SKLEP
I chociaż mi nie zawsze się to udaje, to Japończycy wiedzą doskonale jak równowagę, spełnienie i zadowolenie z życia na raz. Jak to robią? Od wieków czerpią spokój i harmonię z filozofii „wa”. Zawsze jestem ciekawa i otwarta na nowe możliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o dobrostan mojej rodziny i mój, więc postanowiłam zgłębić ten temat. Postawiłam sobie za zadanie sprawdzić, jak wprowadzenie tej japońskiej sztuki równowagi mogłoby przynieść korzyści do naszego rodzinnego życia. Aby dotrzeć do kluczowych założeń “wa”, sięgnęłam po książkę ekspertki w dziedzinie wellness, Kaki Okumura – “Japońska sztuka równowagi. Sposób na długie życie w zdrowiu i szczęściu”. Gdy już uczyć się czegoś nowego, to od ekspertów.
Czytaj dalej, czuję, że “Wa” stanie Ci się bliżej, niż na ten moment myślisz. Sprawdź jak odnaleźć równowagę!
Czym jest filozofia „Wa”?
Zacznijmy od początku, żebyś i Ty dobrze zrozumiała czym jest filozofia „Wa” (和). A jest to japoński koncept harmonii, pokoju i równowagi, który przenika każdy aspekt życia w Japonii. Od relacji międzyludzkich po estetykę i sztukę, „Wa” pomaga Japończykom żyć w zgodzie z sobą, z innymi i z naturą.
Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!
Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.
5 filarów konceptu “WA”
1. Harmonia społeczna w rodzinie
Jednym z podstawowych elementów „wa” jest współpraca i kompromis. W japońskim społeczeństwie harmonia społeczna jest kluczowa, co możemy zaadaptować w naszych rodzinach. W duchu tego konceptu zachęca się członków rodziny do wspólnego podejmowania decyzji, rozwiązywania problemów i wspierania się nawzajem. Regularne spotkania rodzinne, podczas których każdy może podzielić się swoimi myślami i uczuciami, stworzą przestrzeń do otwartej komunikacji i wzmocnią więzi.
2. Piękno prostoty i porządek
Japońska estetyka w filozofii “Wa” ceni prostotę i piękno niedoskonałości. W myśl tego konceptu uporządkowana, zorganizowana przestrzeń domowa sprzyja spokojowi umysłu. Natomiast wprowadzenie minimalizmu do domu, dbanie o estetykę i harmonię w otoczeniu pomaga stworzyć miejsce, w którym cała rodzina będzie czuła się spokojnie i komfortowo.
3. Rodzinne rytuały
Rytuały, takie jak japońska ceremonia herbaciana, są doskonałym sposobem na wprowadzenie „wa” do życia rodzinnego. Możesz zaadoptować prostą wersję tej ceremonii, aby stworzyć chwilę spokoju dla całej rodziny w ciągu dnia. Wspólne przygotowywanie i picie herbaty może stać się cennym momentem, który pozwoli na chwilę zatrzymania i cieszenia się obecnością bliskich.
4. Kulinarne doświadczenia
Jedzenie odgrywa ważną rolę w japońskiej kulturze i jest doskonałym sposobem na wprowadzenie „wa” do codzienności. Sezonowość, świeżość i estetyka podania potraw są tu kluczowe. Wspólne gotowanie i celebrowanie posiłków wzmacnia poczucie wspólnoty i buduje zdrowe nawyki żywieniowe. Ten japoński koncept uczy dzieci cieszyć się smakiem świeżych, sezonowych produktów i starannie podawanych posiłków. A to wszystko w poszukiwaniu drogi do równowagi.
5. Równowaga między pracą a życiem
Jednym z wyzwań, z którymi borykają się współczesne rodziny, jest znalezienie równowagi między pracą a życiem osobistym. Japońska filozofia „wa” przypomina, jak ważne jest dbanie o równowagę. Wprowadzenie regularnych chwil relaksu, spędzanie czasu na świeżym powietrzu i aktywność fizyczna mogą pomóc w osiągnięciu zdrowej równowagi, która przyniesie korzyści całej rodzinie.
A jak Ty możesz czerpać z konceptu „Wa”?
Jeśli czujesz, że to zdecydowanie koncept dla Ciebie, polecamy Ci książkę “Japońska Sztuka Równowagi” Kaki Okumura od Wydawnictwa Czarna Owca. Niech będzie to milowy krok dla twojej rodziny i sposób na długie i szczęśliwe życie w zdrowiu i szczęściu.
Artykuł powstał przy współpracy z wydawnictwem Czarna Owca.