Gdy Twoje dziecko krzyczy „Mamooo, pobaw się ze mną!” wcale nie musisz wychodzić z siebie, by sprostać zadaniu, ani iść na łatwiznę włączając mu grę na komputerze. Do kreatywnego spędzania czasu nie są potrzebne drogie zabawki, a odrobina wyobraźni oraz najprostsze przedmioty, które mamy w domu. Oto garść przykładów na wspólne zabawy, które zapewnią Wam wspaniale spędzony czas.

***

 

MALEŃKA SZKLARNIA

Przygotuj:

1. dwa, trzy słoiki z szerokimi otworami

2. nasiona karłowatych odmian kwiatów i warzyw

3. nawóz

Umyjcie wszystkie słoiki, usuwając nalepki, potem wysuszcie szkło. W ogródku znajdźcie odpowiednie miejsce, wynieście stamtąd kamienie, wyrwijcie chwasty, skopcie ten kawałek ziemi i dajcie trochę nawozu. Nasiona posiejcie grupkami, mniej więcej co trzydzieści centymetrów. Powierzchnia każdej „grządki” nie może być większa niż otwór słoika, którym nakryjecie hodowlę. Posypcie nasiona ziemią i spryskajcie wodą. Potem na każdej „grządce” postawcie słoik dnem do góry, skrywając pod nim nasionka jak pod dachem maleńkiej szklarni (szkło ochrania rozwijające się kwiaty i jarzyny przed skutkami zbyt wysokich lub bardzo niskich temperatur). Obserwujcie rozwój waszych roślinek, podlewajcie je (oczywiście podnoście wtedy na chwilę słoiki). Kiedy kwiaty i jarzyny będą silne i zdrowe, możecie zabrać szkło.


ARTYSTYCZNE CIOSY

Przygotuj:

1. arkusz białego papieru

2. farby (temperę)

3. słoiczki

4. mocny sznurek

Wymieszajcie farby i wlejcie je do słoiczków. Potnijcie sznurek na kawałki różnej długości (na przy kład piętnaście, dwadzieścia, trzydzieści i czterdzieści centymetrów). Przymocujcie papier do płaskiego podłoża. Zanurzajcie kawałki sznurka w farbach, a potem na przemian przeciągajcie je po papierze i uderzajcie nimi mocno, krzycząc jak karatecy. Kiedy arkusz pokryje się barwnym wzorem, zostawcie go do wyschnięcia. W ten papier można zapakować prezent, można też potraktować go jak dzieło sztuki – oprawić i powiesić na ścianie.


ŻYWE ZWIERCIADŁO

Stańcie lub usiądźcie twarzami do siebie. Wyobraźcie sobie, że jedno z was jest lustrem i musi naśladować wszystkie ruchy drugie go. Najpierw niech to będą łatwe, powolne gesty, potem, stopniowo, zacznijcie wykonywać gesty bardziej skomplikowane, zaangażujcie w zabawę całe ciało. Często zamieniajcie się rolami, zachęcaj dziecko do wymyślania wciąż nowych wygibasów, chwal za staranne naśladownictwo.


JARZYNOWA PUSZCZA

Przygotuj:

1. młode, świeże marchewki, buraki i pasternak

2. płytki talerz plastikowy

3. plastikowe zwierzątka

4. kamyki

Wybierzcie cztery albo pięć jarzyn, którym nie wyrosły liście, lub takie, których listki są jeszcze maleńkie. Odetnij górną część korzenia o długości dwóch, trzech centymetrów (to, co zostanie, wyrzuć albo ugotuj). Postawcie odcięte kawałki korzeni na plastikowym talerzu i nalejcie trochę wody. Umieśćcie talerz w nasłonecznionym miejscu. Po paru dniach jarzyny zaczną wy puszczać zielone pędy; nadal trzeba je będzie podlewać. Porozkładajcie między jarzynowymi drzewami kamyki i zabawki – powstanie puszcza jak żywa.

Pomysły pochodzą z książki 365 dni kreatywnej zabawy.


Zdjęcie: Designed by Freepik

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.