5 wskazówek, jak nauczyć dzieci jeździć na rolkach

Nauka jazdy na rolkach nie musi być trudna. Poznaj proste wskazówki na to jak nauczyć dzieci jeździć na rolkach i zaplanuj nową aktywność dla całej rodziny.

jak nauczyć dzieci jeździć na rolkach

SKLEP

Pamiętam jak dziś swoje przejażdżki na rolkach. Miałam czarne rolki z czerwono-zielonymi wstawkami. Szło mi całkiem dobrze, ale początki nie były łatwe. Zaliczyłam nie jeden upadek, w czasach, gdy o jeździe w kasku nikt jeszcze nie wspominał.

Kiedyś rolki chętniej wkładały dzieci, dzisiaj nie ma wieku na rolkowe przejażdżki. I chociaż patrząc z boku jazda na rolkach może wydawać się prosta jak bułka z masłem, to w rzeczywistości nie dla wszystkich zdobycie tej umiejętności jest takie proste.

Dlatego przygotowaliśmy dla ciebie kilka prostych wskazówek jak nauczyć dzieci jeździć na rolkach. Korzystaj do woli. Wierzymy, że będzie to rodzinne nowe hobby. Całe lato na próby przed wami!

Wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak nauczyć dziecko jeździć na rolkach

1. Nastawienie ma znaczenie

Podczas nauki jazdy na rolkach należy się spodziewać potknięć, poślizgnięć i upadków. I zapewne nie ma nikogo, kto po prostu ubrał rolki i ruszył. Dzieci bez sprzętu ochronnego bez wątpienia doznają upadków, które spowodują zadrapania kolan i posiniaczone ego. Istnieje ryzyko, że dzieci nie będą chciały ponownie próbować nauki jazdy na rolkach z obawy przed dalszą kontuzją. My rodzice chcemy natomiast nauczyć je, aby chętnie podejmowały w życiu pewne ryzyko i nie poddawały się z powodu drobnych niepowodzeń. Dlatego sprzęt to podstawa: kask, ochraniacze na nadgarstki oraz ochraniacze na kolana i łokcie dadzą dzieciakom pewność im, że można upaść, odkurzyć się i spróbować ponownie.

2. Zacznij od podstaw

Sprzęt jest, pora przejść do zajęć praktycznych. To moment nauki dzieci jak jeździć na rolkach. Podstawowa zasada to: zgiąć kolana i lekko pochylić się do przodu, jakby miały ruszyć sprintem, a następnie delikatnie chodzić na rolkach. Możecie w pierwszej kolejności ćwiczyć te ruchy na dywanie. W ten sposób dzieci nauczą się równowagi potrzebnej do prawidłowej jazdy na rolkach. Kiedy wzrośnie pewność siebie dzieciaczków, poproś, aby spróbowały kręcić łyżwami. Tutaj przydają się pomocne dłonie mamy lub taty. Na koniec, pozwól im na uniesienie każdej nogi lekko nad ziemią, wykonując krok do przodu w kierunku ukośnym, napędzając się do przodu. To ostatni krok w kierunku perfekcji jazdy na rolkach!

3. Praktyka czyni mistrza

Najtrudniejszą częścią nauki jazdy na rowerze jest utrzymanie równowagi. Natomiast nauka jazdy na rolkach to inna historia. Wymaga przede wszystkim równowagi, siły kostek, kontroli nóg, ale też uwagi na określone ruchy. Jazda na rolkach to umiejętność, która wymaga praktyki. Tutaj nie ma cudów. Bez systematycznych ćwiczeń, nie pójdziecie o krok dalej. Spodziewaj się podczas nauki i ćwiczeń wielu upadków i być może frustracji dziecka. Pamiętaj też, że każde dziecko uczy się we własnym, niepowtarzalnym tempie. Dobrej jest to, że raz zdobyta umiejętność, zostanie z dziećmi na zawsze. Jeśli czujesz natomiast, że nie możesz pomóc dziecku, skorzystaj z pomocy instruktora, który pokaże ci jak nauczyć dzieci jeździć na rolkach. Możesz też wykupić kilka lekcji dziecku. Jesteśmy pewno, że ćwiczenia i wsparcie zaprocentuje umiejętnościami.

4. Tricki

Opanowaliście podstawy, czas na kolejne wtajemniczenie. Nadszedł czas, aby pokazać dziecku, jak jeździć na łyżwach w dobrym stylu. Podczas gdy jazda na łyżwach w kółko może być na początku fajna, poznanie kilku sztuczek jest już potem jest zdecydowanie fajniejsze!

5. A może tak jazda tyłem?

Zastanawiasz się jak nauczyć dzieci jeździć na rolkach tyłem? Oto mała podpowiedź. Niech twoje dziecko równomiernie rozłoży ciężar na każdej nodze na płaskiej powierzchni. Upewnij się, że nie blokuje kolan. I teraz są dwa sposoby na jazdę do tyłu: Pierwszy z nich jest wysunięcie nóg na bok, a następnie z powrotem. Te dwie czynności powinny przybrać kształt ósemki. Drugi to przełożenie większości ciężaru na jedną nogę podczas odpychania się od drugiej. Działania te powinny przypominać kształt litery „S”. Wybierz ten sposób, który będzie dla dziecka dogodniejszy.

Nie zapominaj, że jazda na rolkach to przede wszystkim dobra zabawa. Gdy dziecko opanuje już pozycję, krok podstawowy i będzie utrzymywać równowagę, znaleźć zabawy, które pozwolą miło i aktywnie spędzić czas. Przenoszenie kubeczka z miejsca na miejsce, a dla bardziej wtajemniczonych sprawdzi się na przykład świetnie slalom.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

Bonus

Okej, podzieliliśmy się z tobą pięcioma wskazówkami, a oto bonus! Gdy dziecko opanuje sztukę jazdy na łyżwach do tyłu, możesz pokazać mu ,,Moon walk”. Hamulce tzw. stopery na przód są niezbędne do tego konkretnego triku. Niech twoje dziecko skieruje jedną łyżwę na stoper, a drugą nogę ustawi płasko. Pozwól dziecku odepchnąć się hamulcem, ślizgając się do tyłu na drugiej rolce. A teraz  powtórzcie kroki, zmieniając stopy!

Jak wybrać rolki dla dziecka?

Nie wybieramy rolek zabawek, ale stawiamy na profesjonalny i solidny sprzęt sportowy. Musisz potraktować to jako inwestycję.

Na ten moment dostępne mamy rolki rekreacyjne, świetne dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę ze skatingiem. Są też regulowane, które mają możliwość dostosowania pod kątem stopy. Są też rolki szybkościowe, ale to już dla zaawansowanych i raczej nastawionych na profesjonalny sport.

Rolki powinny być idealnie dopasowane do stopy. Nie mam mowy o tym, żeby były za duże, czy za małe. Za duże sprawią, że stopa dziecka będzie się ślizgać, a za małe zniechęcą do prób i nauki. Jeśli chcesz kupić rolki dla dzieci, koniecznie zabierz je ze sobą do sklepu. Dziecko po prostu musi je przymierzyć. Oprócz rozmiaru, warto zwrócić uwagę na to z czego wykonane są rolki. Kółka wybieraj kauczukowe lub z poliuretanu. To one dadzą gwarancję płynnej i cichej jazdy. Plastikowi mówimy zdecydowanie nie! Kółka powinien dobrać profesjonalista. Dla dziecka będzie to między 47 a 70 mm. Ważny jest także system zapięcia rolek. Do wyboru tutaj mamy opcję sznurowaną, klamry lub rzepy. Sprawdź czy na pewno kostki dziecka trzymają się sztywno, w przeciwnym razie podczas jazdy będzie je koślawić. Obowiązkowo do jazdy kask. Można też dokupić ochraniacze na kolana, łokcie oraz nadgarstki, aby zniwelować ryzyko kontuzji podczas upadku.

Dla Zoe wybraliśmy rolki marki Spokey model Freespo Kids, które powstały z myślą o dzieciach. Mają twardą skorupę, co pozwala niwelować koślawienie kostek, ale też utrzymuje stopę w miejscu. To świetne rolki do nauki jazdy, a później do bardziej odważnych tricków. Całość solidna idealna do nauki manewrów i kontroli podczas jazdy. Są to rolki, które rosną z dzieckiem, dzięki temu nie musisz co miesiąc kupować nowych. Co sprawdza się świetnie przy intensywnym wzroście dziecka.

Ciekawa jestem kiedy wy zaczniecie swoją przygodę z rolkami? My jesteśmy po pierwszych delikatnych próbach z Zoe, na razie nie ma wielkiego szału, ale wiem, że było to dla niej fajne nowe doświadczenie.

Artykuł powstał we współpracy z marką Spokey, dzięki któej mieliśmy

przyjemność testować regulowane rolki dla dzieci Freespo Kids.

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.