Naszą historię opowiadamy my sami, w rozmowach z innymi. Opowiadają ją zdjęcia, filmy, ale także przedmioty, które po nas zostają. Gdy oglądamy w muzeach wystawy z wykopalisk archeologicznych, widzimy różne przedmioty życia codziennego. Te przedmioty opowiadają nam o życiu ludzi, którzy mieszkali w danym miejscu przed nieraz setkami lat. Ale nawet nie sięgając aż tak daleko wstecz: ile z nas ma w domu takie rzeczy po babci lub po dziadku, przekazywane z pokolenia na pokolenie?

***

W moim domu nie było ich tak wiele – opowiada Asia, jak to mówią ta ładniejsza połowa duetu tworzącego Touch Wood, młodą polską markę drewnianych minimalistycznych zabawek i lampek.

Drewniane zabawki dla dzieci

– Nie było mebli rodzinnych ani rodzinnej zastawy po prababci. Nie było też tego rodzinnego domu, w którym wychowali się moi rodzice, a wcześniej ich rodzice, a jeszcze wcześniej rodzice ich rodziców. Przedmiotów było niewiele, za to starannie pielęgnowanych, trochę zdjęć, więc przede wszystkim zostały nam opowieści.

– Słuchaliśmy ich czasem aż do znudzenia, mimo woli ucząc się ich na pamięć. Niektóre jak rodzinna opowieść o przodku, Janosiku, który uratował króla, brzmiały jak bajki. Były też takie z bliższych nam czasów. Taka jak opowieść o „Misiu po studiach.

– Ponieważ dziadek studiował, moich dziadków nie było stać na nowe zabawki dla mojego taty i jego brata. Na ciągłe prośby chłopców dziadkowie odpowiadali: po studiach. I w końcu nadszedł ten moment. Dziadek skończył studia. Kupiony zgodnie z obietnicą miś, został nazwany Misiem po studiach. Był w rodzinie bardzo długo, aż się praktycznie rozpadł. Potem mój tata kupił nowego Misia po studiach dla mnie, gdy sam skończył się uczyć. Na szczęście nie musiałam już tyle na niego czekać. A kolejnego Misia po studiach kupiłam już sobie sama, gdy tylko się obroniłam. Żeby zachować tę rodzinną tradycję.

– Gdy sama byłam mała, oprócz mojego taty Misia po studiach, miałam swoją ukochaną maskotkę. Mocno zużyta przetrwała do dziś. Został też drewniany domek dla lalek, moje dziecięce marzenie – sosnowy, piętrowy – z 4 pokojami, ze spadzistym dachem i prawdziwymi oknami. Kiedyś odnowię go i mam nadzieję, że przekażę swojej córce, ona swojej córce i wnuczce. Gdy przyjdzie pora, wyjmą go z pudła w piwnicy, przetrą, może pomalują na nowo i postawią w pokoju.

– I gdy dziewczynki będą się bawiły, ich mamy będą im opowiadały, że gdy były małe, to one też bawiły się tym domkiem dla lalek, który dostały po swojej babci. I wtedy może padnie pytanie: to babcia też kiedyś była małą dziewczynką? Jak wyglądała? Jak wtedy było?

– I wtedy usiądą razem i wyjmą stare albumy i spędza wieczór, poznając swoją historię, słuchając ciekawych, a może nawet nudnych, ale ich własnych rodzinnych opowieści – o tym kim są, skąd pochodzą, kim byli i jacy byli ich dziadkowie, ciocię, wujkowie, co w życiu ciekawego robili. Będą znali swoją historię i będą wiedzieli, gdzie jest ich miejsce na ziemi. Ten dom, do którego się zawsze wraca.

To jest takie moje marzenie.

– Oczywiście miałam wiele innych zabawek. Było też wiele innych zabawek, o których marzyłam. Teraz jednak o jednych ani o drugich wcale nie pamiętam, ale o Misiu po studiach, ukochanej maskotce i domku lalek tak.

– Tworząc Touch Wood od początku towarzyszyła nam myśl: Jaką wartość chcemy dawać? Co chcemy żeby po nas zostało? I naszą odpowiedzią jest, że chcemy dawać wam zabawki, które przekażecie swoim wnukom wraz z waszą opowieścią o ich rodzicach, o czasie, gdy byli mali a wy byliście tacy młodzi. Zabawki, które będą w waszych rodzinach przez pokolenia. O których będziecie pamiętać, bo będą niosły Waszą opowieść. Myślę, że o to w tym wszystkich tak naprawdę chodzi.

***

TOUCH WOOD to młoda polska marka, tworzona przez parę rodziców Asię i Piotra Markowskich. W swojej pracowni sami projektują i ręcznie wykonują drewniane zabawki i przepiękne lampki świecące jak wybrane gwiazdozbiory. W swoich projektach stawiają na minimalizm, ekologię i ponadczasowość. Uważają, że drewno ma w sobie to coś, czego nie zastąpi żaden inny materiał – smak, zapach, fakturę – a wykonane z niego przedmioty w sposób naturalny szanują wrażliwość i kreatywność dziecka.

Z okazji Dnia Dziecka na hasło „mint15” wszystkie zabawki i lampki Touch Wood są dostępne z 15% rabatem.

Drewniane zabawki dla dzieci

Drewniane zabawki dla dzieciDrewniane zabawki dla dzieci


Zdjęcia: Monika Stachura 

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.