6 sposobów, jak pomóc dziecku się skupić
Koncentracja jest jak mięsień, którego wzmocnienie wymaga regularnych ćwiczeń. Poznaj 6 sposobów, jak pomóc dziecku się skupić. Do artykułu zainspirowała nas książka z Klubu Książki Mint „Trening ciiiiszy dla dzieci” wydawnictwa Sensus.
jak pomóc dziecku się skupić

SKLEP

Czy wiesz jak pomóc dziecku się skupić? Jeśli szukasz sprawdzonych sposobów, czytaj dalej, mamy dla Ciebie garść pomocy i narzędzi.

Koncentrację można porównać do mięśnia, aby go wzmocnić, trzeba go regularnie ćwiczyć. I chociaż prawdą jest, że niektóre dzieci od urodzenia są bardziej silne w umiejętność koncentracji, zawsze można nad tym pracować. Koncentracja jest dla dziecka szalenie ważna na każdym etapie życia. Szkoła wymaga koncentracji, a im dziecko starsze, tym wymagania rosną. Większość małych dzieci potraci utrzymać uwagę na danym zadaniu lub czynności zaledwie kilka minut. I jest to całkiem normalne, z uwagi na ich ciekawość, entuzjazm oraz energię.

Koncentracja jest tak ważna, gdyż pomaga dzieciom uczyć się, doskonalić umiejętności, a to wszystko ma pozytywny wpływ na pewność siebie i samoocenę.

Poznaj 6 sposobów, jak pomóc dziecku się skupić

Inspiracją do przyjrzenia się z bliska sposobów na to jak pomóc dziecku się skupić, była książka „Trening ciiiiszy dla dzieci” z wydawnictwa Sensus, którą mieliśmy przyjemność zobaczyć z bliska w ramach Klubu Książki Mint.

jak pomóc dziecku się skupić
jak pomóc dziecku się skupić

1. Nie odkładaj zadań na później

Warto pokazać dziecku, że im dłużej odkładamy realizację zadania, tym trudniej nam się skupić. Ma to identyczną wartość dla projektów szkolnych, jak i obowiązków domowych. Nie znaczy to jednak, że dziecko musi zrobić wszystko od razu. Prosty sposób na działanie, to podział na mniejsze składowe zadania. Ważne jest natomiast, żeby z krokiem numer jeden nie zwlekać za długo.

2. Ustaw minutnik

Jednym z narzędzi jak pomóc dziecku się skupić jest ustawianie czasu na dane zadanie. Dziecko wie wtedy dokładnie przez jaki czas ma pozostać skupione, pomaga mu to także pozostać w jednym miejscu. Ja używam do tego typu zadań minutnika na mikrofalówce w kuchni, bo to nasze centrum dowodzenia. Upewniam się wcześniej, czy moje dziecko nie jest głodne, czy nie chce mu się pić, czyli staram się eliminować wszystkie rozpraszacze.

3. Jedno zadanie na raz

Multitasking jest przereklamowany, najnowsze badania pokazują, że wielozadaniowość nie sprawdza się, gdyż właśnie zmniejsza koncentracje i wydajność. Mając na uwadze koncepcję uważności ( TUTAJ PISALIŚMY O NIEJ WIĘCEJ –> CZYTAJ), naucz dziecko robić jedną rzecz naraz. Takie podejście będzie dla dziecka łatwiejsze i bardziej komfortowe. Skupiamy się na tu i teraz.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

4. Usuń przeszkadzacze

Wszechobecne ekrany to przeszkadzacze. Jeśli chcemy szukać sposobów jak pomóc dziecku się skupić, ograniczmy kontakt z tym, co przeszkadza najbardziej. Ważne zadania wykonujemy w bezpiecznej przestrzeni. Czyli jakiej? Takiej, w której panuje ład i porządek, również ten dźwiękowy. Oczywiście są ludzie, którzy lubią kreatywny nieład, i tacy, którzy koncentrują się lepiej przy wybranej muzyce. Warto jednak pokazać dziecku bazę, z czasem będzie szukał swojej dobrej przestrzeni na skupienie się.

5. Przetestuj uważność

Ćwiczenia uważności, czyli mindfulness, skutecznie pomagają skupić uwagę. Liczne badania pokazały, że uważność może pomóc dzieciom poprawić ich zachowanie oraz zdolność skupienia się w domu i w szkole. Praktykowanym często ćwiczeniem jest skupienie się na oddechu. To nie tylko dotlenienie organizmu, ale działania :tu i teraz”, które naprawdę mogą wiele zmienić.

6. Buduj schematy

Budowanie stałego planu dnia i zadań, pomaga w trenowaniu koncentracji. Ta powtarzalność nie tylko daje bezpieczeństwo, ale także umożliwia organizmowi praktykowanie skupienia.

Co jeszcze możesz zrobić, żeby pomóc dziecku w nauce utrzymania koncentracji?

Nie zamykaj się na różne możliwości. Umiejętności koncentracji dziecko nie nauczy się w trzy minuty. Co więcej, warto próbować różnych metod i technik. To, co działa na moje dzieci, nie musi w 100% sprawdzić się u Twoich. Bądź otwarta na inne opcje. Nie denerwuj się, gdy któreś narzędzie nie zadziała. Warto podejść do tego tematu w indywidualny sposób. Kto, jak nie Ty, zna najlepiej swoje dziecko.

jak pomóc dziecku się skupić
jak pomóc dziecku się skupić

My w marcu z ogromną radością testowaliśmy książkę wydawnictwa Sensus „Trening ciiiiszy dla dzieci” w ramach Klubu Książki Mint. Ta nowość książkowa to zbiór ćwiczeń na koncentrację. Znany już Ci zapewne Móżdżek, przybywa każdego dnia z nowymi pomysłami na fajną zabawę w ciszy. Wiele zadań przeznaczona jest dla przedszkolaków, ale są też i ćwiczenia dla dzieci, które już umieją dobrze czytać.

Książka powstała ze współpracy psycholożki Pauliny Mechło, oraz graficzki Magdaleny Karpińskiej.

„Trening ciiiiszy dla dzieci” nie ma wyraźnej instrukcji, kiedy dziecko powinno po ćwiczenia sięgnąć. U nas Zoe najchętniej robi ćwiczenia, gdy ja przygotowuję obiad po jej powrocie z przedszkola. Siada na barku kuchennym i działa. Nie zawsze w ciszy, bo często wyjaśnia mi co robi (tak, Zoe to wielka gaduła). Ale jedno nam się udaje, Zoe skupia uwagę podczas realizacji 2-3 ćwiczeń z książki.

Wyobrażam sobie też bardzo dobrze sytuację, w której zabieramy książkę do restauracji, aby Zoe spędziła miły i pożyteczny czas, w oczekiwaniu na nasze zamówienie. To dla nas dobry czas na taką naukę przez zabawę.

Przyznam Ci, że dla mnie ta nowość to także wielki relaks dla dorosłych, drugi egzemplarza, zamówiłam dla siebie i działam i ja.

jak pomóc dziecku się skupić
jak pomóc dziecku się skupić

A jakie są Twoje sposoby i narzędzia, aby dziecko nauczyło się koncentracji?

Wierzę, że nasze 6 sposobów jak pomóc skupić się dziecku będzie wstępem do poszukiwania nowych opcji i możliwości. A wszystko po to, aby pomóc dziecku rozwinąć skrzydła i lepiej wkroczyć w szkolne, a potem dorosłe życie.

Artykuł powstałe w ramach współpracy Klubu Książki Mint z Wydawnictwem Sensus.

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.