Afirmacja – 40 pozytywnych zdań dla dziecka
Jak stosować afirmację w praktyce. Dowiedz się i skocz na wyższy poziom rodzicielstwa.
ZDJĘCIE: KAROLINA ŚWIĄTEK
afirmacja

SKLEP

Afirmacja dla dzieci to pozytywne myśli, które mogą wpłynąć korzystnie na: kreatywność, poczucie własnej wartości, pewności siebie, współczucie czy empatię.  Wykorzystując technikę pozytywnych wzmocnień, rodzic skupia się na tym, co dziecko robi dobrze, bez wskazania na to, co wykonuje źle. Wspiera dobre cechy i działania dziecka poprzez werbalny entuzjazm, opisową zachętę i proste nagrody. Z czasem dziecko zacznie zdawać sobie sprawę z wartości swoich pozytywnych cech i działań oraz utożsamiać je z tym, kim jest jako człowiek.

 

Afirmacja – 40 pozytywnych zdań, które powinno usłyszeć Twoje dziecko.

Brzmi prosto i wspaniale, jednak wdrażanie pozytywnych afirmacji w życiu dziecka nie zawsze jest łatwym procesem. Po pierwsze: badania sugerują, że działania pozytywnych afirmacji w przypadku dzieci są skuteczne tylko wtedy, gdy mają realny wydźwięk. Innymi słowy jeżeli Twoje dziecko nie jest orłem w matematyce powtarzanie mu jak mantry „Jesteś świetnym matematykiem” na nic się nie zda.

W pierwszej kolejności skupiasz się na tym co Twoje dziecko już robi dobrze by to podkreślić.

Po drugie, dzieci lepiej reagują na konkretne i wyjaśniające afirmację. „Jestem świetny w matematyce, ponieważ codziennie ćwiczę przez 10 minut”. „Jestem miły, bo pozwalam bawić się bratu moimi zabawkami”, a nie „Jestem miły”. Tu z kolei pojawia się kolejny problem, afirmacja warunkowa oznacza, że jeśli Twoje dziecko przykładowo kiedykolwiek odmówi dzielenia się swoimi zabawkami, to logicznie rzecz biorąc, czyni go „niemiłym”, co nie jest przecież prawdą.

Dlatego bardzo ważne jest umiejętne tworzenie pozytywnych myśli, najprostszą i najbardziej skuteczną metodą jest wspieranie dziecka dzięki słowom i zwrotom, które budują i wzmacniają poczucie wartości dziecka. Słowa, które wypowiadasz do swojego dziecka, mogą stać się samospełniającymi się przepowiedniami. Te najczęściej wypowiadane zostają z nim na całe życie i mogą wpłynąć na dorosłe decyzja.  Zarówno te pozytywne, jak i negatywne zwroty, mogą determinować działania w przyszłości. I to co ważne musimy, sami wierzyć w to, co mówimy i praktykować to w naszej codziennej, dorosłej rzeczywistości. Dzieci w mig wyczują ściemę.
Więc zanim zaczniesz pracę z dzieckiem, musisz uwierzyć, że  TY jesteś wystarczająco dobra. Włączyć przycisk: pozytywna miłość do samej siebie, nauczyć się mówić o sobie i swojej rodzinie jako największej wartości samej w sobie. Buduj rodzinę za pomocą pozytywnych słów i wzajemnego szacunku. Dzięki temu Twoje dziecko będzie widziało i rozumiało pozytywne afirmację jako konkretne działanie, a nie tylko powtarzane bezwiednie zdania przed snem bez punktu odniesienia w rzeczywistości.
By pomóc Ci rozpocząć pozytywne wzmacnianie Twojego dziecka, zamieściłyśmy 40  afirmacji, które każde dziecko powinno usłyszeć.

Zastanawiasz się jak je stosować?

 • Poniższe afirmacje są jak rozmowa z dzieckiem. Gdy będzie starsze, może zacząć praktykować rozmowę sam na sam ze sobą i zamieni „TY” na „JA”
 • Aby te stwierdzenia miały pozytywny wpływ na Twoje dziecko, myszą być szczere. Jeśli Twoje dziecko wyczuje barak szczerości gdy je wypowiadasz, nie uwierzy Ci. Fałsz w głosie może zniszczy zaufanie jakim obdarzyło Cię dziecko.
 • Wzmocnienia pozytywne nie mają nic wspólnego z chwaleniem, to są dwie odrębne kwestie
 • Wprowadzaj afirmacje tylko w odpowiednich momentach. Mają one wynikać z kontekstu sytuacji, czy w odpowiedzi na jakieś wydarzenia z dnia. Będzie to miało o wiele większy wpływ na Twoje dziecko, niż codzienne bezwiedne powtarzanie pozytywnych sentencji: Jestemś cudownym dzieckiem, Jestes mądrym dzieckiem etc… Nadrzędna jest jakość komunikatu, a nieich ilość.
afirmacja

Sposób, w jaki przekazuje się pozytywne wzmocnienia, jest bardziej istotny niż ich ilość

B.F. Skinner

Afirmacja na każdy dzień – wzmacniaj pozytywnie swoje dziecko

 1. Jestem dumna, że mogę nazywać cię moim dzieckiem.
 2. Jesteś wystarczająco dobrym człowiekiem, jak nie lepszym by móc…
 3. Masz dobroć w swoim sercu.
 4. Kocham Cię jak stąd do księżywa
 5. Kocham Cię taką, jaką jesteś.
 6. Jesteś wart wszystkich dobrych rzeczy, jakie spotykają Cię w życiu.
 7. Motywujesz mnie, bym razem z Tobą uczyła się nowych rzeczy.
 8. Jesteś wyjątkowy.
 9. Masz wyjątkową wyobraźnię, która pozwala Ci widzieć rzeczy, których inni nie potrafią.
 10. Sprawiasz, że moje serce jest takie szczęśliwe, gdy…
 11. Bardzo dzielnie poradziłeś sobie z tą sytuacją.
 12. Jesteś bardzo kreatywną osobą.
 13. Jesteś i zawsze będziesz piękna/przystojny.
 14. Nie musisz być doskonały.
 15. Nie musisz być jak Twoi przyjaciele/siostry/koledzy z klasy.
 16. Dziękuję, że spróbowałeś.
 17. Dzięki za bycie takim wspaniałym dzieciakiem.
 18. Możesz przestać w każdej chwili, jeśli tylko chcesz.
 19. Zawsze będę w Ciebie wierzyła.
 20. Nikt nie kontroluje tego, kim jesteś, poza tobą.
 21. Takie rzeczy się zdarzają… – w przypadku niepowodzeń
 22. Potrzebuję Twojej pomocy.
 23. Możesz spróbować ponownie jutro.
 24. Zasługujesz na szacunek
 25. Co mogę dla Ciebie zrobić?
 26. Zróbmy to razem.
 27. Zawsze będę przy Tobie
 28. Lubię patrzeć na Ciebie gdy się uśmiechasz
 29. Nic się nie stało – nie zawsze się wszystko udaje
 30. Bądź sobą
 31. Nie poddawaj się
 32. Możesz mieć swoje zdanie
 33. Pokonasz przeciwności
 34. Dasz sobie radę
 35. Zawsze możesz zmienić zdanie
 36. Spróbuj swoich sił
 37. Jesteś ambitny
 38. Nie trać zapału
 39. W jaki inny sposób możesz to zrobić?
 40. Co trzeba zrobić, aby…

 

Wydrukuj listę pytań i korzystaj z niej każdego dnia!

Jeżeli rozmowy  z Twoim dzieckiem są dla Ciebie trudne, bądź nie czujesz się na siłach, bo nie masz pewności siebie, a nie chcesz by dziecko wyczuło fałsz, znam dobry sposób. Możesz zostawiać karteczki, które będą cudowną niespodzianką na rozpoczęcie albo zakończenie dnia. Będą to Wasze wspólne afirmacje, które pomogą Wam stać się szczęśliwszymi i pewniejszymi osobami. Możecie nad pewnością siebie pracować wspólnie każdego dnia.

Powodzenia! 

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

podobne artykuły

magazyn dla mam

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.