Kiedy kilka lat temu, w dolnośląskim Brzegu, powstawała inicjatywna Fundacji Rozwój nikt nie przypuszczał, że kampania społeczna zasięgiem obejmie całą Polskę i tysiące małych pacjentów. Z prostego wydarzenia – zbiórki książek dla dzieci z oddziału brzeskiego szpitala, powstała Fundacja Zaczytani wraz z kampanią Zaczytani.org  – oddaj książkę, stwórz bibliotekę, zainspiruj innych.

WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK

Na czym polega idea działania Fundacji? Na wspieraniu małych pacjentów. Dzięki ogólnopolskiej kampanii społecznej w szpitalach, domach dziecka, przychodniach i hospicjach, na oddziałach dziecięcych tworzone są Biblioteki Małego Pacjenta, by mali kuracjusze choć na chwilę mogli zapomnieć o chorobie. Poprzez działania własne, zaangażowanie wydawnictw oraz osób prywatnych Fundacja stale dostarcza książki do placówek leczniczych w całej Polsce. Punktami zbiórek są biblioteki, przedszkola, szkoły, gimnazja, klubokawiarnie, galerie handlowe, urzędy.  Angażuje się również biznes – pracownicy w ramach programów wolontariackich zbierają książki w swoich miejscach pracy. Fundacja propaguje także czytelnictwo wśród dzieci. Każdy maluch, który przebywa w szpitalu, może wybraną książkę zabrać ze sobą do domu.

Od września 2012 roku Fundacja stworzyła 172 Biblioteki Małego Pacjenta. Ostatnie 30 powstało w Warszawie, podczas Wielkiej Zbiórki Książek.  – Po sukcesie ogólnopolskiej kampanii Zaczytani.org postanowiliśmy rozpocząć skumulowaną akcję w dużym mieście. Wybór padł na Warszawę – mówi Marek Kołkowski, prezes Fundacji.  Zbiórka okazała się ogromnym sukcesem. Łącznie udało się zebrać ponad 80 000 książek, które trafiły do 30 potrzebujących placówek w stolicy. Książki zbierane były przez ponad 300 instytucji: urzędów, szkół, przedszkoli, muzeów, bibliotek i przedsiębiorstw, m.in.: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Panią Prezydent m. st. Warszawy, Fundację PGNiG, KPMG, Fundację Cemex Budujemy Przyszłość, InPost, Publicat S.A., Centrum Edukacji Dziecięcej i Telewizję Polską. W Wielką Zbiórkę Książek zaangażowali się także znani i lubiani: Pani Anna Komorowska, aktorzy: Andrzej Młynarczyk, Agnieszka Sienkiewicz, Anna Dereszowska, Mikołaj Roznerski, Jolanta Fraszyńska, Julia Pogrebińska, Katarzyna Pakosińska, Magdalena Lamparska, pisarze: Joanna Papuzińska i Marcin Brykczyński oraz piosenkarze: Marcelina, Kasia Klich oraz zespół Red Lips.

WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK

Wielka Zbiórka to przede wszystkim korzyść dla najmłodszych. Dzieciaki zyskały podwójne: zbieranie książek w szkołach i przedszkolach pozwoliło rozbudzić chęć pomagania, poczucie odpowiedzialności i zaufania, a także wiarę w drugiego człowieka. Dzieci przebywające na oddziałach dziecięcych, w przychodniach i domach dziecka zyskały możliwość przeżycia niesamowitych czytelniczych przygód, które pomagają im w walce z bólem i smutkiem.

WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK

Zaczytani nie spoczywają na laurach. Mimo ogromu pracy, jaki włożyli w Wielką Zbiórkę Książek w Warszawie, w niedalekiej przyszłości planują powtórzenie akcji, tym razem w całej Polsce!
–  Planujemy w jednym czasie przeprowadzić zbiórki książek we wszystkich, największych miastach. Warszawa była dla nas impulsem do dalszych działań, jak również swego rodzaju testem: organizacyjnym, logistycznym i mającym pokazać czy jesteśmy gotowi na więcej. Stolica udowodniła naszą gotowość: szykujcie się, nadchodzimy! – dodaje z uśmiechem nasz rozmówca.

Autor: Anna Kurp

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.