Kiedy kilka lat temu, w dolnośląskim Brzegu, powstawała inicjatywna Fundacji Rozwój nikt nie przypuszczał, że kampania społeczna zasięgiem obejmie całą Polskę i tysiące małych pacjentów. Z prostego wydarzenia – zbiórki książek dla dzieci z oddziału brzeskiego szpitala, powstała Fundacja Zaczytani wraz z kampanią Zaczytani.org  – oddaj książkę, stwórz bibliotekę, zainspiruj innych.

WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK

Na czym polega idea działania Fundacji? Na wspieraniu małych pacjentów. Dzięki ogólnopolskiej kampanii społecznej w szpitalach, domach dziecka, przychodniach i hospicjach, na oddziałach dziecięcych tworzone są Biblioteki Małego Pacjenta, by mali kuracjusze choć na chwilę mogli zapomnieć o chorobie. Poprzez działania własne, zaangażowanie wydawnictw oraz osób prywatnych Fundacja stale dostarcza książki do placówek leczniczych w całej Polsce. Punktami zbiórek są biblioteki, przedszkola, szkoły, gimnazja, klubokawiarnie, galerie handlowe, urzędy.  Angażuje się również biznes – pracownicy w ramach programów wolontariackich zbierają książki w swoich miejscach pracy. Fundacja propaguje także czytelnictwo wśród dzieci. Każdy maluch, który przebywa w szpitalu, może wybraną książkę zabrać ze sobą do domu.

Od września 2012 roku Fundacja stworzyła 172 Biblioteki Małego Pacjenta. Ostatnie 30 powstało w Warszawie, podczas Wielkiej Zbiórki Książek.  – Po sukcesie ogólnopolskiej kampanii Zaczytani.org postanowiliśmy rozpocząć skumulowaną akcję w dużym mieście. Wybór padł na Warszawę – mówi Marek Kołkowski, prezes Fundacji.  Zbiórka okazała się ogromnym sukcesem. Łącznie udało się zebrać ponad 80 000 książek, które trafiły do 30 potrzebujących placówek w stolicy. Książki zbierane były przez ponad 300 instytucji: urzędów, szkół, przedszkoli, muzeów, bibliotek i przedsiębiorstw, m.in.: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Panią Prezydent m. st. Warszawy, Fundację PGNiG, KPMG, Fundację Cemex Budujemy Przyszłość, InPost, Publicat S.A., Centrum Edukacji Dziecięcej i Telewizję Polską. W Wielką Zbiórkę Książek zaangażowali się także znani i lubiani: Pani Anna Komorowska, aktorzy: Andrzej Młynarczyk, Agnieszka Sienkiewicz, Anna Dereszowska, Mikołaj Roznerski, Jolanta Fraszyńska, Julia Pogrebińska, Katarzyna Pakosińska, Magdalena Lamparska, pisarze: Joanna Papuzińska i Marcin Brykczyński oraz piosenkarze: Marcelina, Kasia Klich oraz zespół Red Lips.

WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK

Wielka Zbiórka to przede wszystkim korzyść dla najmłodszych. Dzieciaki zyskały podwójne: zbieranie książek w szkołach i przedszkolach pozwoliło rozbudzić chęć pomagania, poczucie odpowiedzialności i zaufania, a także wiarę w drugiego człowieka. Dzieci przebywające na oddziałach dziecięcych, w przychodniach i domach dziecka zyskały możliwość przeżycia niesamowitych czytelniczych przygód, które pomagają im w walce z bólem i smutkiem.

WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK

Zaczytani nie spoczywają na laurach. Mimo ogromu pracy, jaki włożyli w Wielką Zbiórkę Książek w Warszawie, w niedalekiej przyszłości planują powtórzenie akcji, tym razem w całej Polsce!
–  Planujemy w jednym czasie przeprowadzić zbiórki książek we wszystkich, największych miastach. Warszawa była dla nas impulsem do dalszych działań, jak również swego rodzaju testem: organizacyjnym, logistycznym i mającym pokazać czy jesteśmy gotowi na więcej. Stolica udowodniła naszą gotowość: szykujcie się, nadchodzimy! – dodaje z uśmiechem nasz rozmówca.

Autor: Anna Kurp

Zapisz się na newsletter

No.10 Mint dostępny online i w salonach Empik

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.