Niedawno na rynku literatury dziecięcej ukazała się nietypowa książka familijna pod tytułem „Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach”. Publikacja powstała w wyniku współpracy trzech autorów, Witolda Przewoźnego, etnografa i bajarza z prawdziwego zdarzenia oraz duetu kreatywnego – Moniki Michaluk i Michała Stachowiaka ze Strzecha Design. „Etnogadki” są dedykowane kilku pokoleniom. Przed dziećmi odsłaniają tajemnice natury i rodzimej obrzędowości. Dziadków i rodziców inspirują do wspomnień i opowiadania rodzinnych anegdot. Książka jest przeznaczona do wspólnego czytania i naprawdę można tu znaleźć sporą dawkę podstawowej wiedzy etnograficznej o jaką trudno w podręcznikach szkolnych czy innych książkach dla dzieci.

***

ODKRYĆ WEWNĘTRZNE DZIECKO

Jednak „Etnogadki” to coś więcej niż kolorowe kompendium. Autorzy, nie dość, że w nowoczesny sposób odsłaniają przed najmłodszymi źródła naszej tradycji, to jeszcze zabierają ich w fantastyczną podróż do krainy przodków – rodziców, dziadków, a nawet pradziadków. Książka jest też wyjątkowym doświadczeniem dla dorosłych – szczególnie tych, którzy noszą i pielęgnują w sobie wewnętrzne dziecko. To właśnie ono doskonale się czuje w świecie magii i niezwykłych wspomnień związanych z rodzinnymi rytuałami i świętowaniem. Jako dorośli wiemy, że pamięć o nich towarzyszy nam potem przez całe życie, a to wszystko dzięki wspólnie spędzonym chwilom, opowieściom przekazywanym z pokolenia na pokolenie oraz wartościom jakie otrzymujemy w spadku po swoich bliskich. To jest właśnie nasze najważniejsze, pokoleniowe dziedzictwo.

Zatem gdy wreszcie zostajemy rodzicami chcielibyśmy w naturalny sposób przekazać je swoim dzieciom. Tymczasem, żyjąc w codziennym pośpiechu mamy coraz mniej czasu na wspólne rozmowy i pielęgnowanie więzi rodzinnych. Coraz częściej też zdajemy się na technologię i to nie tylko w pracy – nasze dzieci coraz więcej czasu chcą spędzać przed tabletami czy komputerami i to właśnie tam realizują się w wolnych chwilach. Pozwalamy na to, nieraz z konieczności i zmęczenia bo sami czujemy się niewolnikami napiętych harmonogramów, a każda minuta odpoczynku jest na wagę złota. Bywa też, że nie znajdujemy pomysłu na ciekawą formę spędzania wspólnego czasu. Właśnie tu z pomocą przychodzi książka.

książka dla dzieci Etnogadki

NIE TYLKO OPOWIASTKI

„Etnogadki” Moniki Michaluk, Michała Stachowiaka i Witolda Przewoźnego to nie tylko szansa dla nas, dorosłych, aby ponownie zanurzyć się w świecie swego dzieciństwa. To również prawdziwa inspiracja do tego aby na nowo odkrywać radość i wartości wynikające ze wspólnych, codziennych rozmów oraz zabaw z dziećmi. Książka jest doskonale zaprojektowana i objaśnia cały roczny cykl obrzędowy. Pokazuje też, jak wyglądało życie dawnych społeczności i rzemiosło, które kiedyś było nieodłączną częścią życia rodzinnego.

Oprócz opowiastek, które w istocie są kolorowym teatrem, animowanym poprzez krótkie dialogi i bogate ilustracje, poznajemy również mądrą Sowę. To ona jest przewodnikiem i komentatorem przedstawionego świata. Na szczególną uwagę zasługuje jednak pomysł na żywą interakcję z czytelnikiem. Mowa o prostych, wierszowanych instrukcjach pokazujących na przykład w jaki sposób można zrobić sobie wianek świętojański, zielnik czy aniołka ze słomy. Poprzez zachętę do wspólnego eksperymentowania z rękodziełem autorzy puszczają oko do czytelników. A z tego mogą wyjść tylko niespodzianki i to nie tylko dlatego, że nie wszyscy jesteśmy równo obdarzeni talentem manualnym. On bowiem staje się drugorzędny wobec najważniejszej wartości jaką jest czas wspólnie spędzony z dzieckiem. Rodzinne wytwarzanie przedmiotów nie tylko pogłębia więzi, ale ma też działanie terapeutyczne. Uczy współpracy, cierpliwości i wzajemnej uważności. Wspomnienia tych szczególnych momentów dzieci zabiorą ze sobą w dorosłość. Właśnie w taki sposób tworzymy rodzinną tradycję i domowe rytuały, a one mają szansę przetrwać następne pokolenia.

książka dla dzieci Etnogadki

ZABAWA TU I TERAZ, CZYLI RODZICIELSKIE MINDFULNESS

Dziś dzieci dorastają w świecie gotowców, produktów o krótkiej żywotności, z których każdy walczy o priorytet i uwagę. Zabawa i czas z spędzany z dzieckiem stał się doświadczeniem na wagę złota. Może właśnie dlatego powrót do wspólnego rękodzieła zyskał w ostatnim czasie na popularności. Ta forma aktywności dobrze wpisuje się w trendy związane z ekologią, ideą slow life oraz powrotem do natury. Jest też dostępna dla każdego, bo tu nie liczy się talent, a praca zespołowa i sam rytuał wspólnego siadania do stołu by razem coś stworzyć.

Eksperymenty z rękodziełem to także realizacja rodzicielskiego mindfulness – właśnie poprzez zabawę opartą o wzajemną empatię, twórcze działanie i celebrowanie wspólnych momentów. Wymaga to od nas sięgnięcia do własnych, wewnętrznych zasobów, a nawet ponownego odkrycia umiejętności, o których już dawno zapomnieliśmy. Podczas takiej zabawy w naturalny sposób uruchomiamy też wspomnienia z własnego dzieciństwa. Wracamy do chwil, w których wraz z rodzicami czy dziadkami malowaliśmy pisanki i wykonywaliśmy ozdoby choinkowe, opowiadając sobie przy tym rodzinne anegdoty.

Książka „Etnogadki” inspiruje właśnie do tego aby przełamywać codzienną rutynę i podobnymi doświadczeniami obdarowywać swoje dzieci. Na końcu czeka wszystkich satysfakcja bo w efekcie zabaw rękodzielniczych powstają przedmioty – nie zawsze idealne, ale za to symboliczne. Proste i niepowtarzalne, bo nasze. Nie zastąpią ich ani gry komputerowe, ani najmodniejsze zabawki. Niektóre z nich z czasem staną się rodzinnymi pamiątkami i nośnikami wartości, które nasze dzieci będą mogły przekazać swoim dzieciom.

książka dla dzieci Etnogadki

książka dla dzieci Etnogadki

Książka do kupienia na stronie wydawnictwa Albus.


Mat.pras.

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.