Według badań Banków Żywności statystyczny Polak wyrzuca aż 53 kg produktów przydatnych do spożycia! Dlaczego do tego dochodzi? Zazwyczaj zrobiliśmy za duże, nieprzemyślane zakupy, kończy się termin spożycia lub produkt zepsuł się, ze względu na złe przechowywanie lub po prostu nie mamy na niego pomysłu. Co zatem robić by temu zapobiec?

***

Przepych na sklepowych półkach, iluzja obfitości i beztroska podczas zakupów dosłownie namieszała nam w głowach. Wszechobecny konsumpcjonizm oraz mała świadomość procesu jak powstaje żywność spowodowała, że kupujemy dużo i bezmyślnie. Z tego powodu Polacy najczęściej wyrzucają wędliny, pieczywo, warzywa i owoce oraz resztki po zbyt dużej porcji. Jednak niewiele trzeba, by zminimalizować ryzyko marnowania żywności, uświadomić pewne procesy oraz wyrobić zachowania, które pomogą nam w rozsądnym planowaniu zakupów. Dzięki trzymaniu się pewnych zasad możemy zyskać nawet 100 darmowych posiłków w ciągu roku! 

Oto główne zasady, które pomogą w rozsądnych zakupach:

1/ Lista zakupów – unikniesz kupowania nadprogramowych produktów oraz zaoszczędzisz czas spędzony w sklepie.

2/ Nie rób zakupów na „pusty żołądek” – głód jest złym doradcą, jesteś wtedy w stanie kupić wszystko co niepotrzebne.

3/ Uważaj na promocje – chcąc zaoszczędzić, możesz kupić taką ilość produktu, której nie zdążysz wykorzystać.

4/ Odpowiednio przechowuj produkty spożywcze – dowiedz się jakie produkty wymagają przechowywania w lodówce, a które nie. Nie przechowuj jedzenia w plastikowych woreczkach uniemożliwiających cyrkulację powietrza.

5/ Pamiętaj o wartości i znaczeniu jedzenia – szanuj przyrodę i pracę innych.

6/ Wykorzystuj resztki jedzenia – miksuj na koktajle, sosy, z resztek obiadowych ziemniaków zrób placki albo kopytka – popisz się wyobraźnią!

7/ Aplikacja Taste&Share – to aplikacja mobilna wpierająca ruch foodsharing, dzięki której użytkownicy by nie marnować żywności, mogą przekazywać sobie jedzenie. Opiera się na lokalizacji zarejestrowanych, dzięki czemu możemy oddać (lub przyjąć) coś co zalega w lodówce sąsiadowi lub komuś z okolicy. Według nas to bardzo obiecujący projekt, dlatego zachęcamy do wypróbowania.


Zdjęcie: Taste&Share

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.