Nasze mamy i babcie zawsze powtarzały nam: „Jedz owoce”! Ba, same nieraz przypominamy o tym naszym dzieciom, wiedząc o dobroczynnym wpływie owoców na zdrowie i samopoczucie naszych najbliższych. Owoce w oczywisty sposób wpływają też na nasz wygląd. Zapewne nie zdziwi więc nikogo hasło „Smaruj owoce”, bo kosmetyki na bazie wyciągów z owoców znano już w starożytności. Rozjaśniająca moc cytryny, przeciwutleniacze znajdujące się w jabłkach czy winogronach, emulsje z moreli czy brzoskwiń, witaminowe bomby, jakich pełne są sady i ogrody. Natura rzadko się myli, warto więc jej zaufać i czerpać z jej bogactw.
Owoce to niewyczerpalne, ale przede wszystkim naturalne źródło wielu dobrodziejstw. Ze względu na bogatą zawartość witamin i minerałów są niezbędnym i uwielbianym przez nas składnikiem diety, ale też nie gorszą ucztą dla naszego ciała. Doskonale łączą pielęgnację z przyjemnością.
Czy wiesz, że już w starożytności wykorzystywano owoce w kosmetyce? W bardzo zaawansowanej formie tworzono z nich olejki i kremy. Także nasze babcie, by zachować młodość, korzystały z owocowych właściwości. Nakładały na twarz własnoręcznie rozdrabniane maski z moreli czy truskawek, a przebarwienia próbowały rozjaśnić sokiem z cytryny. Z czasem manufaktury kosmetyczne zaczęły stosować cenne składniki owoców i umieszczać je w swoich produktach. Wspaniała woń, którą wydzielają, bardzo często znajduje zastosowanie w procesie tworzenia perfum i stanowi podstawę aromaterapii. Ze sławy owoców korzystają również salony SPA, oferujące szeroką gamę owocowych zabiegów. Po dziś dzień w laboratoriach wyciska się soki, robi ekstrakty, a łupiny i pestki wdzięcznie służą do produkcji peelingów mechanicznych. Z tłoczonych na zimno skórek czy pestek otrzymuje się oleje i olejki eteryczne. Zmiażdżone owoce do kosmetyków trafiają w postaci pulpy albo uzyskuje się z nich tzw. suche ekstrakty.
Sposobów obróbki owoców i pozyskiwania z nich jak najcenniejszych składników jest coraz więcej, a to dlatego, że niezliczone są ich pielęgnacyjne właściwości: zawierają olbrzymi potencjał witamin – E, C, A, K, PP oraz tych z grupy B. Nie mniej w owocach cennych soli mineralnych, wśród których wymienić należy potas, magnez, wapń czy żelazo – to one właśnie biorą udział we właściwym funkcjonowaniu skóry, a także opóźniają proces jej starzenia się. Bardzo duże, jeśli nie największe znaczenie, ma wykorzystanie kwasów owocowych – substancje te, uzyskiwane z jabłek, winogron oraz cytrusów, posiadają właściwości złuszczające, lecznicze i działające wzmacniająco na skórę. Preparaty zawierające kwasy owocowe dostarczają skórze niezbędnych witamin i antyoksydantów. Owoce w swoim składzie mają także cukry i woski. Pierwsze z nich przyczyniają się do nawilżenia skóry, drugie, tworząc cienki płaszcz, chronią ją przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego. Poza tym owocom zawdzięczamy również możliwość rozjaśniania plam pigmentacyjnych i przebarwień. Wykazują właściwości przeciwzapalne i ściągające – garbniki zawarte w owocach zwężają pory skórne i regulują wydzielanie sebum. Owoce sprawdzają się też w leczeniu m.in. trądziku. W kosmetyce służą jako naturalne barwniki – zarówno kosmetyków, jak i skóry.
Kosmetyki owocowe to idealna propozycja pielęgnacji w okresie letnim, ale nie tylko. Preparaty z tymi ekstraktami i olejkami wyróżniają się świeżością, soczystością, mają lekkie, naturalne aromaty i dostarczają składników, których w tym czasie nasza skóra potrzebuje najbardziej. Zapachy typowo polskich owoców, jak poziomki, maliny, jeżyny czy jagody, przywodzą na myśl wspomnienia z wakacji spędzanych u dziadków na wsi, gdzie w powietrzu unosił się aromat domowych przetworów, a owoce jedzone były prosto z krzaków. Dzisiaj możesz sięgnąć po te mrożone, lub korzystać z owoców dostępnych o każdej porze roku. Dla chcącego nic trudnego. Po raz kolejny przekonujemy się, że to, co najbardziej wartościowe, czerpiemy z natury…
CZY WIESZ, ŻE…
Jabłka mają działanie złuszczające, rozświetlające i lekko napinające skórę. Kwas jabłkowy pomaga regulować wydzielanie sebum, złuszczać naskórek i działa ujędrniająco. Ekstrakt z jabłek ma także właściwości łagodzące i przeciwzapalne oraz pobudza skórę do szybszej odnowy.
Truskawki uzupełniają braki witamin i minerałów, regenerują nawet bardzo zniszczoną skórę i poprawiają jej nawilżenie. Podobnie jak jabłka mają działanie ściągające i antybakteryjne. Rozjaśniają przebarwienia i bardzo dobrze wpływają nie tylko na wygląd skóry, ale też włosów.
Ekstrakt z malin odświeża i łagodzi podrażnienia, wzmacnia skórę i poprawia jej wygląd. To głównie zasługa witamin C i E. Maliny zawierają także odżywcze pektyny i cukry, substancje odpowiedzialne za wygładzenie skóry i działanie przecizmarszczkowe. W przypadku cery przetłuszczającej się pomogą zapobiegać nadmiernemu wydzielaniu sebum. Biorąc pod uwagę właściwości malin, to jedne z najbardziej wszechstronnych owoców używanych w kosmetyce.
Morele zawierają dużą ilość betakarotenu, który jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Bogate są również w witaminy z grupy B, C, E, PP oraz składniki mineralne, dzięki czemu działają rewitalizująco na skórę i poprawiają jej koloryt. Kosmetyki zawierające ekstrakty z tych owoców mają działanie nawilżające, łagodzące, odżywcze i mocno regenerujące.
Autor/Zdjęcie: Agata Kochanek
Redaktorka działu URODA. Mama Julki i Kazia. Od 6 lat autorka bloga lifestylowego. Agatha Lover pokazuje wycinki z życia, w którym funkcjonuje jako mama i kobieta. Maniaczka pielęgnacyjnych kosmetyków, mrocznych seriali i kawy. Z pasji fotograf uwieczniający wszystko, co się rusza lub nie.