Cisza, niby nic a znaczy tak wiele. W dobie wszechobecnej muzyki, informacji, hałasu dochodzącego z każdej strony, doceniamy ciszę bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

 

Cisza to także nieodzowny element prawidłowego rozwoju podczas najmłodszych lat życia naszych dzieci. Pomaga ona w rozwikłaniu problemów, wyciszeniu, skupieniu.

Jaki wpływ ma cisza na rozwój maluchów?

Cisza pomaga w skupieniu, uczy koncentracji, ześrodkowania uwagi na jednej myśli, jednym zadaniu, czy zagadnieniu. Ułatwia rozwój związany z integracją sensoryczną, czyli  wiązania bodźców, odbieranych przez zmysły, z odpowiednią reakcją na nie. Już od najmłodszych lat wspiera rozwój duchowości oraz poznawania swojej osobowości. Uczy identyfikacji uczuć, ich zrozumienia i odpowiedniej, przemyślanej reakcji. Brak dźwięku pozwala przede wszystkim na odpoczynek.
W dobie dzisiejszego, wszechobecnego hałasu, na który mamy niewielki wpływ, warto postarać się o to, aby najmłodsi mieli możliwość znalezienia się przez chwilę w ciszy.

„Dzięki temu prostemu trikowi obniża się poziom hormonu stresu, spada ciśnienie krwi, a mózg otrzymuje bodziec do regeneracji i relaksu. Ciało uspokaja się, tworząc jednocześnie przestrzeń dla refleksji.”- mówi Marta Żysko-Pałuba, ekspert psychologii.

System edukacyjny Montessori zakłada w swoim programie lekcje ciszy, oczywiście w większości placówek przedszkolnych nieobowiązkowe, ponieważ to dzieci wybierają z czego chcą korzystać. Zajęcia polegają na oszczędności w słowach, prowadzący przemawia spokojnym tonem, rozbudowaną gestykulacją, mimiką.  W lekcjach biorą udział maluchy, które są gotowe na wyciszenie, ponieważ wymaga to od nich samokontroli. Takie zajęcia sprawiają ogromną satysfakcję z wykonanych zadań.

Chwilę ciszy bardzo łatwo można stworzyć  w warunkach domowych i nie musi się to wiązać z całkowitej rezygnacji z wszelkich czynności. Poprzez ciszę można wsłuchiwać się w różne odgłosy, które nie są dla nas słyszalne w momencie gwaru. Takimi dźwiękami do usłyszenia z maluchem może być „tik-tak” zegara, spadające na parapet krople deszczu, czy bicie serca.
Podczas ciszy dobre mogą się okazać zabawy typu przenoszenie jajka na łyżeczce, które wymaga sporej koncentracji czy poznawanie poprzez zmysły owoców i warzyw.

„Proces wychowania związany jest z rozwojem dziecka. Zakłada on osiąganie pewnej harmonii wewnętrznej. Tempo rozwoju, dynamika życia, zaburzony rozwój dzieci i młodzieży stawia nas przed nie lada wyzwaniem, by zjawisko hałasu opanować ciszą.”-mówi prof. Teresa Olearczyk.

Ważne, aby już od najmłodszych lat pozwalać i stwarzać warunki ciszy. Nie ma ona wypełniać 100% czasu, ponieważ to niestety nierealne, ale powinna stanowić znaczącą część wychowania.

CO MOŻESZ ZROBIĆ JUŻ DZISIAJ?

  • Wprowadź dzienną dawkę ciszy dla całej rodziny – wystarczy 5 min, pomoże Wam w tym np. zabawa w „Króla ciszy” czy w odgadywanie głosów
  • Zachęć rodzinę do medytacji
  • Zacznijcie ćwiczyć jogę
  • Zacznijcie biegać lub uprawiać marszobieg
  • Puszczajcie kaczki nad wodą skupiając się tylko na tej czynności
  • Kąpiel w wannie
  • Wycieczka rowerowa do lasu

Podaruj sobie i Twoim bliskim ciszę!

Źródła: Dziennik Polski 24 – 1,2, Ronja


Autor: Natalia Moskalik

Studentka socjologii, wykształcona kucharka, miłośniczka dobrego stylu oraz muzyki na żywo. Uzależniona od włoskiej kuchni i pysznej herbaty. Stawia coraz wyżej cele i zdeterminowana dąży do ich osiągnięcia.

Zdjęcie: Freepik

Zapisz się na newsletter

No.12 Mint dostępny online i w salonach Empik

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.