Rozszerzanie diety niemowlaka – przegląd pomocnych akcesoriów b.box
rozszerzanie diety

SKLEP

Przekroczenie przez dziecko magicznej granicy 6.miesiąca życia wiąże się ze dużymi zmianami w życiu całej rodziny. Między innymi wtedy maluch wyraźniej zaczyna interesować się posiłkami dorosłych i rodzic orientuje się, że przyszedł już czas na włączenie pokarmów stałych do jego diety. Jak to zrobić umiejętnie, czego używać i o czym pamiętać? Podpowiadamy.

1. Od kiedy zacząć rozszerzać dietę niemowlaka?
2. Czym jest karmienie metodą BLW?
3. Jakie akcesoria do BLW wybrać?

Od kiedy zacząć rozszerzać dietę niemowlaka?

Według Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci „Wprowadzanie produktów uzupełniających należy rozpocząć, kiedy niemowlę wykazuje umiejętności rozwojowe potrzebne do ich spożywania, zwykle nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia (początek 5. m.ż.) i nie później niż w 26. t.ż. (początek 7. m.ż.).”

rozszerzanie diety

Rozszerzanie diety o posiłki inne niż mleko mamy (opcjonalnie mleko modyfikowane) wynika z nabycia przez dzieci umiejętności siedzenia z podparciem i jedzenia z łyżeczki oraz lepszej kontroli ruchów głowy i szyi. W tym czasie również zanika u maluchów odruch wymiotny, który utrudniałby spożywanie posiłków półpłynnych i stałych.

Kiedy już masz pewność, że Twoje dziecko jest zainteresowane stałymi pokarmami, naśladuje Cię podczas obiadu i entuzjastycznie reaguje na czynność jedzenia, możesz śmiało przejść do nauki nowych smaków.

Musisz jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
• Pierwsze 2 lata życia Twojego dziecka są najistotniejsze, jeśli chodzi o kształtowanie preferencji smakowych w późniejszym wieku. Przemyśl zatem dokładnie, co podajesz swojemu szkrabowi.
• Dowiedziono, że dzieciom łatwiej jest zaakceptować smak owoców niż warzyw. Dlatego najpierw wielokrotnie próbuj karmić malucha warzywami (zwłaszcza zielonymi) .
• Wprowadzaj nowe smaki pojedynczo, by wychwycić ewentualną nietolerancję na którykolwiek ze składników.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

• Rozpocznij od podawania posiłków o konsystencji purée i papek. Pamiętaj, że umiejętność żucia i gryzienia idzie w parze z rozwojem mowy, więc maluch potrzebuje czasu.
• Zacznij o symbolicznych porcji, czyli 3-4 łyżeczki i obserwuj reakcję malucha. Nie nagradzaj jedzeniem, by nie przekarmić dziecka.
• Na początek postaw na podstawowe rodzaje pokarmów: kaszki ryżowe lub zbożowe, warzywa (brokuł, marchew) i owoce (jabłka, gruszki, banany).

Czym jest karmienie metodą BLW?

Tajemniczy skrót BLW pochodzi od angielskiej nazwy metody karmienia, czyli baby-led weaning. W Polsce tę nazwę zwykło się tłumaczyć jako bobas lubi wybór. Oznacza ona sposób jedzenia, który jest sterowany przez samo dziecko i wiąże się ze zgodą rodzica na pełną samodzielność malucha podczas posiłku. To szkrab wybiera, który ze składników zje najpierw i czyni to bez użycia sztućców, lecz rączkami. Twórczynią opisu stosowania metody była Gill Rapley – brytyjska badaczka, położna, doradczyni laktacyjna. Kobieta podczas wizyt w domach rodziców zauważyła problemy z karmieniem dzieci łyżeczką oraz związany z tym uraz maluchów zmuszanych do tego sposobu podawania jedzenia. Wpadła więc na pomysł, by sformułować metodę, który zachęci maluchy do jedzenia, a rodziców zwolni z przykrego obowiązku przekonywania dziecka.

rozszerzanie diety

Pamiętaj, że BLW jest przeznaczone dla dziecka, które już umie samodzielnie siedzieć. Trzeba się również liczyć z bałaganem podczas jedzenia. Są jednak akcesoria, które pomagają go ograniczyć i sprawić, że zarówno dziecko, jak i rodzic będą czerpali przyjemność z czasu spędzonego na pałaszowaniu ulubionych smakołyków.
Zalety i wady metody zostały zebrane w opracowaniu „Rozszerzanie diety niemowlęcia z wykorzystaniem metody baby-led weaning („bobas lubi wybór”)”

Jakie akcesoria do BLW wybrać?

Wybór produktów do karmienia metodą BLW jest ogromny. Australijska marka b.box, producent kultowych bidonów z obciążoną słomką, proponuje całkiem nowe akcesoria, które spełniają wszystkie kryteria naczyń idealnych.
• Fill + feed – Silikonowa miseczka z pokrywką
• Roll + go – Zwijana mata BLW
• Kubek 360 do nauki picia

rozszerzanie diety

Fill + feed – Silikonowa miseczka z pokrywką

Pozytywne wzmacnianie dziecka przez słowa, gesty, obecność w jego życiu to także składowe pewności siebie i miłości do siebie samego, które budują szczęśliwego dorosłego. Warto skupić się na cechach osobowych, a nie tylko na fizyczności dziecka. Pamiętaj o tym!

Mała, zmyślna, silikonowa miseczka, dzięki której maluch może samodzielnie jeść musy, przeciery i kaszki. Idealna na początkowym etapie usamodzielniania się malucha. W rozszerzaniu diety niemowlęcia na starcie ważne jest zadbanie o odpowiednią konsystencję posiłków. Niemowlę, które jeszcze nie wyspecjalizowało się w żuciu i gryzieniu, z pewnością lepiej poradzi sobie z warzywami lub owocami zmiksowanymi na gładkie puree.

rozszerzanie diety

Miseczkę b.box rodzic napełnia ulubionym daniem, a maluszek sam raczy się posiłkiem przez dzióbek. Akcesorium jest szczelne, więc po zakręceniu nie zrobi nam przykrej niespodzianki. Jest również optymalnej wielkości, dopasowanej do małych dziecięcych rączek, więc niemowlę bez problemu poradzi sobie z obsługą naczynia. Intuicyjnie będzie ściskał elastyczny pojemnik i zasysał smakowity przecier przez ustnik. Jeśli dziecko jest gotowe, akcesorium można stosować już od 4. miesiąca życia.

rozszerzanie diety
rozszerzanie diety

Roll + go – Zwijana mata BLW

Do kolejnego etapu rozszerzania diety przyda się silikonowa mata roll + go. To przenośne, zwijane akcesorium, którego z powodzeniem możesz używać w domu, kładąc na blat krzesełka do karmienia. To również wygodne, minimalizujące bałagan rozwiązanie w podróży, podczas wizyty w restauracji z dzieckiem oraz na biwaku. Specjalne przegródki (trójdzielny talerzyk i miseczka) na różne typy posiłków pomogą podzielić jedzenie, a maluch, zgodnie z metodą BLW wybierze ten, na który ma akurat największą ochotę. Na macie można umieścić zarówno rozdrobnione warzywa i owoce, ale też całe kawałki jedzenia dla bardziej wprawionych maluchów. Dla tych, którzy potrzebują dodatkowego wparcia, jest łyżeczka dołączona do zestawu. Mata jest elastyczna, więc podczas pobytu poza domem, wystarczy ją przetrzeć, zwinąć i schować do torby lub plecaka.

rozszerzanie diety
rozszerzanie diety

Kubek 360 do nauki picia

Nauka samodzielnego picia przez dzieci może być zdecydowanie łatwiejsza dzięki kubkowi 360. To odpowiedź marki b.box na bolączki rodziców związane z nauką picia w okresie przejściowym między bidonem z obciążoną słomką a otwartym kubkiem.

Kubka 360 można używać zamiennie z bidonem do czasu, aż maluch zdecyduje, że kubek jest numerem jeden. To naczynie z wygodnymi rączkami, które ułatwiają trzymanie go, stabilizują i sprawiają, że dziecko może skupić się nauce przechylania kubka i połykania napoju. To otwarty kubek, który szczelny jest tylko po zamknięciu. Zatem maluch wznosi się na wyższy poziom umiejętności, ponieważ musi nauczyć się kontrolować przechył kubka, by się nie oblać. Przez przezroczystą pokrywkę zaobserwuje ilość wody w środku. Taka koordynacja to trudne zadanie, ale zdecydowanie łatwiejsze, gdy kubek ma rączki, a od góry posiada osłonę

rozszerzanie diety
rozszerzanie diety

Jednak największą innowacją technologiczną kubka b.box jest silikonowa, miękka obręcz, w której przepływ wody maluch aktywuje ustami, a konkretnie dolną wargą. To anatomiczne rozwiązane i odpowiedź na funkcjonujące na rynku kubki aktywowane ustami od góry. Są one zdecydowanie mniej intuicyjne w obsłudze dla maluchów. Dlatego obręcz w kubku 360 naciska się od dołu w dowolnym miejscu silikonowego okręgu. Proste i genialne zarazem!

Rozszerzanie diety niemowlęcia powinno odbywać się tylko wtedy, gdy zauważysz oznaki gotowości u swojego dziecka. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie. Nie porównuj, obserwuj, a z pewnością już wkrótce będziecie cieszyć się wspólnymi, samodzielnie zjadanymi posiłkami.

1 | Szajewska, Hanna, et al. „Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.” Pediatria 11 (2021): 321-338.
2| Białek-Dratwa, Agnieszka, Monika Soczewka, and Elżbieta Grochowska-Niedworok. „Rozszerzanie diety niemowlęcia z wykorzystaniem metody baby-led weaning („bobas lubi wybór”).” Pediatr Med Rodz 16.4 (2020): 362-367.

Artykuł sponsorowany

podobne artykuły

magazyn dla mam

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.