Autor: Dorota Stempniewicz

Żyjemy w czasach, w których stres dopada nas każdego dnia, i to wielokrotnie. Ma on destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, ponieważ znacząco zaburza jego równowagę.

Niewiele osób kojarzy problemy z zasypianiem czy wiecznym zmęczeniem, popołudniowe zachcianki na słodycze pod każdą postacią, pojawienie się trądziku, wypadanie włosów czy problemy z koncentracją i pamięcią właśnie ze stresem.

Sprawdź co możesz dla siebie zrobić, żeby się zregenerować i uodpornić na stres.

Czym jest stres?

Stres jest reakcją naszego organizmu na wszystko co nas w danym momencie przerasta.

Ciągły pośpiech, rygorystyczna dieta, zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne, próby sprostania oczekiwaniom innych, kłótnie, negatywne myślenie, zamartwianie się, utrata pracy, długotrwały hałas, nadmiar środków chemicznych w żywności, kosmetykach czy środkach czystości, alergie, infekcje – znasz to? To wszystko, to stresory, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i całego organizmu. Gdy pojawia się któryś z nich, wrodzony mechanizm stawia organizm w pełnej gotowości, wówczas uaktywnia się zespół „uciekaj albo walcz”, który dawno, dawno temu zapewniał przetrwanie. Organizm zaczyna wydzielać hormony stresu, jednym z nich jest kortyzol. W zdrowym ciele pobudza on procesy trawienne, metabolizm, utrzymuje poziom cukru na właściwym poziomie, stymuluje układ odpornościowy do walki z bakteriami i wirusami oraz zapewnia jego prawidłowe reakcje. Jednak, gdy jesteśmy narażone na przewlekły stres i zbyt dużo kortyzolu krąży w naszej krwi, wówczas zaburza on prawidłowe funkcjonowanie organizmu poprzez wzrost apetytu na produkty bogate w węglowodany, zwolnienie metabolizmu, odkładanie tkanki tłuszczowej, podatność na infekcje, zmienność nastroju, problemy z koncentracją i pamięcią, bezsenność, problem z regeneracją organizmu.

Co możemy dla siebie zrobić?

Radzenie sobie ze stresem to sprawa bardzo indywidualna. Możemy to robić na dwa sposoby. Po pierwsze możemy rozpoznać stresor, który nas atakuje i go zneutralizować. Po drugie możemy zmienić podejście do sytuacji stresowych.

Pierwszy sposób jest dość skomplikowany, ponieważ trudno jest jednoznacznie określić, co nas stresuje w danym momencie i, co więcej, często danego czynnika zwyczajnie nie możemy wyeliminować z naszego życia.

Za to drugi sposób sprawdzi się w każdej sytuacji.

Stres jest reakcją na to co się wydarzyło. W związku z tym, gdy spotka nas coś stresującego, coś na co nie mamy wpływu, dobrze jest skupić się na swoim wnętrzu. Przyjrzeć się swoim reakcjom fizycznym i emocjonalnym, zauważyć, gdzie gromadzi się całe napięcie. Dobrze jest zadać sobie też pytania – „Czy to naprawdę ważne?” oraz „Jakie to będzie miało dla mnie znaczenie za rok?”. Dzięki takiej samoświadomości i dystansowi możemy nauczyć się zmieniać swoje myśli i reakcje, zanim porwie nas emocjonalna burza.

Jak realnie możesz sobie pomóc?

Przedstawiam Ci 21, moim zdaniem, najskuteczniejszych sposobów dbania o siebie, a przez to lepszego radzenia sobie w sytuacjach stresowych oraz niwelowania negatywnych skutków stresu. Na początek wybierz jedną i stosuj ją systematycznie przez minimum 21 dni. Nie zniechęcaj się, daj sobie czas, żeby poczuć, jak oddziałuje ona na Twój organizm, Twoje myśli. Po tym czasie możesz dodać kolejny sposób, żeby jeszcze lepiej zadbać o siebie.

1// Unikaj jedzenia, które działa pobudzająco – kawa, mocna herbata, mięso, cukier, biała mąka, alkohol, konserwanty, barwniki.

2// Włącz do diety spore ilości produktów sfermentowanych (kiszonki, kefir).

3// Ogranicz hałas w swoim otoczeniu.

4// Pamiętaj o aktywności fizycznej – spacer, basen, taniec, aktywne zabawy z dziećmi, joga, tai-chi. Zacznij od 5 minut dziennie – tyle na pewno znajdziesz w swoim napiętym grafiku.

5// Codziennie znajdź chwilę tylko dla siebie. Wyłącz wtedy wszystkie urządzenie elektroniczne i zrób coś, co wprowadza Cię w świetny nastrój.

6// Codziennie przed zaśnięciem pomyśl, co dobrego spotkało Cię w mijającym dniu. Uśmiechnij się.

7// Jedz ciepłe śniadania. Na siedząco, w spokojnej atmosferze, dokładnie przeżuwając każdy kęs.

8// Pamiętaj o suplementach – witamina C, witaminy z grupy B, cynk, magnez, kwasy omega-3 – osoby narażone na stres mają sporo niedoborów witamin i minerałów.

9// Reaguj tylko na to co wydarzyło się w rzeczywistości. Nie daj się wciągnąć swoim myślom i swojej wyobraźni.

10// Pij dużo wody.

11// Śmiej się tak często, jak to tylko możliwe.

12// W każdej sytuacji znajdź coś pozytywnego.

13// Roztaczaj wokół siebie pozytywną aurę, która przyciągnie pozytywnie nastawionych ludzi. Inspiruj, pomagaj, wspieraj innych. Przekonaj się ile to daje radości.

14// Szukaj kontaktu z naturą tak często, jak to tylko możliwe. Znajdź w domu miejsce na kwiaty doniczkowe – zielistka, bluszcz, dracena, fikus – świetnie wyłapują wszelkie zanieczyszczenia powietrza.

15// Regularnie chodź na masaż lub akupunkturę.

16// Postaw na naturalne środki czystości i kosmetyki.

17// Celebruj swoje święta i sukcesy.

18// Oddychaj głęboko i świadomie.

19// Pytaj i proś o pomoc, gdy tego potrzebujesz.

20// Nie używaj urządzeń elektronicznych w sypialni.

21// Stwórz swoją listę celów i marzeń. Sięgaj do niej codziennie i działaj w kierunku ich realizacji.


 

Który sposób rezonuje z Tobą najbardziej? Od czego zaczniesz?

Zdjęcie: Freepik

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.