Plecaki do przedszkola i szkoły. Mammazine ponownie gościło w studio Dzień Dobry TVN.

Nadszedł czas powrotu do szkoły, razem z Anią Kalczyńską i Andrzejem Sołtysikiem przyjrzeliśmy się z bliska plecakom dla dzieci.

Dzieci każdego dnia przez cały okres nauki noszą plecaki z książkami i przyborami do szkoły. Czy można mówić o modzie na tornistry i plecaki? Z pewnością! Jednak przy wyborze plecaka kierujmy się nie tylko modnym designem, ale również, a nawet przede wszystkim zdrowiem dzieci.

Dzieci zwracają uwagę na wygląd, młodsze lubią postacie z bajek, starsze wzorują się na swoich idolach. A dla rodziców najważniejsza jest funkcjonalność i ergonomia.

OTO NASI FAWORYCI

 1// 2// 3// 4// 5// 6// 7// 8// 9//

1// 2// 3// 4// 5// 6// 7// 8// 9//

CO WYBRAĆ PLECAK CZY TORNISTER?

 

Tornister ma tę przewagę nad plecakiem, że jest sztywniejszy co umożliwia równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Jego wadą są zazwyczaj wąskie szelki i ich zły rozstaw. Tornister jest też zazwyczaj za szeroki dla dziecka, przez co często jest noszony nie na plecach, ale w ręku jak teczka, co z kolei powoduje przybieranie przez dziecko złej postawy kręgosłupa.

Plecak jest zazwyczaj wygodniejszy i lżejszy, a także ma lepiej przystosowane szelki. Jednak często posiada zbyt miękką ściankę tylną, która utrudnia wentylację i przylega w sposób niewłaściwy, często wymuszając odruchowe zmiany sylwetki ciała (np. z uwagi na uwierające przybory szkolne).

Zdecydowanie nie polecam torby, gdyż noszenie ciężaru na jedno ramię zmienia środek ciężkości ciała i wymusza nieprawidłową postawę, która nieskorygowana może doprowadzić do utrwalonych zmian szkieletowych i bólów pleców w przyszłości.

 

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE ?

1// Szelki – powinny być dobrze zbudowane: równe, szerokie i z możliwością regulacji.

2// Usztywnioną ściankę, która powinna przylegać do pleców i jednocześnie dawać możliwość wentylacji.

3// Wagę pustego tornistra – im lżejszy tym lepiej.

4// Wielkość – rozmiar plecaka powinien być dopasowany do pleców dziecka. Najlepiej, aby był adekwatny do wzrostu dziecka, nie za szeroki, gdyż jest to mało wygodne. Po dopasowaniu szelek, powinien się kończyć na pasie biodrowym (talii), a więc powyżej pośladków. Ciężar powinien być dystrybuowany
w jednej linii pionowej.

5// Dobrym rozwiązaniem jest również dodatkowe zapięcie, spinające szelki z przodu klatki piersiowej.

Szkolny tornister powinien jak najbardziej przypominać plecak turystyczny, wykorzystywany np. w trekkingu. Powinien posiadać odpowiednią szerokość i długość szelek, wentylację, powinien przylegać do pleców i utrzymywać środek ciężkości we właściwym miejscu.

6// Dla przedszkolaka dobrym rozwiązaniem jest smycz bezpieczeństwa, dzięki temu droga jest jeszcze bardziej spokojna.

 

JAK SPRAWDZIĆ CZY DZIECKO MA DOBRZE DOBRANY TORNISTER?

Jeśli dziecko ma założony na plecy tornister, w którym ma spakowane wszystkie potrzebne do szkoły rzeczy i przy tym nie zmienia sylwetki, oznacza to, że tornister jest prawidłowo dobrany.

 

Dziękujemy za pomoc Carolina Medical Center.

 

 

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.