10 ważnych życiowych umiejętności, które każdy rodzic powinien przekazać dzieciom to artykuł zainspirowany najnowszą książką Izabeli Pietrzyk „Lepsza połowa” Wydawnictwa Prószyński i S-ka. Mówimy zdecydowanie NIE wychowaniu książąt i księżniczek o dwóch lewych rękach. Rozpieszczajmy, ale z umiarem. Nie przesadzajmy z matczyną troską i opieką, bo wyrządzamy tym samym dziecku ogromną krzywdę.

Mówi się, że dzieci wychowuje się nie dla siebie, ale dla innych i jest w tym 100% prawdy. Przygotowałyśmy listę 10 punktów, które Twoje dziecko powinno umieć zanim wyfrunie z gniazda.

Przeczytaj, wciel w życie i wychowaj świadomego, otwartego i zaradnego życiowo młodego człowieka. Płeć nie ma tu znaczenia. To uniwersalna lista, która mamy nadzieję zainspiruje Cię do działania!

10 WAŻNYCH ŻYCIOWYCH UMIEJĘTNOŚCI

1// GOTOWANIE – i nie chodzi tu wcale o zdobycie statuetki Master Chefa, ale o podstawy, aby dać sobie zawsze i wszędzie radę. Z drugiej strony ugotowanie wody na herbatę i parówki to też za mało. Zachęć dziecko do wspólnego gotowania, zaszczep w nim pasję odkrywania nowych smaków. Naucz robić ulubione naleśniki czy sałatkę. Wraz z wiekiem wprowadzaj trudniejsze umiejętności i przepisy. Zrobić pyszne kanapki z pomysłem to też nie lada sztuka, jajko na miękko to wyzwanie z górnej półki. Każde w zasięgu umiejętności Twojego dziecka. Niech to będzie przede wszystkim świetna zabawa i wspólne spędzanie czasu. Bezcenne!

2// OGRODNICTWO – od ziarenka do roślinki, cała frajda w patrzeniu na rosnący kwiat czy warzywo. Pokaż dobre praktyki, naucz, że nawet zielnik na balkonie to doskonała opcja. Uczysz tym samym poszanowania natury, świadomego odżywiania i ekologicznego trybu życia. Zaprocentuje w przyszłości!

3// PIERWSZA POMOC – to podstawa, aby pomóc nie tylko sobie, ale drugiej osobie. Umiejętność przydatna i w szkole i na wakacjach, ale także w domu. Pierwsze kroki stawia się już w przedszkolu, poznając ważne numery telefonów. W starszym wieku uczymy opatrywać rany, a przede wszystkim zachowań, które mogą nawet Tobie uratować kiedyś życie. Im dziecko starsze, tym bardziej odpowiedzialne. W odpowiednim wieku wiedzieć musi gdzie leży w domu apteczka i jak wykorzystać jej zawartość. Ucz przez zabawę, znajdziesz gry, książki a nawet zajęcia dla dzieci, które pomogą poznać teorię i poćwiczyć w praktyce.

4// PŁYWANIE – nie musisz mieszkać na Mazurach, żeby pływać jak ryba. Wykorzystaj wolny weekend i śmigaj rodzinnie na basen. Pływanie to poznawanie własnego ciała, to samodzielność, to wolność. W wielu szkołach dzieci korzystają z lekcji pływania, a jeśli w Twojej nie ma, zapisz dziecko do najbliższej szkółki pływackiej. Zachęcaj, wspieraj, pływaj razem z nim. Pływanie to świetny sport, który wzmacnia ciało, mięśnie i doskonale relaksuje. Jednym słowem samo zdrowie!

5// ZARZĄDZANIE BUDŻETEM – kieszonkowe pozwala na zdobycie podstawowej wiedzy z zakresu finansów. Skarbonka uczy oszczędzania. Pozwalaj dziecku na własne decyzje, człowiek, nawet ten mały, uczy się na błędach. Wytłumacz skąd biorą się pieniądze i nie pozwól myśleć, że bankomat to skarbnica bez dna. Naucz wartości pieniądza. Z wiekiem pozwalaj na samodzielne zakupy, a gdy przyjdzie pora załóż konto bankowe. Te przeznaczone dla dzieci doskonale uczą zarządzania pieniędzmi. Włączaj też dzieci w rodzinne rozmowy i decyzje. Niech ono także ma głos. Tylko w ten sposób pozna wartość pieniądza i możliwości, które dają, ale też ograniczenia z jakimi są związane. Twoje zadanie to uświadomienie, że pieniądze nie spadają z nieba, a decyzja o wydaniu wszystkich pieniędzy na słodycze ma swoje konsekwencje. Prowadźcie razem dziennik wydatków. Zainteresuj dziecko domowymi wydatkami, pokaż na co zarabiasz pieniądze i ile kosztuje prawdziwe życie. Wiemy, że to trudna sztuka, ale działaniem i konsekwencją dotrzesz do celu!

6// PRANIE – każdy wiek ma swoje prawa, ale ma też obowiązki. Pralka to nie magiczne pudło, które samo się napełnia i rozwiesza. Na każdym etapie życia dziecka znaleźć można pomysł na zaangażowanie je w ten obowiązek, który nie jest z góry przypisany do obszarów działania mamy. Fajnie, gdy na początku dziecko uczy się odkładać ubrania do kosza na pranie. W formie zabawy może wykładać pranie i pomagać w rozwieszaniu. Nastolatek natomiast powinien już samodzielnie włączać pralkę. Dasz radę!

7// DROBNE NAPRAWY – mówi się, że chłopców nie trzeba zapraszać do majsterkowania, ale zarówno dla nich, jak i dla dziewczyn może być to nie lada wyzwanie. Wszystko zależy od sposobu zachęcania do działania. Jesteśmy przekonane, że znajdziesz pomysł na zaangażowanie dzieci do drobnych, domowych napraw. Co więcej pokaż, że Ty , jako mama również dajesz sobie z nimi radę. Wymiana żarówki, włączenie korków czy wymiana uszczelki w kranie. Łatwizna! Będziesz bohaterką!

8// OBRONA – żyjemy w niepewnych czasach, nie zachęcamy do walki, ale do zdobycia umiejętności samoobrony. Ma ona wiele postaci, to nie tylko walka z przeciwnikiem, ale także umiejętność bronienia własnego zdania. Naucz dziecko, aby miało oczy i uszy szeroko otwarte. Obrona to także pomoc słabszym. Do zdobycia tej umiejętności masz wiele pomocy: książki, kursy. Ale nic nie zastąpi rozmowy. Korzystaj z bieżących wydarzeń, komentuj rzeczywistość. Wszystko przed Tobą!

9// ZARZĄDZANIE CZASEM – pojęcie abstrakcyjne dla dziecka, ale niezwykle przydatne, nie tylko w dorosłym życiu. Wbrew pozorom już uczeń klasy I-III uczy się zarządzać własnym czasem. W pierwszym etapie możecie wspólnie przygotować plan dni, zaplanować kiedy jest czas na odrabianie lekcji, kiedy na zabawę, a kiedy na rodzinny seans filmowy. Naucz konsekwencji pominięcia zaplanowanych czynności, ale z drugiej strony pokaż jak można przeorganizować plan dnia zgodnie z potrzebą i zmianą sytuacji. Wiedza ta zaprocentuje w przyszłości, gwarantujemy!

10// ORIENTACJA W TERENIE – to umiejętność dobra nawet dla zwolenników miejskiego trybu życia. W świecie nowoczesnej technologii umiejętność odczytywania map ma jeszcze swoją wartość, wbrew pozorom. Zachęcamy do spacerów w terenie, eksploracji własnego miasta i poznawania nowych ulic. Świetnie sprawdzi się zabawa w podchody i poszukiwanie skarbów. Nauka przez zabawę, to takie proste!

Jesteśmy przekonane, że przyjdzie taki czas, że dorosłe już dziecko stanie przed Tobą i będzie Ci wdzięczne za przekazanie tych umiejętności. A Ty będziesz dumna patrząc na zaradnego, młodego człowieka, który urósł i dojrzał nie tylko na Twoich oczach, ale z Twoją pomocą!

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.