Aromaterapia w domu krok po kroku
Aromaterapia w domu krok po kroku. Naucz się korzystać i czerpać z siły natury. Proste sposoby i cenne wskazówki, abyś poczuła radość z aromaterapii.
AUTOR TEKSTU: RENATA ILLING

TESTY I SELEKCJA PRODUKTÓW DO AROMATERAPII: REDAKCJA MINT

aromaterapia w domu

SKLEP

Aromaterapia w domu, czy to możliwe?

22 sekundy tyle wystarczy, aby cząsteczki olejków eterycznych dotarły do mózgu. Następne dwie minuty, to czas, który potrzebny jest do tego, aby można je było znaleźć w krwiobiegu. Po dwudziestu minutach cząsteczki olejków będą miały wpływ już na każdą komórkę w naszym organizmie. Aromaterapia ma zdumiewający czas efektu. Takie właśnie są potężne siły natury – roślin, z których powstają olejki. Dowiedz się jak stosować aromaterapię w domu.

„Ludzie bowiem mogą zamykać oczy na wielkość, na grozę, na piękno, i mogą zamykać uszy na melodie albo bałamutne słowa. Ale nie mogą uciec przed zapachem. Zapach bowiem jest bratem oddechu. Zapach wnika do ludzkiego wnętrza wraz z oddechem i ludzie nie mogą się przed nim obronić, jeżeli chcą żyć. I zapach idzie prosto do serc i tam w sposób kategoryczny rozstrzyga o skłonności lub pogardzie, odrazie lub ochocie, miłości lub nienawiści. Kto ma władzę nad sercami ludzi”.

„Pachnidło” Patrick Süskind

Moc natury ukryta w małych buteleczkach

Olejki eteryczne to czysta esencja rośliny, czyli to, co w niej najcenniejsze, dlatego traktujemy je jako dary natury. Każdy olejek jest skomplikowaną mieszanką silnych, organicznych związków chemicznych, znajdujących się wewnątrz rośliny: w korzeniach, nasionach, kwiatach, korze i innych jej częściach. Pełnią one różne funkcje i służą roślinom do odstraszania insektów, zwierząt lub manipulowania ich zachowaniem w sposób dla siebie korzystny. Ale przede wszystkim służą roślinom do walki z patogenami, bakteriami, wirusami i grzybami. Dlatego bardzo często olejki eteryczne określane są systemem odpornościowym rośliny. Ich niepowtarzalny skład decyduje o indywidualnych właściwościach każdego olejku, które wykorzystujemy dla naszego lepszego zdrowia i pracy z emocjami. Ty też możesz wykorzystać aromaterapię w domu.
Ludzkość już tysiące lat temu nauczyła się wydobywać z roślin to, co w nich najcenniejsze do celów leczniczych, pielęgnacyjnych, dla higieny oraz praktyk religijnych i ceremonialnych. Produkty aromatyczne stosowane w starożytnych czasach pochodziły z surowej ekstrakcji rozpuszczalnikowej przy użyciu tłuszczów i tłoczonych olejów, o czym mogliśmy przeczytać w  niezwykłej książce Patricka Süskinda „Pachnidło”. Nie było jeszcze wtedy substancji destylowanych parą wodną i współcześnie definiowanych jako olejki eteryczne, ponieważ odkrycie parowej destylacji miało miejsce dopiero w XI wieku i przypisuje się je perskiemu naukowcowi Awicennie. Z kolei współcześnie znana nam aromaterapia, czyli jedna z dziedzin medycyny niekonwencjonalnej, stosująca terapeutyczne olejki, powstała dopiero na początku XX wieku. Jej twórcą był francuski chemik i badacz olejków eterycznych, Rene-Maurice Gatefosse, który w 1937 roku wydał książkę Aromatherapie i od tego tytułu pochodzi nazwa aromaterapii. Badał on właściwości terapeutyczne olejków eterycznych, współpracując  wówczas ze znanym lekarzem Jean’em Valnet, który z kolei stworzył podstawy badań klinicznych nad możliwościami stosowania olejków eterycznych w medycynie. Wydał on w 1967 roku książkę Praktyka aromaterapii, uznawaną za podstawową w tej dziedzinie.

Obecnie mamy coraz więcej badań i dowodów naukowych pokazujących, że olejki eteryczne mogą być pomocne i skuteczne w infekcjach wirusowych, bakteryjnych, grzybicznych, oraz wielu przewlekłych dolegliwościach i chorobach. Pod warunkiem oczywiście, że są one stosowane bezpiecznie, z przestrzeganiem dawek i sposobów stosowania, ze szczególną ostrożnością w przypadku osób ze skłonnościami do alergii, dzieci i kobiet w ciąży. Niekiedy też należy zasięgnąć porady lekarza.

Tajemnica aromaterapii w domu

To świadome decyzje i wybory w codzienności, to również praca i systematyczność. Jakość Twojego życia, Twoje zdrowie fizyczne i emocjonalne to nie przypadek. Każdy z nas ma szansę na to, aby tworzyć i prowadzić życie takie, jakiego pragnie. A konsekwentna praca i codzienne stosowanie olejków eterycznych jest niewątpliwie jedną z tych decyzji i właściwą drogą, aby cieszyć się lepszym zdrowiem i dobrym samopoczuciem. W codzienności i systematyczności można zrobić najwięcej, chociaż z pozoru wydaje się, że można zrobić tak niewiele.

Warto poznać temat działania olejków eterycznych, popróbować i poczuć, doświadczyć i zrozumieć. Wtedy możesz zacząć stosować aromaterapię w domu. Ważne jest, aby wybrać olejki mądrze, niech będą czyste i jakościowe. Fajnie, gdy na swojej drodze z aromaterapią w domu spotkasz właściwe osoby, które mają nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim praktykują olejki eteryczne na co dzień i to na sobie oraz na najbliższych. Nie przez miesiąc, czy trzy, ale przez lata i to w różnych dolegliwościach i chorobach. Aromaterapia w domu może stać się dla Ciebie kluczem do bardziej pełnego życia.

Czystość i jakoś olejków

Obecnie na świecie nie istnieje jeden standard jakości, ani jedna oficjalna jednostka certyfikująca olejki. Możesz kupić olejek na etykiecie w 100% naturalny, ale nie masz pewności, że taki jest. Dlatego szukając skutecznej alternatywy dla leków i antybiotyków, dokonując świadomych wyborów życia zgodnego z naturą, bez chemii, warto upewnić się, że olejki eteryczne, które będziesz stosować w aromaterapii w domu są bezpieczne dla całej rodziny.

O jakości i bezpieczeństwie olejków eterycznych, decyduje ich sposób i miejsce pozyskiwania, destylacji oraz wybór dostawców (w tym obecność i liczba pośredników). Generalna zasada brzmi – im dłuższy łańcuch pośredników, tym gorsza jakość olejku. Olejek powinien pochodzić bezpośrednio od producenta. Z punktu widzenia pozyskiwania olejków ważne są trzy rzeczy: miejsce uprawy, warunki uprawy i zbioru oraz proces pozyskiwania bez użycia rozpuszczalników.

Skąd pochodzą rośliny do aromaterapii w domu

Zastanawiasz się skąd pochodzą rośliny, które wykorzystujemy w aromaterapi w domu? Rośliny, z których pozyskuje się olejki do aromaterapii w domu, muszą rosnąć tam, gdzie w sposób naturalny występują w naturze, bo tylko wtedy wykształcą wszystkie cenne właściwości. Konieczna jest czysta uprawa bez użycia szkodliwych środków chemicznych, aby nie miała wpływu na skład chemiczny roślin i aby pozostałości chemicznej uprawy nie znalazły się w olejku. I na koniec – istotny jest też odpowiedni moment zbioru. W konsekwencji jakość olejku eterycznego ma swoją cenę. Jest bowiem wiele atrakcyjnych cenowo olejków, ale niestety by zaoszczędzić na kosztach, zawsze są one z domieszką syntetyczną. Poza tym wiele firm pomija ważne kroki w procesie testowania, aby zaoszczędzić pieniądze lub czas.

Jak działają olejki eteryczne?

Wnikają do ludzkiego ciała na wiele różnych  sposobów:

  • poprzez nos w procesie oddychania (zmysł węchu), w dyfuzorach, bezpośrednich inhalacjach (uwaga! nie należy stosować olejków eterycznych w tzw. kominkach, podgrzewaczach, ponieważ niszczą i zmieniają skład chemiczny olejków)
  • poprzez skórę (masaż, wcieranie wzdłuż kręgosłupa, stopy, szyję, kark, nadgarstki, klatkę piersiową, miejsca objęte chorobą czy dolegliwością )
  • doustnie – francuska i amerykańska szkoła aromaterapii dopuszcza też spożywanie olejków doustnie, zgodnie z informacją od producenta, pod okiem specjalisty. Jest to sprawa indywidualna. Na pewno w ten sposób nie należy podawać olejków dzieciom do lat 6. Poza tym w kapsułce, musi być rozpuszczony z olejem nośnym, jadalnym.
Węch jest najczulszym zmysłem i mający szybkie połączenie z mózgiem, wystarczy zaledwie osiem cząsteczek substancji zapachowej, aby wywołać impuls nerwowy. Gdy wdychamy powietrze, receptory rozpoznają związki chemiczne w nim występujące i natychmiast przekazują tę wiadomość do mózgu. W przypadku wzroku lub dotyku nim bodźce dotrą do kory mózgowej – odpowiedzialnej za przetwarzanie informacji – przechodzą przez wiele pośrednich stacji przekaźnikowych. Związki zawarte w olejkach eterycznych oddziałują bezpośrednio na układ limbiczny, część centralnego układu nerwowego odpowiedzialna za motywację i procesy pamięciowe, zawiadująca naszymi emocjami. Pośrednio wpływa też na wydzielanie hormonów, które regulują nasze samopoczucie psychiczne.

Cząsteczki olejków bardzo szybko przedostają się do krwiobiegu również przez skórę, a po ok. 20 min. docierają do każdej komórki w ciele. Szybko się metabolizują – u dzieci po trzech godzinach, u dorosłych po czterech. Dlatego korzystniej jest używać olejków częściej w bardzo małych ilościach, niż rzadko i w dużych. Zawsze zgodnie z instrukcją to podstawa w aromaterapi w domu. Muszą to być bardzo bezpieczne dawki, z olejem nośnym, najlepiej jakościowym, frakcjonowanym olejem kokosowym.

W przeciwieństwie do antybiotyków potrafią przenikać do wnętrza komórki i zwalczać wirusy. Olejki eteryczne działają nawet do 70 razy silniej niż zioła, ale nie można powiedzieć, że identycznie. Pamiętaj, że olejki eteryczne nie zawierają żadnych witamin ani składników mineralnych. Jedna kropla 100% naturalnego i czystego olejku eterycznego to 40 milionów trylionów cząsteczek. Do wyprodukowania jednej buteleczki olejku lawendowego, o pojemności 15 ml, potrzeba około 8 kg lawendy, olejku mięty pieprzowej – 400 liści mięty, olejku cytrynowego – 75 cytryn. Są to niezwykle silnie skoncentrowane substancje i nadrzędna zasada w ich stosowaniu tu więcej nie znaczy lepiej.

Aromaterapia w domu może być prosta i łatwa, ale musisz się z nią zparzyjaźnić tak naprawdę.

Aromaterapia w domu – praktyczna lista must have 

Zapewne po tej sporej dawce wiedzy nie wiesz jak zabrać się za aromaterapię w domu. Wyselekcjonowałam dla Ciebie praktyczne produkty, z którymi możesz rozpocząć swoją przygodę z aromaterapią w domu. Każdy został przeze mnie przetestowany, szukaj jednak swoich zapachów i ulubionych olejków, które z przyjemnością będziesz stosowała każdego dnia.
aromaterapia w domu
1
STADLER FORM, Aromatyzer Julia

349 zł

Od aromaterapii zaczynam dzień w biurze. Julia stoi na stoliku przy biurku i roztacza przyjemną woń. Dzięki technologii ultradźwiękowej Julia rozpowradza moje ulubione olejki po całym pomieszczeniu. Lubię ją za jej interwałowy tryb – pracuje 10 minut, a potem ma 20 minut przerwy. Co więcej? pracuje w tym trybie przez 54 h, a delikatne smugi mgiełki przesuwają się o 160° od lewej do prawej.
aromaterapia w domu
2
WYDAWNICTWO AMOPRESS, ,,Uzdrawiająca moc olejków eterycznych’

40 zł (aktualnie jest w promocyjnej cenie)

To moja skarbnica wiedzy. Przeczytałam ją od deski do deski na początku drogi z aromaterapią w domu. Zaznaczyłam i wybrałam wszystkie te olejki, które z mojego punktu widzenia mogą być mi i mojej rodzinie przydatne. W książce znajdzie opis 50 olejków eterycznych z informacją o ich właściwościach prozdrowotnych. Dowiesz się także ja je stosować. To kompendium wiedzy, z którego nadal chętnie korzystam. Mam jeszcze sporo do nauki.
aromaterapia w domu
3
AMO PURA, Olejek lawendowy

10 ml, 45 zł

Amo Pura ma w swojej ofercie selekcję olejków, które są 100% czyste i naturalne. Mój ulubiony zapach to lawenda. Używam go przed snem, woń lawendy otula sypialnie i pozwoli rozluźnić się po intensywnym dniu. Lawenda ma właściwości uspakajające i kojące. Dodaje od 5 do 7 kropel do dyfuzora i pozwalam opaść emocjom mijającego właśnie dnia. Lawenda w tym olejku pochodzi z Chorwacji, gdzie jest zbierana ręcznie. W ofercie sklepu znajdziecie całą gamę olejków w tym kolekcję organiczną.
aromaterapia w domu
4
AROMASTICK, Natural Inhaler Energy

0,8 ml, 29,99 zł

To produkt, który totalnie mnie zaskoczył i jest świetnym uzupełnieniem aromaterapii poza domem i nie tylko. To moc natury w jej najprostszej formie. Aromastick to naturalny inhalator, który dostarcza silnie skoncentrowany zapach w 100% organiczny i pochodzący z olejków eterycznych. Wystarczy odkręcić, przytrzymać pod nosem, wykonać wdech i poczuć prawdziwą moc natury. Ta szybka aplikacja jest kluczowa i dzięki temu inhalator jest skuteczniejszy niż zapach uwalniany z otoczenia. W torebce noszę ze sobą zpach Energy złożony z mieszanki mięty prieprzowej, grejpfruta i rozmarynu. To prawdziwy zastrzyk energii, spora dawka mocy i prawdziwa motywacja do działania. Wśród serii inhalatorów znajdziesz jeszcze: Balance, Calm, Relax, Focus oraz Refresh. Każdy ma inny zapach i inne działanie. To zdecydowanie najprostsza wersja aromaterapii.
aromaterapia w domu
5
NATURA RECEPTURA, Legendarny Mix

10 ml, 16 zł

Uwielbiam tą mieszankę, bo to prawdziwa bomba w walce z wirusami. Legendarny mix to mieszanka 5 olejków. Każdy ma swoją właściwość, ale razem tworzą unikalny blend. W skład mieszkanki wchodzi olejek: rozmarynowy, goździkowy, cytrynowy, eukaliptusowy oraz cynamonowy. Gdy tylko chcę się poczuć lepiej, sięgam po tą kompozycję olejków eterycznych. Wykazują właściwości bakteriobójcze oraz antyseptyczne. Wspomagają mnie zwłaszcza jesienią, gdy wkrada się zmęczenie i pojawia katar. Natura receptura ma szeroką gamę olejków, ja bawię się ich olejkami i staram się tworzyć własne kompozycje. Sprawdź, który Tobie będzie najbardziej pasował w aromaterapii w domu.

 

 

aromaterapia w domu
6
DOTERRA, Olejek cytrynowy

15 ml, 66 zł

Cytryna ma silnie czyszcząće właściwości. Ja tym zapachem odświeżam powietrze w domu. Całą gamę zapachów doTerra podarowała mi Renata, autorka artykułu. Codziennie testuję nowy zapach, szukając tego idealnego dla nas. Cytryna jest na razie na górze listy moich preferencji. Gdy wykorzystuję ją w dyfuzorze podnosi nas na duchu i dodaje energii. Zapach cytryny to wspomnienie lata i lemoniady. A my już tak bardzo tęsknimy za słońcem. A to dopiero początek jesieni. Olejku możesz używać także do czyczenia np. do polerowania mebli.

Mam nadzieję, że nasz przewodnik po aromaterapi w domu zachęci Cię do zgłębienia tego tematu bardziej. Aromaterapia może zdziałać cuda, jeśli uwierzysz w jej moc. Koniecznie napisz swoje wrażenia z pierwszych kroków z aromaterapią.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

Kup teraz

podobne artykuły

świąteczny planner

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.