20 powodów, dla których warto posiadać mniej rzeczy
Posiadanie mniej to nie moda, ale szansa na nowe, pełniejsze życie. Przygotowałam dla Ciebie aż 20 powodów, które pokażą Ci, że warto posiadać mniej rzeczy. Przeczytaj i wypróbuj jeśli masz tyle odwagi!
warto posiadać mniej

SKLEP

Decluttering to nie moda, to sposób na pozbycie się z domu bałaganu. To także okazja, żeby pożegnać się z rzeczami, których nie lubisz, które stoją w kącie i się tylko kurzą. Z przedmiotami, które zajmują zbędne miejsce i w domu, i w sercu, a także w głowie. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonana, przygotowałam dla Ciebie.

Musisz poznać 20 powodów, dla których warto posiadać mniej

Decluttering o tylko pierwszy krok, kolejny przeniesie Cię w świat bardziej minimalistyczny. Do życia, w którym nie potrzebujesz do szczęścia aż tak wiele. W dłuższej perspektywie możesz posiadać więcej, mając mniej. Czy to paradoks? Zaraz przekonasz się, że tak nie jest.

RELACJA Z RZECZAMI

Posiadanie mniejszej ilości przedmiotów, może oznaczać także zmianę sposobu myślenia i podejścia do fizycznych rzeczy. Oto kilka przykładów rzeczy, które pewnie wiele z nas ma:

  • szafa pełna ubrań
  • pokój dziecka pełen zabawek
  • regał pełen książek
  • kuchnia pełna naczyń
  • garaż pełen narzędzi
  • strych skąpany w kartonach i przydasiach

Nie mówię, że posiadanie tego to coś złego. Ja także jestem sentymentalna i mam pudełka wspomnień i pamiątek. Mam też pełną półkę książek, bo kocham czytać i świąteczne ozdoby na każdą porę roku, bo lubię dekorować.

Niewiele jednak osób tak naprawdę potrzebuje wszystko to, co posiada. Jeśli podejdziemy do tego w sposób praktyczny, okaże się, że każda ta rzecz kosztuje: miejsce, pudło, czas i energię na opiekę, porządek i sprzątanie. Nie wspomnę już o kosztach zakupu tych przedmiotów.

Korzyści z posiadania mniej, przekonasz się, że warto

1. MNIEJ STRESU

Liczne badania naukowe pokazują, że bałagan zwiększa poziom stresu. Odwracając to, można powiedzieć, mniej bałaganu, lżejsze życie.

2. WIĘCEJ PRZESTRZENII

Posiadając mniej, zyskujesz przestrzeń. Pomyśl, co tak naprawdę potrzebujesz, kochasz, co wnosi wartość do Twojego życia i zwolnij mniejsze w domu.

3. WIĘKSZY SPOKÓJ

Z mniejszą ilością rzeczy i bałaganu Twój dom będzie spokojniejsze. Zbyt duża ilość przedmiotów zaśmieca przestrzeń, rozprasza i wprowadza chaos do Twojego umysłu.

4. ŁATWIEJ SIĘ ODNALEŹĆ

Z mniejszą ilością rzeczy i bałaganu Twój dom będzie spokojniejsze. Zbyt duża ilość przedmiotów zaśmieca przestrzeń, rozprasza i wprowadza chaos do Twojego umysłu.

5. WIĘKSZA PRODUKTYWNOŚĆ

Lepiej zorganizowana przestrzeń, pozwala być bardziej produktywnym i wydajnym. Nie będziesz już tracić czasu na szukanie. Masz okazję prowadzić systemy, które będą efektywne i praktyczne.

6. PROSTSZA PIELĘGNACJA

Mniej rzeczy, to szybsze sprzątanie. Zatem prostsze utrzymanie ładu i porządku.

7. ZAWSZE W GOTOWOŚCI

Jeśli dom jest łatwiejszy w utrzymaniu, to znak, że lepiej utrzymasz w nim czystość i porządek, a to świetna wiadomość, gdy wpadną goście. Będziesz szybciej mogła ,,ogarnąć” dom i przywitać gości.

8. MOŻESZ ZAMIESZKAĆ W MNIEJSZYM DOMU

Posiadając mniej, nie będziesz potrzebowała tak dużego domu. A co za tym idzie – będzie mniej sprzątania i więcej czasu i energii na to, co kochasz.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

9. MNIEJ WYDAWANIA

Mniej rzeczy, to mniejsze koszty. Jeśli nauczysz się dobrze korzystać z tego, co masz, nie będziesz tyle wydawać na rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz.

10. JAKOŚĆ NAD ILOŚĆ

Przyjmując minimalistyczny tryb życia, nie oznacza, że nie możesz kupić nic, ale zanim kupisz zastanowisz się kilka razy, czy na pewno tego chcesz i potrzebujesz. Będą to zatem mądre i przemyślane zakupy. I tutaj warto podsunąć korzyść wyboru jakości nad ilość. Lepiej mieć jeden sweter dobrej jakości, niż 3 lub 4 słabej, które szybka skurczą się w praniu.

11. NAUKA WDIĘCZNOŚCI

Mają wiele rzeczy, często nie doceniamy tego, co mamy. Ciągle chcemy więcej. Mają mniej, poczujesz na nowo wagę wdzięczności i zadowolenia z własnego życia.

12. WIĘCEJ CZASU

Mniej rzeczy, to mniej sprzątania i dbania, a więcej czasu dla Ciebie i Twojej rodzinę.

13. WIĘCEJ WOLNOŚCI

 

Więcej czasu, to więcej wolności i swoboda w robieniu tego, co chcesz i kiedy chcesz. Posiadając mniej, nie przywiązujesz się do rzeczy, nie spędzasz czasu na szukaniu, co Ci się przyda.

14. DOBRY PRZYKŁAD DLA DZIECI

 

Umiejętność doceniania tego, co się ma, to wielka nauka dla dzieci. Pokażesz dzieciom, że wartości materialne nie mają znaczenia, dopóki sami nie dorobimy sobie do tego teorii. Nauczysz je, że nie wszystko można kupić za pieniądze.

15. DOCENISZ TU I TERAZ

Posiadając mniej, skupiasz się na tym, co dzieje się właśnie teraz – w teraźniejszości. Przecież Twój dom i Twoje życie są właśnie po to, żeby celebrować i doświadczać tu i teraz. Zamiast sprzątać, poszukiwać, można skupić się na swoim obecnym życiu.

16. PRZESTANIESZ PORÓWNYWAĆ

Porównywanie zabija radość życia, wprowadza w stany lękowe i depresję. Masz szansę przestać porównywać siebie, czy swój dom do innych, a skupisz się na sobie, tak naprawdę i szczerze.
girlboss

17. WESPRZESZ MĄDRZE

To Ty decydujesz, na co wydasz pieniądze. Skupiając się na tym, co naprawdę Ci potrzeba, będziesz miała więcej szans i możliwości wsparcia akcji i celów charytatywnych, które liczą się dla Ciebie pełnym sercem.

18. ZADBASZ O ŚRODOWISKO

Posiadając mniej, dołożysz także swoją cegiełkę do ochrony środowiska.

19. BĘDZIESZ ŻYĆ ŚWIADOMIE

Zmieniając swój sposób myślenia o przedmiotach fizycznych, Twoje życie nabierze nowego sensu i celu. To wszystko sprawi, że będziesz żyć bardziej świadomie, a zatem będziesz miała więcej szansy na wiele szczęścia i spełnienia każdego dnia.

20. BĘDZIESZ BARDZIEJ SZCZĘŚLIWA

Oczyszczanie to świetny pierwszy krok do bardziej minimalistycznego i celowego życia, ale nie musi się na tym kończyć. Przywiązywanie mniejszej wagi do rzeczy, a większe skupienie się na innych aspektach szczęśliwszego, pełniejszego życia, jest ostatecznym celem.

Jest wiele korzyści z posiadania mniej, a jednocześnie robienia i życia więcej. Zmieniając swoją relację z dobrami fizycznymi, możesz stworzyć możliwości dla wielu innych rzeczy. Dać mu szansę! Wypróbuj sama, a jestem przekonana, że poczujesz różnicę.

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.