3 powody, dla których powinnaś pić tylko kawę wysokiej jakości

Kawa wysokiej jakości to nowy konik Polaków. Sprawdź dlaczego smakuje lepiej. Oto 3 powody, dla których musisz jej spróbować.

kawa wysokiej jakości

SKLEP

Nie da się ukryć, iż w Polsce trwa aktualnie rewolucja kawowa. Nie trzeba być ekspertem ani koneserem, by zauważyć, że każdego dnia w polskich miastach powstają nowe kawiarnie specialty i rzemieślnicze palarnie. Ich aktualny wpływ na szeroko rozumianą scenę kawową jest ogromny. Choć w roku 2019 palarnie specialty w Polsce stanowiły zaledwie 2% rynku, duże, komercyjne marki zaczęły zauważać ich wpływ, i dlatego na półkach sklepowych zaczęły pojawiać się paczki znanych marek, na których wyczytać można było stopień palenia, rekomendowane metody parzenia, a w niektórych przypadkach nawet kraj pochodzenia poszczególnych ziaren – coś, czego wcześniej nie było. Rozmawiając z ludźmi o kawie wysokiej jakości często można usłyszeć: “kawa specialty jest po prostu lepsza”. Dziś jednak zadamy sobie pytanie: dlaczego?

Czym jest kawa wysokiej jakości czyli kawa specialty?

Zanim zacznę, musimy uzgodnić tę definicję, by wiedzieć, z jakiej perspektywy wyjdą nasze rozważania. Odpowiedź na nasze szczęście jest zaskakująco prosta. Kawa wysokiej jakości, zwana specialty to po prostu taka, która w specjalnym teście biorącym pod uwagę jakość ziaren, ilość defektów w wybranej losowo próbce i inne czynniki uzyska co najmniej 80 na 100 możliwych punktów. Mając tę wiedzę, możemy próbować odpowiedzieć sobie na zadane w tytule pytanie. Oto 3 powody, dla których powinnaś sięgnąć po kawę wysokiej jakości.

1. Względy ekologiczne

Katastrofa klimatyczna jest dziś zagadnieniem, nad którym nie trzeba dyskutować. Istnieje i widzimy to gołym okiem. Relacja kawy i katastrofy klimatycznej stanowi pewnego rodzaju paradoks. Powszechnie wiadomym jest, że ma ona negatywny wpływ na zbiory ziaren (każda z nas widziała już kiedyś groźnie brzmiący nagłówek o treści “do roku 2050 na świecie może zabraknąć kawy”), ale z drugiej strony same zbiory często bywają nieekologiczne. Plantacje kawy to ponadto często monokultury, co sprawia, iż bioróżnorodność na danym terenie jest zabijana. Jak ma się do tego kawa specialty? Przede wszystkim małych plantatorów i palarnie rzemieślnicze cechuje wysoki stopień świadomości społecznej. W związku z tym biorą oni udział w proekologicznych programach i działaniach mających na celu poprawę sytuacji klimatycznej na naszej planecie, a w ślad za nimi wielkie firmy (na wielu paczkach można znaleźć chociażby oznaczenia Rainforest Alliance). A zatem pijmy kawę i ratujmy Ziemię!

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

2. Kawa specialty poprawiła warunki na plantacjach!

Nie jest żadną tajemnicą, że cała historia kawy opierała się na wyzysku. Kawę zbierali często niewolnicy, lub ludzie, których wykorzystywano nie płacąc im sprawiedliwego wynagrodzenia. Te czasy mamy już częściowo za sobą, a wszystko dzięki kawie specialty! Jak ujawnił wydany w 2016 raport Danwatch, w Brazylii na plantacjach stosowano metody niewolnicze, a ludzie pracowali w niebezpiecznych warunkach. Na takich farmach zdarzało się, iż pracownicy nie mieli dostępu do wody, zmuszani byli więc do picia z jednego strumyka z krowami, spania w budowanych prowizorycznie chatach, z przeciekającym dachem, zamiast materacy używali worków jutowych, a w miejsce pracy przewożeni byli na przyczepach, bez żadnych zabezpieczeń. Dość głośnym przypadkiem był Ronaldo Vincente Antonio, który zajmował się spryskiwaniem kawowca groźnymi dla zdrowia pestycydami przez 20 lat. Dziś ma problemy z chodzeniem i koordynacją ruchową, jego żona musi zapinać mu guziki w koszuli. Warunki pracy były złe do tego stopnia, że ludzie nieraz musieli używać opakowań po chemikaliach do pobierania i przechowywania wody pitnej, często pijąc wprost z nich. Plantacje kawy specialty zwracają jednak uwagę na względy etyczne. Duża część z nich swą obecność w społeczności lokalnej nie widzi jedynie, jako narzędzia zysku, ale drogę do rozwoju całej społeczności. W ślad za nimi idą także duże kawowe koncerny – przykładają one uwagę do tego, by ich ziarna pochodziły z renomowanych plantacji, a sami ich właściciele dbają o to, by ich plantacje przestrzegały wszelkich pracowniczych norm. Została stworzona specjalna „czarna lista” plantacji – dzięki temu wszyscy wiedzą, skąd kawy nie kupować, a my nie musimy się martwić tym, jak pozyskana została nasza kawa, niezależnie, jaką pijemy.

kawa wysokiej jakości

 3. Kawa specialty jest… po prostu lepsza!

W pierwszej części wspomniałam o wymaganych 80 na 100 punktów, które ziarna muszą osiągnąć celem zdobycia etykiety specialty. W związku z tym, kawa, która takową zdobędzie automatycznie pozbawiona jest defektów, poświęcana jest jej większa uwaga, a roasterzy szukają bezustannie dróg do jej najlepszego wypału. Rezultatem jest niezwykła złożoność smaku, multum zaskakujących aromatów – prawdziwa “burza w szklance kawy”, parafrazując znane powiedzenie. Ale jeśli chodzi o ostatni argument: nic tu po nas – najlepiej, jeśli przekonasz się o tym sama!

Mam nadzieję, że tym artykułem udało mi się w jakimś stopniu skłonić do refleksji nad pitym przez Ciebie każdego dnia naparem. Kawa specialty (wysokiej  jakości) jest lepsza dla środowiska, lepsza etycznie, ma ciekawszy smak.

Po wymienieniu tych trzech powodów pytanie należy odwrócić: dlaczego nie pić kawy specialty? Smacznego!

Jeśli chesz wypróbować kawę wysokiej jakości już dziś, koniecznie sięgnij po naszą ulubioną

od Przyjaciół Kawy – KLIKNIJ TU.

kawa wysokiej jakości

Artykuł powstał przy współpracy z Przyjaciółmi Kawy, którym serdecznie dziękujemy za to, że otworzyli nam oczy i buzie na pyszne kawowe doznania.

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.