Jak prawidłowo nosić plecak szkolny?

1 września tuż za rogiem. Czy tego chcemy, czy nie, czas powrotu do szkoły i tak nadejdzie. Zanim przejdziemy do tematu wyprawki, porozmawiajmy o tym, jak prawidłowo nosić plecak szkolny. Sprawdź koniecznie! W końcu mówimy o bezpieczeństwie i zdrowiu Twojego dziecka.

jak prawidłowo nosić plecak szkolny

SKLEP

Wyprawka już kupiona? Przyznam szczerze, że my czekamy z tym do ostatniej chwili. Ale jest temat, o którym nigdy nie zapominamy – a mowa o plecaku i o tym, jak prawidłowo go nosić. Gdy marka Topgal zaproponowała nam przetestowanie plecaków szkolnych, śmiało powiedzieliśmy ,,tak” i wykorzystaliśmy ich cenną wiedzę, żeby nie tylko mieć plecak, ale dobrze z niego korzystać.

Zacznijmy od tego, że jedynie 20% uczniów nosi plecak ważący odpowednio proporcjonalnie do ich wagi. I aż 15% z nich skarży się na regularne bóle pleców. Przypomnę, że odpowiedni waga plecaka to 10-15% wagi dziecka.

Dzieci noszą przeciążone plecaki – waga sięga aż do 33% ich masy ciała. Nic dziwnego, że pojawiają się bóle pleców.

Zebraliśmy wszystkie niezbędne informacje, aby te liczny z roku na rok malały, a my rodzice żebyśmy mogli podpowiadać dzieciom mądre rozwiązania. Wiedzą dzielimy się z Tobą, bo przecież na pewno i dla Ciebie bezpieczeństwo i zdrowie dziecka jest priorytetem.

 

Oto 5 sposobów na to jak prawidłowo nosić plecak szkolny

#1

Wybierz plecak odpowiedniej wielkości

Wygląd plecaka jest ważny, ale jeszcze bardziej ważne jest, czy wybraliście odpowiednią jego wielkość. To pierwszy punkt na naszej liście jak prawidłowo nosić plecak.
Prawidłowo dobrany plecak powinien:
– być umieszczony na środku pleców dziecka
– nie powinien być szerzy od ramion ucznia
– powinien przylegać do pleców
– dolna część plecaka powinna sięgać wysokości bioder.
A to wszystko po to, żeby nie powstawały wady postawy u dziecka. Lepiej im zapobiegać, niż potem leczyć.

*TO WAŻNE! Marka Topgal daje możliwość zwrotu plecaka zakupionego w e-sklepie. Masz 30 dni na zwrot, i spokojne dopasowanie plecaka.

jak prawidłowo nosić plecak szkolny
jak prawidłowo nosić plecak szkolny

#2

Noś plecak zawsze na dwóch ramionach

Pamiętam doskonale sama, że noszenie plecaka na jednym ramieniu było dla mnie wygodniejsze, ale dzisiaj, czytając informacje na temat wad postawy, które od tego powstają, wiem dokładnie, że plecak prawidłowo nosi się tylko na dwóch ramionach. Nie powinno się go również trzymać w ręku, w ten sposób również obciążamy za bardzo jedną stronę ciała.

jak prawidłowo nosić plecak szkolny
jak prawidłowo nosić plecak szkolny

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

#3

Odpowiednia waga plecaka

Czy wiesz, że aż 40% uczniów może mieć wady postawy spowodowane noszeniem przeciążonego plecaka? To, co powinnaś wiedzieć, to to, że waga plecaka nie może być większa, niż 10-15% wagi dziecka. W wielu szkołach nie ma szafek, w których uczniowie mogą zostawiać książki, lub zabierają książki, aby odrobić prace domowe.
Co możesz zatem zrobić, żeby obniżyć wagę plecaka szkolnego?
– wypracujecie z nauczycielami system pozostawiania książek w szkole
– nauczcie dziecko prawidłowo układać rzeczy w plecaku – trzeba rozłożyć je równomiernie, korzystając ze wszystkich jego kieszeni, najcięższe rzeczy powinny być jak najbliżej pleców – te dwie podpowiedzi powinny pomóc.

jak prawidłowo nosić plecak szkolny
jak prawidłowo nosić plecak szkolny

#4

Zdrowe plecy

Z jednej strony dziecko powinno wiedzieć jak prawidłowo nosić plecak, ale równie ważne jest dbanie o zdrowe plecy. Jak możesz zapewnić zdrowsze plecy ucznia? Przede wszystkim zachęcaj dziecko do aktywności fizycznej, bo regularne uprawianie sportu wzmacnia mięśnie pleców. Pilnuj, żeby dziecko nie nosiło plecaka dłużej niż 30 minut dziennie. Zdrowe plecy to zdrowy start w przyszłość!

jak prawidłowo nosić plecak szkolny
jak prawidłowo nosić plecak szkolny

#5

Sposób na lżejszy plecak

Wspólnie z marką Topgal sprawdziliśmy, że waga artykułów szkolnych wynosi około 4250 g. W ich skład wchodzą: podręczniki, zeszyty, śniadanie, piórnik, napój, akcesoria, teczki, kredki i plecak sam w sobie.

Jak sprawić, żeby plecak był lżejszy?
– noś butelkę wielokrotnego użytku zamiast ciężkiego termosu
– zostawiaj w szkole przedmioty, które nie będą potrzebne w domu
– wybieraj lekkie artykuły szkolne np. zeszyty w miękkiej oprawie, skoroszyty zamiast segregatorów
– najcięższe rzeczy w plecaku umieszczaj najbliżej pleców

jak prawidłowo nosić plecak szkolny
jak prawidłowo nosić plecak szkolny

A Ty masz już wybrany plecak do szkoły? Koniecznie napisz czym kierowałaś się przy wyborze!

Zoe wybrała lekki plecak z wróżką – KLIKNIJ TU jeśli Ci się podoba. Będzie na nią czekał, gdy będzie gotowa iść do zerówki 🙂

Artykuł powstał przy współpracy z marką Topgal.

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.