Jak pomóc dziecku zapanować nad złością?

Szukasz sprawdzonej metody, aby pomóc dziecku zapanować nad złością? Poznaj 7, które szczególnie nas zainteresowały w książce „Twoje spokojne dziecko” Samanthy Snowden.

jak pomóc dziecku zapanować nad złością

SKLEP

Czy wiesz jak pomóc dziecku zapanować nad złością? Zacznijmy od tego, że dzieci, jak i dorośli wpadają w złość. Gniew to odpowiedź organizmu na “walkę”, która ma zapewnić bezpieczeństwo w sytuacji zagrożenia. Gdy ktoś narusza nasze granice, odpowiedzią jest złość.

Jednak nie wpadamy w złość tylko w momencie, gdy coś z zewnątrz nam zagraża. W momencie, w którym dzieje się coś, co przypomina o zmartwieniach, również wpadamy w złość. To sposób na ochronę samego siebie. Wpadamy w złość, aby odeprzeć nieprzyjemne uczucia. Również wtedy, gdy przeraża nas nasz własny strach, zranienie, rozczarowanie, ból, smutek czy bezsilność. I chociaż gniew nie usuwa tych emocji, sprawia, że czujemy się choć przez chwilę mniej bezsilni, gniew uśmierza ból.

Dlaczego moje dziecko wpada w złość?

U dzieci z przyczyn braku kontekstu dla swoich zmartwień, już nawet małe rozczarowanie wydaje się końcem świata. Co więcej, ponieważ dzieci nie mają w pełni rozwiniętej kory czołowej, która pomogłaby im w samoregulacji, są jeszcze bardziej podatne na ataki gniewu i wściekłości. To także oznacza, że u dzieci nie ma mowy o umiejętności racjonalizowania, podejmowania logicznych i świadomych decyzji w przypadku trudnej sytuacji. U dzieci nie tylko złość jest tak silnym uczuciem w dzieciństwie.

Jak pomóc dziecku zapanować nad złością?

Sytuacja napadów złości jest trudna zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Jeśli Twoje dziecko często ma wybuchy złości, a te ataki zakłócają jego relację i jakość życia, ważne jest, aby nauczyć je jak zapanować nad złością.
jak pomóc dziecku zapanować nad złością
jak pomóc dziecku zapanować nad złością

7 sposobów, aby pomóc dziecku radzić sobie ze złością na podstawie książki “Twoje spokojne dziecko” Samanthy Snowden

 

1. Rozmawiaj z dzieckiem o uczuciach

Dziecko częściej wybucha w złości, gdy nie rozumie swoich uczuć, gdy nie umie ich nazwać. Aby pomóc dziecku nauczyć identyfikować i nazywać uczucia, rozpocznij od nazwania tych emocji. Nazywaj je też po imieniu. Ćwiczenie czyni mistrza. W miarę, gdy Twoje dziecko będzie lepiej rozumieć emocje i sposoby ich opisywania, naucz je bardziej wyrafinowanych słów, takich jak frustracja, rozczarowanie, zmartwienie i samotność. Niech ma cały panel możliwości nazywania emocji.

2. Stwórz termometr gniewu

Termometr gniewu, to narzędzie, które pomaga dziecku rozpoznać oznaki narastającego gniewu. Wykorzystaj do tego kartkę papieru, oznacz temperaturę w skali od 1 do 10. Przy czym 0 oznacza całkowity brak gniewu, 5 to jego średni poziom, a 10 to wielki szał gniewu.

Wykorzystuj termometr, gdy widzisz zdenerwowanie dziecka i rozmawiajcie o tym, co się właśnie dzieje. Co powoduje te emocje, jak reaguje na nie ciało. Termometr pozwala dziecku rozpoznać gniew, i nawiązać połączenie w poszukiwaniu rozwiązania sytuacji.

3. Stwórz plan na uspokojenie

Naucz dziecko co robić, gdy odczuwa złość. Dla Zoe stworzyłam w pokoju kącik spokoju, który pomaga nam, gdy nadchodzi moment złości. W koszyku obok miękkiej poduszki znaleźć może umilacze: gniotka, pop-it, kalejdoskop, ulubioną książkę, kolorowankę, przytulankę i pachnący kremik do rąk. Wybierz taki model odstresowania, który pomaga Twojemu dziecku. W sytuacji, w której potrzebujecie zapanować nad złością, zachęć do sięgnięcia po plan na uspokojenie.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

4. Wypracujcie umiejętność zarządzania gniewem

Aby zapanować nad złością, potrzeba jest poznać techniki radzenia sobie z gniewem. Dobrym pomysłem są głębokie oddechy, które pozwalają ukoić serce i umysł, gdy dziecko jest zestresowane. A może wolisz szybki spacer na świeżym powietrzu dla przewietrzenia głowy. Można też odliczać do 10 lub powtarzać afirmacje. Ta umiejętność radzenia sobie z gniewem zaprocentuje.

5. Nie poddawaj się napadom złości

Wiele dzieci odkrywa, że napady złości to super sposób na skuteczne zaspokojenie ich potrzeb. Jeśli dziecko nauczy się, że gdy wpadnie w złość, dostanie to, co chce, uzna napady złości za skuteczne. Nie poddawaj się dziecku. Na krótką metę takie podejście może okazać się sensowne dla Ciebie i jedyne, ale uwierz, im dalej, tym trudniej. Zamiast tego pracuj z dzieckiem nad relacją i kontaktem, szukajcie innych sposobów na to, żeby miało pewność, że jego potrzeby zostaną zaspokojone.

6. Konsekwencje

Konsekwencja to dobry kierunek nauki, że agresja nie jest do zaakceptowania.

7. Kontroluj ekrany

To nasza rola rodzica, aby weryfikować to, co ogląda nasze dziecko. Uniknięcie agresywnych obrazów, pomoże to w osiągnięciu celu. Zastąp te obrazy pozytywną książką, programem edukacyjnym, czy wybraną grą, która modeluje zdrowe umiejętności radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych.

jak pomóc dziecku zapanować nad złością
jak pomóc dziecku zapanować nad złością

Dzieci nie lubią odczuwać złości, czy przeżywać wybuchów gniewu. Te zachowanie to nie rzadko sposób na radzenie sobie z frustracją i własnymi emocjami. Pomoc dziecku w opanowaniu złości będzie miało pozytywny wpływ na jego życie nie tylko w domu, ale i w szkole.

Jeśli potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z pomocy specjalisty. A już dzisiaj sięgnij po książkę “Twoje spokojne dziecko. 50 ćwiczeń, które pomogą dzieciom opanować złość”.

To książka napisana przez Samanthę Snowden, która od lat pomaga młodym ludziom radzić sobie ze swoimi emocjami. Ta książka to cały przewodnik po tym jak zachować opanowanie. Znajdziesz w niej liczne ćwiczenia, które pomogą dziecku rozwinąć umiejętności potrzebne do radzenia sobie ze swoimi emocjami. Bez Twojej pomocy się jednak nie obędzie, Ty sama musisz dawać dobry przykład. Popracujcie zatem wspólnie nad sprawdzonymi metodami, stwórzcie swój słownik uczuć i poznajcie narzędzia, które pozwalają zachować spokój. Wysiłek zaprocentuje, masz moje słowo!

A jakie są Twoje sposoby na złość?

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w opanowaniu złości i wesprze w tym jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością. Jeśli chciałabyś podzielić się swoimi spostrzeżeniami czy sposobami, komentarz jest do Twojej dyspozycji.

A jeśli masz ochotę popracować z dzieckiem nad tematem złość, koniecznie pobierz materiały, które przygotowałm i rozpracuj złość.

jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością

podobne artykuły

magazyn dla mam

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.