8 prostych nawyków na sprzątanie domu

Sprzątanie domu to nie tajemna magia. Chcesz, aby w Twoim domu zawsze było czysto i pięknie? Wprowadź do swojego życia 8 prostych nawyków i zyskaj więcej czasu dla siebie i dla bliskich. Do szczęścia masz tylko kilka kroków.

sprzątanie domu

SKLEP

Sprzątanie domu to kwestia nawyku. Chcesz, aby sprzątanie było dla Ciebie od teraz jak bułka z masłem? Udowodnię Ci, że od szczęścia dzieli Cię tylko 10 kroków – 10 nawyków, które musisz posiąść. Ale bez stresu, dasz radę!

Rozkładałam swoje sprzątanie na części pierwsze i doszłam do wniosku, że nie ma w tym większej filozofii, a wszystko to kwestia nawyków, które mam od lat. 

Tak jak każdy nawyk wymaga czasu i pracy. Nic nie stanie się samo z siebie i to jeszcze przez noc. Daję Ci aż 8 narzędzi na to, abyś cieszyła się zorganizowanym i czystym domem. Podejmij wyzwanie i działaj. 

,,Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”

Albert Einstein

1. Ściel łóżko każdego dnia

To nawyk, który jest ze mna od zawsze. Wykonuję go automatycznie jak poranne mycie zębów. Zachęcam do niego także domowników. Zaścielone łóżko jest dla nas sygnałem, że zaczął się dzień. A o ile milej wraca mi się do sypialni wieczorem, gdy łóżko jest pościelone. Spróbuj, a poczujesz różnicę.

2. Wyrzucaj niepotrzebne rzeczy

Nie bój się rozstawać z rzeczami, które są zepsute, niepasujące lub, z których już nie korzystasz. Ja też nie lubię wyrzucać rzeczy do śmieci, dlatego znajduję im drugi dom i daje drugie życie. Masz tyle możliwości!

Zajrzyj do najbardziej przepełnionego przydasiami zakamarka, przejrzyj je i oceń kiedy ostatnio z nich korzystłaś. Jeśli kilka lat temu, spokojnie możesz się z nimi rozstać. Pewnie nawet nie zauważysz ich braku.

Systematyczne wyrzucanie niepotrzebnych rzeczy, pozwala utrzymać dom w czystości. Zdziwisz się jak bardzo mało rzeczy w otoczeniu jest Ci naprawdę potrzebnych.

3. Sprzątaj każdego dnia

Codzienny nawyk sprzątania po sobie sprawi, że nie będziesz potrzebowała dnia na sprzątanie domu. Jednego dnia możesz prasować, innego zetrzeć kurze, a jeszcze innego umyć toalety. Już 15  minut dziennie pozwoli Ci na czysty dom każdego dnia.

Mój mały sposób na sprzątanie to ustawianie minutnika. Daje sobie np. 20 minut, po tym czasie koniec. Daje mi to poczucie nad czasem, który spędzam na sprzątaniu domu. Nie mam też wrażenia, że zajęło mi to cały dzień.

sprzątanie domu
sprzątanie domu

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

4. Odkładaj rzeczy na swoje miejsce

Odkładanie rzeczy na swoje miejsce pozwoli Ci na zorganizowanie porządku w domu. Koniec z walającymi się po mieszkaniu przedmiotami. Ten prosty nawyk całkowicie odmieni Twoją codzienność. Prosty ruch i gest, który wejdzie Ci w krew bardzo szybko. A co za tym idzie, szybko dostrzeżesz różnicę w domowej organizacji.

5. Miej zawsze pusty zlew

Mam taką zasadę, że nie gromadzę brudnych naczyń w zlewie. A już szczególnie nie zostawiam w zlewie niczego na noc. Sprzątnie domu przed snem, a dokładniej jego ogarnięcie pozwala mi na spokojny i leniwy poranek. Mój dzień zacząłby się wyjątkowo źle, gdybym zaczęła go od sprzątania brudnych naczyń. Opróżniam też zmywarkę zawsze po zakończonym programie. Nie widzę powodu, dla którego miałoby to czekać na lepsze czasy.

sprzątanie domu
sprzątanie domu

6. Pierz systematycznie

Nie robię dnia prania. U nas pralka wstawiana jest systematycznie – patrz każdego dnia. Pralka, suszarka i tak w kółko. Dzięki temu zawsze mamy czyste ubrania, nie ma przestoju w praniu ani stery rzeczy do prasowania. To także czysta oszczędność ilości ubrań, której potrzebują zwłaszcza dzieci.

7. Zainwestuj w dobre produkty

Bez mąki nie ma chleba. Bez dobrych produktów nie ma sprzątania domu. Dobry produkt = skuteczny produkt. Ta prosta zasada pomaga mi zaoszczędzić dużo czasu i nerwów. Sprzątanie domu ma być miłe i przyjemne. Wybieram więc produkty, które nie wymagają wielogodzinnego namaczania, tarcia do zdarcia lakieru z paznokci czy wielogodzinnego działania dla idealnego efektu. Aktualnie korzystam z Czystusia, który nie ma sobie równych. 

8. Postaw na automatyzację w sprzątaniu domu

Jestem na tak dla wszelkich rozwiązań technicznych, które pozwolą mi zaoszczędzić czas. Znam bowiem masę innych zadań na ciekawe spędzanie czasu. Sprzątanie domu nie jest na mojej top liście. Jeśli wymyślona odkurzacz, który sam jeździ – wybieram go. Jeśli stworzono systemy przechowywania, które organizują dom – sięgam po nie. Jednym słowem nie stać mnie na przechodzenie obok nowoczesnych rozwiązań. Wybieram mądrze.

Nie zapomnij także angażować w sprzątanie domu jego domowników. To także klucz do sukcesu. Nawyk delegowania, a wręcz podziału obowiązków wszystkim wyjdzie na dobre. Bo dom to wspólna przestrzeń i wspólnie powinniśmy o nią dbać.

Ta nauka także nie pójdzie w las, ale wychowa młodzież z dobrymi nawykami. Wilk syty i owca cała.

Artykuł powstał pod patronatem marki Czystuś, której produkty uwielbiamy. Są bowiem przyjazne dzieciom, bezpieczne, wydajne i efektywne w użyciu.

Do sprzątania używamy ich następnujących hitów:

  • ADAŚ – czyszczę nim piekarnik po każdym użyciu
  • TYMEK – mój pomocnik w myciu okien
  • WOJTUŚ  – do czyszczenia ścian zwłaszcza na klatce schodowej
  • TOSIA – idealna do sprzątania w domu lodówki
sprzątanie domu
sprzątanie domu
sprzątanie domu
sprzątanie domu

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.