Jeśli jesteś matką, która nie wyobraża sobie, że mogłaby mieć codziennie chwilę dla siebie – przeczytaj ten tekst koniecznie! Kwadrans egoizmu – to da się zrobić, a co ważniejsze – naprawdę warto!

***

Bardzo często dajemy się wciągnąć w grę pt. „wszystko dla dobra dziecka”, której reguły oznaczają po prostu – ja się nie liczę, tylko jego potrzeby są ważne. Z pozoru to może wydawać się dobrą drogą, ale na dłuższą metę niestety, jest raczej pułapką.

PO PIERWSZE! każda matka, nawet ta najbardziej cierpliwa, w końcu popadnie we frustrację z powodu ciągłego niezaspokojenia własnych potrzeb. Niekiedy do tego stopnia, że obróci swój gniew przeciwko dziecku, nagromadzone emocje wybuchną jak wulkan – z większą szkodą, niż gdyby wcześniej po prostu nie spełniła kolejnej zachcianki potomka.

PO DRUGIE! uświadamiając malcowi od naprawdę najmłodszych lat, że nie jest pępkiem świata i obok niego są też inne osoby z potrzebami – działasz dla jego dobra – bo przecież w końcu zawsze musi zetknąć się z tą smutną prawdą, że inni ludzie nie są stworzeni do tego, by mu służyć.

Oczywiście, czasem może wydawać Ci się, że nie jesteś w stanie w codziennym kalendarzu wypełnionym obowiązkami znaleźć nawet tych 15 minut tylko dla siebie. Jednak w każdym okresie macierzyństwa trzeba po prostu uwierzyć w ich siłę i wartość. Jeśli nawet jesteś matką niemowlaka, ten moment może być tak samo ważny jak to, by był on nakarmiony i bezpieczny. Gdy to sobie uświadomisz, łatwiej będzie ci poprosić kogoś o pomoc, wywalczyć ten czas u męża, albo po prostu odpuścić jedną rzecz na liście Niezwykle Ważnych Spraw, które po bliższej analizie mogą spokojnie poczekać (jak mycie podłogi czy prasowanie).

W przypadku starszych dzieci wyrywanie tego czasu tylko dla siebie jest przy okazji uczeniem ich samodzielności – niech przygotują kolację lub włożą naczynia do zmywarki, gdy ty będziesz regenerować się w kąpieli. Pokażesz im przy okazji, jak ważna jest uważność na potrzeby innych.


Autor: Hanna Pietrzak-Trzcińska
Zdjęcie: Designed by Freepik

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.