Sposób na sprzątanie dla dzieci

Sprzątanie spędza Ci sen z powiek? A może totalnie nie wiesz jak się za to zabrać, żeby mieć czysto, ale nie kosztem wielogodzinnego sprzątania? W kwietniu będę odkrywać przed Tobą moje sprawdzone sposoby na efektywne i efektowne sprzątanie domu. To jak, zaczynamy?

sprzątanie

SKLEP

Sprzątanie jest dla Ciebie tajemną magią, a co gorzej spędza Ci sen z powiek. Udowodnię Ci, że wszystko to kwestia podejścia i dobrej organizacji. Nie jesteś fanką sezonowych akcji sprzątania? Ja też nie. Podam Ci więc na tacy proste sposoby na to, abyś miała w domu czysto i przyjemnie przez cały rok. A to wszystko nie kosztem zarwanych nocy, czy wielogodzinnego sprzątania w weekend.

Przygotowałam dla Ciebie cykl 4 artykułów. który udowodni Ci, że sprzątanie to nie czarna magia. Co czwartek możesz spodziewać się wiedzy o tym jak sprzątać, aby się nie przemęczyć.

Cykl o sprzątaniu zaczynamy od wprowadzania dzieci w temat domowych porządków. I nie chodzi o to, żeby się nimi wyręczać, ale dom to wspólna przestrzeń, więc każdy do sprzątania swoją cegiełkę może dołożyć. W tym artykule sprzedam Ci moje sprawdzone pomysły i triki na to, aby dzieci sprzątały chętnie i efektywnie. Mam też dla Ciebie niespodziankę do pobrania. Jestem pewna, że będzie to dla Ciebie ogromna pomoc organizacyjna w sprzątaniu. Doczytaj artykuł do końca i odbierz prezent.

 

,,Nic nie jest szczególnie trudne do zrobienia, jeśli tylko rozłożyć to na etapy”

Henry Ford

sprzątanie
sprzątanie

Podział obowiązków – sprzątanie

Od zawsze uczestniczyłam w domowych obowiązkach. A już w podstawówce to ja z siostrą sprzątałyśmy dom. Miałyśmy podział na górę i dół. Sprzątałyśmy w tygodniu, nie był to stały dzień. Moja mama nie oczekiwała tego od nas, najważniejsze było to, że w domu było czysto.

Kiedyś wydawało mi się to dziwne, ale z perspektywy czasu to ma sens. Gdy robię listę domowych obowiązków, to lista mamy jest napakowana po brzegi. Gotowanie, prasowanie, zakupy, mogłabym tak jeszcze długo wymieniać. Pewnie masz podobnie.

W swoim domu stosuję podział na obowiązki.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Warto zacząć z dziećmi rozmowę od początku. Czyli dlaczego w ogóle podział na obowiązki i z czego to wynika. Ja od zawsze tłumaczę, że dom jest wspólny i każdy chce się w nim czuć dobrze. Każdy chce też móc spokojnie zapraszać do niego kolegów i koleżanki bez stresu, że będzie wstyd przed gośćmi. Dobrze jest także tłumaczyć, że w czystym domu lepiej się funkcjonuje, mieszka, uczy i bawi, a wszystko ma swoje miejsce.

JAK PODZIELIĆ OBOWIĄZKI DZIECIOM?

Podział obowiązków domowych zależy od wieku dziecka. Oto moja propozycja na sprzątanie i ogarnianie domu, która świetnie się u nas sprawdza:

2-3 lat

 • sprzątanie zabawek
 • odkładanie prania do kosza na pranie
 • nakrywanie do stołu

4-6 lat

 • wszystkie powyżej
 • wynoszenie śmieci
 • ścieranie kurzu
 • ścielenie łóżka
 • podlewanie kwiatów

7-10 lat

 • wszystkie powyżej
 • odkurzanie
 • mycie wanny
 • mycie zlewu i kranów
 • rozkładanie zmywarki
 • rozwieszanie prania

11 lat +

 • wszystkie powyżej
 • mycie podłóg
 • mycie okien
 • wstawianie prania
 • wstawianie suszarki
 • wstawianie zmywarki
sprzątanie
sprzątanie

5 porad na efektywne sprzątanie dla dzieci

PORADA NR 1 – WIEM, CO JEST DO ZROBIENIA

Pamiętaj, że dziecko to tylko mały pomocnik, który przyswaja jasną informację i jedno zadanie na raz. Jeśli dostanie listę zadań długą jak litania, nie tylko się podda, ale i zbuntuje.

Ja wprowadziłam podział na strefy sprzątania. Do każdej strefy dodałam konkretne zadania, które są w stanie wykonać moje starszaki. Z taką listą realizują swój plan sprzątania krok po kroku. Co więcej mamy pewność, i oni i ja, że o niczym nie zapomną.

Oczywiście dzieci dzielą się obowiązkami. Mamy duży dom, więc dzieci dzielą się sprzątaniem góry i dołu. Co tydzień zamieniają się tym podziałem.

PORADA NR 2 – SAM USTALAM, KIEDY SPRZĄTAM

Nie wyznaczam dnia na sprzątanie, dzieci same wybierają kiedy działają. Ustalenie jest natomiast jedno – jest lista, jest podział, ma być sprzątnięte. W praktyce wygląda to tak, że wybierają dzień w tygodniu, w którym mają mało lekcji i jednego dnia wykonują swoje obowiązki domowe.

PORADA NR 3 – TO TYLKO DZIECI

Są zadania, które biorę na siebie. Są to: czyszczenie toalet, prasowanie czy mycie okien. Nie dlatego, że ja to zrobię lepiej, ale przy tym, co biorą na siebie dzieci, mają już i tak sporo obowiązków. O moich trikach na sprzątanie, dowiesz się już za tydzień. Ale już dzisiaj mogę Ci zdradzić, że będzie Pani zadowolona.

sprzątanie
sprzątanie

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

PORADA NR 4 – DOBRY PRODUKT TO PODSTAWA

Bez naszego sprzątaniowego niezbędnika ani rusz. Zapraszając dzieci do wspólnej pracy na rzecz domu, zależało mi, żeby dać im do tego dobre narzędzia. Tak, aby sprzątanie było miłe i przyjemne.

Jeśli wybierasz produkty, którymi łatwo się czyści, to sprzątanie pójdzie jak z płatka. Wybierając produkt zwracam uwagę na:

skuteczność – nowe technologie, oznaczają więcej czasu na zabawę

bezpieczeństwo – stawiam zawsze na pierwszym miejscu

łatwość użycia – bez szorowania

wydajność – niewielka ilość, dla dużego efektu

PORADA NR 5 – ODPUŚĆ SOBIE

To, co jest ważne przy sprzątaniu dzieci, to umiejętność odpuszczania. Bo nie masz innego wyjścia niż pogodzenie się z tym, że dzieci nie sprzątają tak idealnie jak ty. Jeśli zaczniesz chodzić za nimi, poprawiać, lub mówić, że Ty robisz to lepiej – masz jak w banku, że sprzątanie będzie dla nich katorgą spełniania Twoich oczekiwań.

sprzątanie
sprzątanie

Mam dla Ciebie prezent, który pomoże w sprzątaniu dzieciom

Aby temat sprzątnia był przyjemniejszy, przygotowałam dla dzieci pomocnik. Ty także możesz go wydrukować i korzystać z niego podczas sprzątania.

Przygotowałam podział według stref w domu. Wyszczególniłam elementy do sprzątnięcia przez dzieci. Dzięki temu wiedzą dokładnie co w każdej strefie trzeba posprzątać. Jest też miejsce na odznaczenie czynności po jej wykonaniu.

Możesz wydrukować mój pomocnik w sprzątaniu, lub stworzyć własny na potrzeby Twojego domu i rodzinki.

ZAPISZ I DRUKUJ

sprzątanie
sprzątanie
sprzątanie
sprzątanie
sprzątanie

Artykuł powstał pod patronatem marki Czystuś, której produkty uwielbiamy. Są bowiem przyjazne dzieciom, bezpieczne, wydajne i efektywne w użyciu.

Do sprzątania dzieci używają następujących produktów:

 • MADZIA – płyn do czyszczenia blatów
 • ELUNIA – środek do czyszczenia łazienek
 • BARTUŚ – do mycia podłóg
 • WOJTUŚ  – do czyszczenia ścian
sprzątanie
sprzątanie
sprzątanie
sprzątanie

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.