Jeśli jesteś matką, która nie wyobraża sobie, że mogłaby mieć codziennie chwilę dla siebie – przeczytaj ten tekst koniecznie! Kwadrans egoizmu – to da się zrobić, a co ważniejsze – naprawdę warto!

***

Bardzo często dajemy się wciągnąć w grę pt. „wszystko dla dobra dziecka”, której reguły oznaczają po prostu – ja się nie liczę, tylko jego potrzeby są ważne. Z pozoru to może wydawać się dobrą drogą, ale na dłuższą metę niestety, jest raczej pułapką.

PO PIERWSZE! każda matka, nawet ta najbardziej cierpliwa, w końcu popadnie we frustrację z powodu ciągłego niezaspokojenia własnych potrzeb. Niekiedy do tego stopnia, że obróci swój gniew przeciwko dziecku, nagromadzone emocje wybuchną jak wulkan – z większą szkodą, niż gdyby wcześniej po prostu nie spełniła kolejnej zachcianki potomka.

PO DRUGIE! uświadamiając malcowi od naprawdę najmłodszych lat, że nie jest pępkiem świata i obok niego są też inne osoby z potrzebami – działasz dla jego dobra – bo przecież w końcu zawsze musi zetknąć się z tą smutną prawdą, że inni ludzie nie są stworzeni do tego, by mu służyć.

Oczywiście, czasem może wydawać Ci się, że nie jesteś w stanie w codziennym kalendarzu wypełnionym obowiązkami znaleźć nawet tych 15 minut tylko dla siebie. Jednak w każdym okresie macierzyństwa trzeba po prostu uwierzyć w ich siłę i wartość. Jeśli nawet jesteś matką niemowlaka, ten moment może być tak samo ważny jak to, by był on nakarmiony i bezpieczny. Gdy to sobie uświadomisz, łatwiej będzie ci poprosić kogoś o pomoc, wywalczyć ten czas u męża, albo po prostu odpuścić jedną rzecz na liście Niezwykle Ważnych Spraw, które po bliższej analizie mogą spokojnie poczekać (jak mycie podłogi czy prasowanie).

W przypadku starszych dzieci wyrywanie tego czasu tylko dla siebie jest przy okazji uczeniem ich samodzielności – niech przygotują kolację lub włożą naczynia do zmywarki, gdy ty będziesz regenerować się w kąpieli. Pokażesz im przy okazji, jak ważna jest uważność na potrzeby innych.


Autor: Hanna Pietrzak-Trzcińska
Zdjęcie: Designed by Freepik

Zapisz się na newsletter

No.12 Mint dostępny online i w salonach Empik

Magazyn MINT to poradnik dla mam o charakterze lifestylowym. MINT to nie tylko portal, który codziennie dostarcza porcji inspiracji dla mamy i dziecka. To także drukowany kwartalnik stworzony dla chwili relaksu. Poczuj miętę do MINT.

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.