7 dobrych rad, które chcę przekazać swoim dzieciom

Dobre rady, są zawsze w cenie. Zwłaszcza w temacie sprzątania. Oto 7 dobrych rad dla moich dzieci, które pomogą i zapanować nad domowym chaosem.

dobre rady

SKLEP

Sprzątanie to niby nie taka wielka sprawa, ale życie rodzica upływa na powtarzaniu: ,,Sprzątnij po sobie”, ,,Odstaw na miejsce”, ,,Złóż to”, ,,Posprzątaj swój pokój”. Sama jestem mamą nastolatków, więc znam temat z autopsji. U mnie tez tak było do czasu wprowadzania kilku zasad i wtajemniczenia dzieci w magiczny świat sprzątania. Dobre i sprawdzone rady mają ogromną moc, sama się przekonaj i odmień codzienność swojej rodziny już dziś.

,,Dobre rady to te, która w odpowiednim czasie są dane”

1. Sprzątanie nie jest najważniejsze w życiu, ale czysta przestrzeń dookoła daje Ci spokój

W życiu domowym nie chodzi o to, żeby dzień wypełnić sprzątaniem. Moja dobra rada jest taka, że w ogarniętej przestrzeni po prostu lepiej się żyje, myśli i odpoczywa. To prawda, są ludzie, którym w chaosie pracuje się lepiej, ale badania pokazały, że czysta przestrzeń to czysty umysł. 

W życiu domowym nie chodzi o to, żeby dzień wypełnić sprzątaniem. Moja dobra rada jest taka, że w ogarniętej przestrzeni po prostu lepiej się żyje, myśli i odpoczywa. To prawda, są ludzie, którym w chaosie pracuje się lepiej, ale badania pokazały, że czysta przestrzeń to czysty umysł. 

dobre rady
dobre rady

2. Rób 1 rzecz, a porządnie

Naukocwy udowodnili, żeby multitasking jest mało efektywny, a wręcz szkodliwy. Skup się na jednej czynności, ale zrób to porządnie. Takie działanie na wielu płaszczyznach na raz, nie przyniesie nic dobrego nawet w temacie sprzątania i domowych obowiązków.

3. Dom to wspólna przestrzeń

Stereotypem jest myślenie, że tylko kobieta powinna dbać o dom. To wspólna przestrzeń, o którą powinni dbać wszyscy domownicy. Można natomiast podzielić obowiązki tak, aby każdy miał swoją część zadań. Nie ma też czynności bardziej lub mniej męskich. To kolejny mit, który obalamy. Bądź partnerem i godnym naśladowania rodzicem. 

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

4. Im mniej, tym lepiej

Nadmiar szkodzi w każdym przypadku. Więc zanim kupisz, pomyśl czy na pewno tego potrzebujesz. Zanim wyrzucisz, sprawdż czy można to naprawić. Obrastanie w rzeczy to ludzka przypadłość, którą można pokonać. 

5. Nie takie plamy straszne

Nie przejmuj się plamami czy brudem, wszystko ma da się umyć i posprzątać. Oto moje sprawdzone sposoby na plamy:

  • czekolada – plamę namocz w mleku, a potem wypierz
  • długopis – na plamę nałóż alkohol, potrzyj, a potem wypierz
  • duma do żucia – zmywacz do paznokci, możesz też zmrozić w zamrażarce a potem zdrapać
  • herbata – ciepła woda, a zeschniętą plamę potraktuj sok z cytryny i wystaw na słońce
  • jagody – namocz plamę w roztworze wodny około godziny
  • kawa – wypierz od razu, ewentualnie posyp solą
  • krew – bardzo zimna woda z dodatkiem soli kuchennej
  • perfumy – przetrzyj plamę wacikiem nasączonym spirytusem
  • pot – namocz plamę amoniakiem, a potem wypierz
  • tłuszcza – posyp plamę mąką, lub polej wodą gazowaną
  • wino | wiśnie -posyp solą i wcieraj
  • wosk – usuń plamę za pomocą żelazka, na plamę najpierw nałóż kartkę papieru
dobre rady
dobre rady

6. Produkty ze spiżarni dobre na wszystko

Stawiaj na dobre produkty, ale nie boj się korzystać w razie potrzeby z dobrodziejstw kuchennych szafek. 

  • SODA – to świetny odplamiacz, ma także właściwości zmiękczające oraz odświeżające. Ale także wykazuje właściwości ścierne. Wyczyścisz nią deskę do krojenia, fugi, mikrofalówkę albo też odświeżysz kuchenne szmatki. Sprawdzi się świetnie przy spalonym garnku lub do odświeżenia dywanu. 
  • OCET – to świetny produkt do sprzątania, a wszystko to zasługa kwasu zawartego w occie. Zabija on doskonale zarazki i bakterie. Świetnie poradzi sobie z grzybami i pleśnią. Już nasze babcie stosowały ocet spirytusowy przy porządkach. Jest bezpieczny dla całej rodziny. Ocet też wywabia plamy i niweluje przykry zapach. Używaj go do: odkamieniania czajnika, mycia lodówki, czyszczenia baterii w łazience i w kuchni oraz do mycia okien
  • SOK Z CYTRYNY – to owoc, który sprawdzi się nie tylko do herbaty. Niweluje przykre zapachy w lodówce, usunie zapach z deski do krojenia i wywabi plamę. Poradzi sobie także z dezynfekcją, ma bowiem właściwości antybakteryjne

7. Mistrzostwo prania

Dobra rada – nie rozrzucaj po domu swoich brudnych ubrań. Wstaw do łazienki kosz na pranie i naucz się z niego korzystać. W sumie tego powinieneć nauczyć się jeszcze w domu 🙂 Pranie to prosta sprawa, wystarczy tylko chcieć poznać jego tajniki.

Podziel ubrania na białe i kolorowe. Pierz codzienne ubrania w temperaturze 30% przy wirowaniu 1200 obrotów. Pościele i ręczniki pierz w przynajmniej w 60 stopniach. Do ubrań sportowych wybierz oddzielny program. 

Wybieraj opcję pół prania, jeśli pralka nie ma wbudowanej wagi, a prania jest mało. Wybierz program dostosowany do ubrania, aby zachować na dłużej ich trwałość.  Nie wkładaj więcej niż 3/4 bębna prania. 

Delikatne rzeczy i wełniane pierz w ręku lub w dostosowanym do tego programie.

Artykuł powstał pod patronatem marki Czystuś, której produkty uwielbiamy. Są bowiem przyjazne dzieciom, bezpieczne, wydajne i efektywne w użyciu.

Do sprzątania używamy ich następnujących hitów:

  • ADAŚ – czyszczę nim piekarnik po każdym użyciu
  • TYMEK – mój pomocnik w myciu okien
  • WOJTUŚ  – do czyszczenia ścian zwłaszcza na klatce schodowej
  • TOSIA – idealna do sprzątania w domu lodówki
sprzątanie domu
sprzątanie domu
sprzątanie domu
sprzątanie domu

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.