Jak radzić sobie ze stresem
Stres, codzienne wyzwania, i rola mamy – to trójka, która często idzie w parze. Jednak nie musisz pozwolić, aby stres wciągnął Cię w wir nieustannego napięcia. W naszym najnowszym artykule dowiesz się jak radzić sobie ze stresem. Odkryjesz 6 konkretnych kroków, które pomogą Ci okiełznać stres w życiu codziennym, odzyskać spokój i cieszyć się byciem mamą pełną energii i uśmiechu. Rozpocznijmy tę podróż razem!

Zdjęcie: PAULA ROMANOWSKA

jak radzić sobie ze stresem

SKLEP

Stres jest nieodłącznym elementem życia każdej z nas. Każdego dnia musimy stawić czoła różnym wyzwaniom i sytuacjom, które mogą nas zestresować. Jednak to, jak reagujemy na stres, ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Dlatego warto nauczyć się, jak go okiełznać i radzić sobie z nim skutecznie. Dzisiaj poznasz 6 kroków, które odpowiedzą na Twoje pytanie jak radzić sobie ze stresem.

Te 6 wskazówek sprawdzi się zarówno w roli mamy, jak i w pracy. Wiem co mówię, sama z nich korzystam wychowując trójkę dzieci, a jednocześnie prowadząc dwie firmy i spełniając się w roli businesswoman. Z tych 6 punktów korzystam systematycznie, gdy stres zaczyna wymykać się spod kontroli. A uwierz, że moja praca bywa stresująca, pracę wedding plannerki zaliczają do 1 z 3 najbardziej stresujących zawodów w 2023 roku (według badań World Scholarship Vault).

Przejdźmy do konkretów, bo na pewno na te właśnie czekasz. Poznaj 6 sposobów jak radzić sobie ze stresem w każdej sytuacji.

6 wskazówek jak radzić sobie ze stresem

1. Skup się na faktach

Przy okiełznaniu stresu ważne jest, aby opierać się na faktach, a nie negatywnych domysłach podsycanych strachem. Często nasza wyobraźnia może przesadzać i tworzyć scenariusze, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. To właśnie te negatywne domysły potrafią nas przytłaczać i pogłębiać stres. Dlatego zanim pozwolisz, aby obawy wzięły górę, zastanów się nad faktami. Czy istnieją rzeczywiste dowody na to, że coś pójdzie źle, czy może to tylko nasza wyobraźnia maluje nam czarne scenariusze? Przyjmując podejście oparte na faktach, możemy uniknąć niepotrzebnego niepokoju i lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami.

2. Skoncentruj się na teraźniejszości

Jednym z najważniejszych aspektów walki ze stresem jest koncentracja na teraźniejszości. Często to myślenie o przeszłości lub zmartwieniach związanymi z przyszłością wywołuje stres. Dlatego warto praktykować mindfulness, czyli świadome życie w chwili obecnej. To umiejętność skupienia się na tym, co dzieje się tu i teraz, bez oceniania czy analizowania. Aby osiągnąć ten stan, warto praktykować techniki relaksacyjne, takie jak medytacja czy joga. Te metody pomagają uspokoić umysł i redukują napięcie, które może prowadzić do stresu. Regularne praktykowanie mindfulness pomaga wzmocnić odporność na stres, ponieważ uczymy się kontrolować nasze myśli i emocje.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

3. Unikaj negatywnych scenariuszy

Często stres wywołuje nasza wyobraźnia, która maluje nam negatywne scenariusze. Nasz umysł zaczyna przewidywać najgorsze możliwe sytuacje, co tylko pogłębia naszą nerwowość. Dlatego ważne jest, aby przerwać ten błędny krąg myśli negatywnych.

Jednym z efektywnych sposobów na unikanie negatywnych scenariuszy jest zastanowienie się nad faktami. Zamiast zakładać, że coś pójdzie źle, spróbuj zebrać dowody na to, że wszystko może się ułożyć dobrze. Oczywiście, życie niesie ze sobą niepewność, ale skoncentrowanie się na pozytywnych aspektach i faktach może pomóc zmniejszyć nasz stres i poprawić nasze samopoczucie.

5. Zachowaj zdrowy dystans

Odpowiadając na pytanie jak radzić sobie ze stresem, dodałabym, że ważne jest zachowanie zdrowego dystansu. Oznacza to, że nie powinnyśmy pozwolić, aby sytuacje czy problemy nadmiernie nas przytłaczały. Istnieje wiele sytuacji, na które nie mamy wpływu, i ważne jest, aby to zaakceptować.

Zdrowy dystans oznacza również umiejętność rozróżnienia, które sytuacje są naprawdę istotne, a które można zignorować. Nie warto tracić energii na drobne problemy i konflikty. Koncentruj się na tym, co naprawdę ma znaczenie dla Twojego życia i zdrowia.

6. Zaakceptuj

Ostatni, ale nie mniej istotny punkt w walce ze stresem to akceptacja radykalna. Oznacza to pełne zaakceptowanie siebie, swoich uczuć i sytuacji, nawet jeśli są trudne. Nie oznacza to rezygnacji z dążenia do poprawy swojego życia, ale polega na przyjęciu, że nie zawsze mamy kontrolę nad wszystkim.

Akceptacja radykalna pozwala nam przestać walczyć z rzeczywistością i skupić się na tym, co możemy zmienić. To podejście pomaga nam zredukować napięcie i stres związanego z próbami kontrolowania rzeczy, na które nie mamy wpływu.

W bonusie porada od wedding plannerki

PIERWSZY TIP: Moim super narzędiem w walce ze stresem jest dobry plan. Bez róznicy czy w domowych zadaniach, czy w biznesie dobry plan to podstawa. Ale nie poprzestaję na tym, aktualizuję go i zmieniam gdy pojawiają się nowe czynniki. Trzymam się go i nie zakładam, że wszyscy muszą działać tak, jak ja. Zatem edukuję, zaznajamiam wszystkich z planem i sprawdzam, czy każdy wie, za co jest odpowiedzialny. Edukacja to także klucz do sukcesu w walce ze stresującymi sytuacjami. Pamiętam też o tym, żeby podejść na spokojnie do sytuacji, w której coś lub ktoś zaburza mój plan.

DRUKI TIP: Gdy mam trudną sprawę, mail, rozmowę jeśli to możliwe pozwalam jej odczekać 24h, mam czas na przepracowanie emocji, ale także na weryfikację czy po 24h nadal mnie to tak boli i stresuje. Daje mi to także szanse odpowiedzieć głową, a nie emocjami i sercem. Sprawdza się w domu i w biznesie.

Każdego dnia ćwiczę jak radzić sobie ze stresem.  Walka ze stresem to proces, który wymaga zaangażowania i praktyki. Znasz już 6 cennych porad w tym wyzwaniu. Pamiętaj, że każda z nas jest inny, więc warto eksperymentować z różnymi technikami i znaleźć te, które najlepiej pasują do Twoich potrzeb. Warto inwestować w swoje zdrowie psychiczne, ponieważ to klucz do osiągnięcia równowagi i szczęścia w życiu.

Czy wiesz, że? Nazywam się Bogna Bojanowska i od 15 lat jestem wedding plannerką, specjalizuję się w organizacji międzynarodowych ślubów w Polsce. Jestem ślubnym przewodnikeim dla Par, ekspertem ślubnym i skarbnicą wiedzy dla tych, którzy chcą powiedzieć sobie Tak, ale nie mają czasu na organizację we własnym zakresie. Wedding planner Gdańsk, to tu o 7 lat jest moje centrum dowodzenia, ale organizuję śluby i wesela w całej Polsce. Zajrzyj na moją stronę i poznaj moją pracę z bliska – KLIKNIJ TU.

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.