5 pomysłów na dobry start. Poradnik dla nauczyciela

Oddajemy w Wasze ręcę poradnik dla nauczyciela, aby czytelniczki MINT-a które prowadzą zajęcia, miały jeszcze lepszy start. Rozpoczynając bowiem zajęcia z nową grupą, warto mieć przygotowane aktywności, które spodobają się dzieciom i pomogą budować relacje.

poradnik dla nauczyciela

SKLEP

Poradnik dla nauczyciela

Wiem, że wśród czytelniczek magazynu MINT jest sporo kobiet, mam, które prowadzą zajęcia z dziećmi. Aby wrześniowy start w nowy rok był jeszcze lepszy, poprosiłam o wsparcie Beatę z @look_at_me_learn, którą obserwuję z zachwytem od dłuższego już czasu. Jej podejście do pracy z dziećmi i z rodzicami, energia i pomysł na szkolny czas, to dla mnie zawsze duża inspiracja. Wierzę, że i Ciebie zachwyci. Beata przygotowała dla Ciebie poradnik dla nauczyciela, który pomoże Ci rozpocząć rok szkolny z pomysłem.

1* Daj się poznać

Przynieś do klasy kilka przedmiotów, które przybliżą dzieciom, kim jesteś i co lubisz. Schowaj je w worku. Wyjmując je powoli (możesz opisać kształt, kolor) pytaj dzieci, co mogą oznaczać, np. zabawka dla kota – mam koty, imbryczek – lubię herbatę. W zależności od wieku uczniów, przedmioty mogą być mniej lub bardziej oczywiste – z maluchami postaw na prostotę. Można pobawić się też w „Czego brakuje?”

2* Akcja integracja

Nie żałuj czasu na zabawy, dzięki którym dzieci poznają swoje imiona, dowiedzą się czegoś o nowych koleżankach i kolegach. Odsuń ławki, usiądźcie w kręgu. Zabawy „Kto tak jak ja?”, „Kurtyna” lub „Znajdź … osób, które…” gwarantują dużo śmiechu i zaskoczeń. Bawcie się dużo i często – teraz właśnie jest na to czas.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

3* Zasady i kodeksy

Jasne zasady pomagają uczyć pożądanych zachowań w grupie. Nie zakładaj, że zasady są oczywiste – naucz ich! Możecie zebrać odciski palców i ułożyć je w kształt drogi lub serca. Zapiszcie kodeks kładąc nacisk na to, co będziecie robić (unikaj NIE, stawiaj na TAK) np. ”Słuchamy uważnie”. Stworzony wspólnie kodeks możecie: wyśpiewać lub wyklaskać. Powracaj często do zasad i doceniaj przykłady ich realizacji.

4* Poszukiwanie skarbu

Dobrze pokazać dzieciom co gdzie się znajduje w szkole. Rozwieś w kilku miejscach (stołówka, gabinet dyrekcji) kartki z cyframi. Na odwrocie zapisz wskazówki, gdzie szukać kolejnej . Na każdym przystanku objaśniaj dzieciom gdzie się znajdujecie. Stacją końcową niech będzie Wasza klasa – a skarb ukryty w kolorowym pudełku. Co może być skarbem? Bańki mydlane to zawsze hit!

5* Autoportrety i zdjęcia

Malowanie autoportretów to sposób na ćwiczenie zasad przy aktywnościach plastycznych (mycie rąk, odkładanie przyborów), a także uważności i koncentracji. Autoportret na ścianie pieczętuje przynależność do grupy. Zrób zdjęcie każdemu dziecku w pierwszym tygodniu i zachowaj je w archiwum. Będzie piękną pamiątką na koniec roku szkolnego.

poradnik dla nauczyciela

A może Ty chciałabyś podzielić się z mamami-nauczycielkami swoimi sposobami na przyjemny start roku szkolnego? Liczymy na Twój komentarz i Twoją cegiełkę do poradnika dla nauczyciela!

Beata Kruk-Zabawa  – anglistka oraz nauczycielka edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Od wielu lat pracuje w szkole międzynarodowej z dziećmi w różnym wieku i różnych narodowości. Wierzy w empatyczną edukację i uważa, że tylko taka ma sens. Na jej zajęciach dzieci uczą się od siebie nawzajem, w poszanowaniu swoich potrzeb i w swoim tempie. Więcej ciekawych pomysłów na pracę z dziećmi znajdziesz na jej Instagramie – TU.

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.