Gdy Twoje dziecko krzyczy „Mamooo, pobaw się ze mną!” wcale nie musisz wychodzić z siebie, by sprostać zadaniu, ani iść na łatwiznę włączając mu grę na komputerze. Do kreatywnego spędzania czasu nie są potrzebne drogie zabawki, a odrobina wyobraźni oraz najprostsze przedmioty, które mamy w domu. Oto garść przykładów na wspólne zabawy, które zapewnią Wam wspaniale spędzony czas.

***

 

MALEŃKA SZKLARNIA

Przygotuj:

1. dwa, trzy słoiki z szerokimi otworami

2. nasiona karłowatych odmian kwiatów i warzyw

3. nawóz

Umyjcie wszystkie słoiki, usuwając nalepki, potem wysuszcie szkło. W ogródku znajdźcie odpowiednie miejsce, wynieście stamtąd kamienie, wyrwijcie chwasty, skopcie ten kawałek ziemi i dajcie trochę nawozu. Nasiona posiejcie grupkami, mniej więcej co trzydzieści centymetrów. Powierzchnia każdej „grządki” nie może być większa niż otwór słoika, którym nakryjecie hodowlę. Posypcie nasiona ziemią i spryskajcie wodą. Potem na każdej „grządce” postawcie słoik dnem do góry, skrywając pod nim nasionka jak pod dachem maleńkiej szklarni (szkło ochrania rozwijające się kwiaty i jarzyny przed skutkami zbyt wysokich lub bardzo niskich temperatur). Obserwujcie rozwój waszych roślinek, podlewajcie je (oczywiście podnoście wtedy na chwilę słoiki). Kiedy kwiaty i jarzyny będą silne i zdrowe, możecie zabrać szkło.


ARTYSTYCZNE CIOSY

Przygotuj:

1. arkusz białego papieru

2. farby (temperę)

3. słoiczki

4. mocny sznurek

Wymieszajcie farby i wlejcie je do słoiczków. Potnijcie sznurek na kawałki różnej długości (na przy kład piętnaście, dwadzieścia, trzydzieści i czterdzieści centymetrów). Przymocujcie papier do płaskiego podłoża. Zanurzajcie kawałki sznurka w farbach, a potem na przemian przeciągajcie je po papierze i uderzajcie nimi mocno, krzycząc jak karatecy. Kiedy arkusz pokryje się barwnym wzorem, zostawcie go do wyschnięcia. W ten papier można zapakować prezent, można też potraktować go jak dzieło sztuki – oprawić i powiesić na ścianie.


ŻYWE ZWIERCIADŁO

Stańcie lub usiądźcie twarzami do siebie. Wyobraźcie sobie, że jedno z was jest lustrem i musi naśladować wszystkie ruchy drugie go. Najpierw niech to będą łatwe, powolne gesty, potem, stopniowo, zacznijcie wykonywać gesty bardziej skomplikowane, zaangażujcie w zabawę całe ciało. Często zamieniajcie się rolami, zachęcaj dziecko do wymyślania wciąż nowych wygibasów, chwal za staranne naśladownictwo.


JARZYNOWA PUSZCZA

Przygotuj:

1. młode, świeże marchewki, buraki i pasternak

2. płytki talerz plastikowy

3. plastikowe zwierzątka

4. kamyki

Wybierzcie cztery albo pięć jarzyn, którym nie wyrosły liście, lub takie, których listki są jeszcze maleńkie. Odetnij górną część korzenia o długości dwóch, trzech centymetrów (to, co zostanie, wyrzuć albo ugotuj). Postawcie odcięte kawałki korzeni na plastikowym talerzu i nalejcie trochę wody. Umieśćcie talerz w nasłonecznionym miejscu. Po paru dniach jarzyny zaczną wy puszczać zielone pędy; nadal trzeba je będzie podlewać. Porozkładajcie między jarzynowymi drzewami kamyki i zabawki – powstanie puszcza jak żywa.

Pomysły pochodzą z książki 365 dni kreatywnej zabawy.


Zdjęcie: Designed by Freepik

Zapisz się na newsletter

No.13 Mint | gazeta online dla mamy już jest!

Magazyn MINT to poradnik dla mam o charakterze lifestylowym. MINT to nie tylko portal, który codziennie dostarcza porcji inspiracji dla mamy i dziecka. To także drukowany kwartalnik stworzony dla chwili relaksu. Poczuj miętę do MINT.

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.