Jak wspierać kreatywne myślenie dzieci poprzez sztukę?
Kreatywne myślenie to umiejętność, która przyda się nie tylko w pracy, ale w codziennym życiu także. Sprawdź w jaki sposób możesz wspierać rozwój kreatywnego myślenia u Twojego dziecka i gdzie w tym wszystkim miejsce na sztukę.
kreatywne myślenie

SKLEP

Kreatywne myślenie to umiejętność, która przyda się nie tylko w pracy, ale w codziennym życiu także. Zdawać by się mogło, że kreatywne działania w dzisiejszych czasach to wyzwanie, bo wymyślono już tak wiele, a dzieci pochłonięte są rozrywkami nowoczesnej technologii. Na szczęście jeśli zaglądasz do Mint, to znak, że szukasz czegoś innego, aby rozwijać kreatywne myślenie dzieci i wspierać ich rozwój z daleka od ekranów. Lub przynajmniej z zachowaniem balansu i zdrowego rozsądku. Zaraz opowiem Ci więcej o tym jak sztuka wpływa na kreatywne myślenie u dzieci, a tymczasem, również w temacie przewodnim tego artykułu.
kreatywne myślenie
kreatywne myślenie

Ponieważ zbliżają się święta poprosiliśmy zaprzyjaźnioną markę Creative Deco o wskazanie pomysłu na świąteczny prezent, który rozbudzi kreatywność dziecka i zachęci do ciekawych zajęć artystycznych w domowym zaciszu.

Creative Deco na stałe zagościł ze swoimi produktami w naszym domu, gdyż ich pomoce artystyczne dają nieskończone możliwości. To nie cała wędka, ale haczyk, który jest wstępem do super zabawy. Dzięki szerokiej gamie produktów z Creative Deco łatwo rozwijać kreatywność dziecka.

A oto kreatywny prezent dla dziecka pod choinkę – farby tekstylne na bazie wody. Sprawdziłyśmy z Zoe nie spierają się ani podczas praca, ani podczas prasowania. Zastanawiasz się co możesz z nimi zrobić?

Oto kilka pomysłów:

– stwórz swój nadruk na koszulkę
– pomaluj materiałową torbę na zakupy dla babci
– udekoruj swój pokój w niepowtarzalny wzór na zasłonach
– zaprojektuj oryginalny nadruk na ulubione jeansy
– pomaluj plecak lub torebkę
– zaplanuj ciekawy wzór na fartuszek kuchenny
– przygotuj świąteczną ściereczkę lub ręczniczek do rąk

Co dodałabyś do mojej listy?

I jeszcze wisienka na torcie. Farby możesz podarować w wyjątkowym i spersonalizowanym pudełku drewnianym, który stać się może następnie skrzynią skarbów w pokoju dziecka. To trwały podarunek, który zostanie z dzieckiem na długo. A wraz z wiekiem dziecka, może pełnić różne funkcje. Mogę się założyć, że prędzej, czy później przechowywać będzie piękne wspomnienia. Takie upominki na lata lubimy.

A jeśli potrzebujesz dowodów na to, że artystyczne prezenty to doskonały sposób na rozwój dzieci, koniecznie czytaj dalej. Przygotowałam dla Ciebie cały artykuł o tym jak sztuka wspiera kreatywne myślenie, a tym samym przygotowuje dziecko do dorosłego życia.

Niby zabawa, a jednak nauka i rozwój, przyznaj, że takie pomysły najbardziej lubisz i Ty i Twoje dziecko 🙂

kreatywne myślenie
kreatywne myślenie
kreatywne myślenie
kreatywne myślenie

A teraz przejdźmy do naszego tematu rozbudzania kreatywnego myślenia poprzez sztukę

Sekretem wielkich ludzi jest kreatywne podejście do rozwiązywania problemów. To właśnie kreatywne umysły dostarczają innowacyjnych rozwiązań. Naszym zadaniem, jako rodzice, jest więc uczyć dzieci tej kreatywności, pielęgnować ją i systematyczne ją rozwijać. Zaprocentuje to w przyszłości, to fakt naukowy!

Kreatywna stymulacja u dzieci zaczyna się wcześnie. Dużo szybciej, niż dzieci zaczynają mówić. Zwykle rodzice zachęcają dzieci do malowania i zabawy kredkami, bo to frajda i super zabawa. Natomiast z naukowego punktu widzenia takie sesje kolorowania nie tylko poprawiają motorykę małą i zdolności ruchowe, ale także uczą koncentracji i koordynacji ręka-oko.

Ciekawym i pożytecznym sposobem na rozwój kreatywnego myślenia są zatem zajęcia artystyczne i rzemieślnicze na każdym etapie rozwoju dziecka. Dają ogromną ilość satysfakcji i jeszcze więcej umiejętności przydatnych w życiu.

SZTUKA W ŻYCIU DZIECKA

Sztuka zapewnia dzieciom kreatywne środowisko i miejsce do wyrażania siebie. Zatracając się w świecie plastycznym dziecko uwalnia swoją kreatywność, daje upust wyobraźni, przetwarza pomysły i myśli. A to wszystko za pomocą kredek, mazaków, farb lub kolorowych długopisów. Nie chodzi o technikę, ale o samo działanie.

Edukacja artystyczna dla wielu postrzegana jest jako luksus, inni uznają, że to strata czasu, ale naukowcy zgodnym chórem mówią, że już proste zabawy plastyczne to podstawa rozwoju dziecka. Nauka tworzenia i doceniania estetyki wizualnej to ważny etap w tworzeniu nowego pokolenia. Pokolenia, które umie wyrażać siebie, myśleć logicznie, ma poczucie własnej wartości i ma bogato rozwinięte kreatywne myślenie.

Oto 5 elementów kreatywnego myślenia, które wspierają zajęcia artystyczne

1. ROZBUDOWANIE KREATYWNOŚCI

Praca plastyczna dziecko to odzwierciedlenie jego emocji, to dostrzeżenie detali i wizja świata oczami tego dziecka. Gdy poprosisz dziecko, aby narysowało zimowy dzień, wykorzysta swoją wyobraźnię, aby pokazać, co mu w głowie siedzi. A to już pierwszy krok do kreatywnego myślenia. Dziecko przełoży obraz na papier i pokryje je kolorami – a to już cały proces myślowy. Finalny produkt, czyli obraz ukazuje zdolność dziecka do analizowania rzeczy i otaczającego go świata.

2. SZTUKA PROJEKTOWANIA

Sztuka projektowania to planowanie i decydowanie o formie i strukturze pomysłów, dla świata znane jako kreatywne rozwiązywanie problemów. Projekt składa się z elementów naukowych, ale też i ze sztuki. Powiedzieć zatem można, że zajęcia plastyczne udoskonalają zdolność kreatywnego myślenia.

3. GENEROWANIE POMYSŁÓW

Każdy ma pomysły, ale nie każdy umie się nimi dzielić z innymi. Jest to złożony proces, dlatego nie każda osoba jest w stanie go opanować. Obcowanie ze sztuką może pomóc dziecku w wyrażaniu swoich pomysłów i dzielenia się nimi z otoczeniem. W dłuższej perspektywie dziecko nauczy się sztuki ekspresji.

4. EKSPERYMENTOWANIE

Sztuka to także eksperyment. Sztuka ma także bardzo szerokie pojęcia. To bowiem i malarstwo, i rysunek, rzeźba fotografia, ceramika, projektowanie, czy architektura. Dzieci mogą próbować, szukać i finalnie wybrać tą sztukę wizualną, która najbardziej do nich przemawia, zgodnie z wiekiem i zainteresowaniami. Aby dziecko mogło mieć lepsze jutro, musi łączyć zajęcia kreatywne z nauką.

5. UMIEJĘTNE OBSERWOWANIE

Innowatorzy mają wspólny mianownik – są doskonałymi obserwatorami. Umieją dostrzec detale w otoczeniu, uważnie patrzą, dostrzegają problemy i swoimi innowacyjnymi pomysłami je rozwiązują. Dla dzieci sztuka to nauka obserwacji, a także szansa na pojęcie w jaki sposób interpretować otoczenie i życie.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

Jakie jeszcze pozytywne aspekty przynoszą dzieciom zajęcia artystyczne?

Sztuka pozwala dzieciom wyrażać siebie i doskonalić umiejętności motoryczne. Dzieci nie posiadają tych samych umiejętności co dorośli. Znacznie trudniej im wyrazić siebie w identyczny sposób, co rodzice, czy nauczyciele. Mimo to sztuka pozwala maluchom być kreatywnym tak, jak tylko jest to możliwe poprzez obcowanie z kolorem, czy kształtem. Dopiero poprzez szeroko pojętą sztukę i zabawę z nią, dziecko może wyrazić swoje myśli. Istnieje wiele sposobów na obcowanie dziecka ze sztuką i nie musisz być artystą plastykiem, żeby te sztuki dziecku pokazać.

Pozytywne uczucia zwiększają kreatywność

Sztuka jest subiektywna, każde dziecko ma zatem możliwość odkrycia swojej kreatywnej strony tak, aby było z siebie dumne. Badania naukowców pokazały, że dzieci, które uczestniczyły w większej liczbie zajęć artystycznych, miały wyższy poziom samooceny, szczególnie w obszarach związanych z malowaniem lub rysowaniem. Możliwość poznania różnych kolorów i faktur może pomóc zwiększyć pewność siebie dzieci. Kiedy dziecko skojarzy te pozytywne uczucia z czynnością twórczą, będzie czuło się zachęcone do częstszego angażowania się w tę kreatywną stronę – nawet jeśli jest to szybka sesja rysunkowa raz w tygodniu.

Produktywność wzrasta podczas przerw

Udowodniono, że wydajność wzrasta, gdy podczas dnia pracy robimy regularne przerwy. Dlatego nauka przeplatana zabawą i dziecku przyniesie wymierne korzyści. Pomysłowe zajęcia naprawdę zaangażują Twoje dziecko, jednocześnie poprawiając jego samopoczucie. Regularnie realizując domowe zajęcia artystyczne, możesz pokazać dziecku, że może się bawić, jednocześnie będąc kreatywnym i produktywnym. Niezależnie od tego, czy wybierzesz domowe zajęcia artystyczne, czy poszukasz ciekawych zajęć dla dzieci realizowanych poza domem, grunt, że stawiasz na rozwój kreatywnego myślenia poprzez sztukę.

Jeśli szukasz pomysłów na ciekawe, ale proste zabawy artystyczne dla przedszkolaka,

które z łatwością zrealizujesz w domu, zajrzyj TU – KLIKNIJ.

Artykuł powstał w ramach współpracy z Creative Deco.

podobne artykuły

magazyn dla mam

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.