SKLEP
Przed zakupem sprawdź, czy plecak posiada podstawowe warunki zapewniające przyjemność noszenia:
–pas piersiowy – dodatkowy atut szelek, który „ściągnie“ je i przeciwdziała zsuwaniu się z wąskich ramion, pasek napierśny rozkłada również ciężar z pleców na pozostałe części ciała
–sztywne plecy – usztywniane wytłoczką z pianki lub stelażem aluminiowym, wyściełane gąbką obszytą materiałem ułatwiającym przepływ powietrza. Stelaż plastikowy lub luźno „latający“ wewnątrz plecaka nie do końca może spełniać swoje zadanie – może uwierać lub złamać się. Sprawdź, czy plecak ma specjalną kieszeń na stelaż i czy można go wyjąć w celu wyczyszczenia plecaka.
–waga – plecak szkolny powinien być możliwie jak najlżejszy. Jednak czasem warto wybrać plecak, który jest cięższy, ale ma stabilną konstrukcję i solidne wykonanie, niż miękki bez usztywnień z cienkiego materiału.
–wykonanie – sztywniejszy materiał plecaka, dokładne obszycia lamówek, usztywnienia lub zabezpieczenia krawędzi (zwłaszcza przy dnie) zapobiegające uszkodzeniom, ważny jest też sam materiał dna (czy posiada stopki dystansujące dno od podłoża lub inne zabezpieczenia). Wykończenia zamków powinny być półokrągłe i przyjemne w dotyku. Same uchwyty suwaków powinny być dostatecznie szerokie, aby dobrze otwierały się przez małe dziecięce palce.
–odblaski – sprawdź, czy odblaski w plecaku są wyraźne i duże, czy znajdują się w różnych miejscach (szelki, boki, przód, lamówki). Elementy refleksyjne zapewnią widoczność dziecka po zmroku, w mgle, śnieżycy, czy w innych trudnych warunkach pogodowych. Pamiętaj, że odblaski mogą uratować życie…
–przegrody – komory plecaka powinny być dostatecznie szerokie i wysokie, aby książki nie miały zagiętych rogów. Plecak szkolny oprócz standardowych komór oddzielających książki i zeszyty, powinien posiadać także kieszeń na bidon, piórnik lub śniadaniówkę. Dobry plecak ma także miejsce na dokumenty (lub dziecięce skarby, które często w pierwszej klasie są zabierane do szkoły), identyfikator do podpisania, możliwość umiejscowienia woreczka na buty, czy wf.
–atest – wszyscy wiemy, że plecaki testowane przez ekspertów są po prostu dobrym wyborem. Sprawdź, czy plecak posiada atest lub czy był testowany pod względem wytrzymałości, obciążeń.
Jeśli już wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze to teraz pozostaje decyzja co kupić- plecak, czy tornister?
Tornister jest przede wszystkim przeznaczony dla dzieci z drobną postawą ciała i niższym wzrostem. Tornistry charakteryzują się znacznie sztywniejszą konstrukcją, niż plecaki. Zazwyczaj mają jedną komorę, więc przegląd i organizacja wnętrza jest prosta dla dziecka. Szybko i łatwo wyjmie książki i piórnik podczas lekcji. Tornistry mają też swoje minusy- służą tylko do 1-3 klasy, tornistra nie wykorzystasz na wycieczkę szkolną, nie jest tak uniwersalny, jak plecak.
Plecak posłuży do szkoły, na wycieczki, na treningi. Jest zazwyczaj podzielony na więcej komór, więc można łatwo oddzielić książki od zeszytów, śniadania. Plecaki mają różne wymiary, dopasujesz je do wysokiego i niskiego dziecka. Konstrukcja plecaka nie jest tak sztywna, jak tornistra.
Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!
Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.