziecka. A jestem pewna, że jego szczęście jest dla nas najważniejsze.

Tekst: Katarzyna Sudoł

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.