Ania Onopiuk – Historie zamknięte w kadrze

Ania Onopiuk, absolwentka The FotoFactory w Amsterdamie, laureatka konkursów fotograficznych i autorka licznych wystaw, których głównym bohaterem jest człowiek i jego emocje. Jej zdjęcia publikowane w prestiżowych magazynach to projekty na pograniczu mody i dokumentu, opowiadają, poruszają i dają do myślenia. Posługuje się aparatem niczym malarz pędzlem i zaprasza na swoje historie zamknięte w kadrze.

ZDJĘCIA: Anna Onopiuk

ROZMAWIAŁA: Karolina Świątek

ania onopiuk

SKLEP

MINT: Jak zaczęła się Twoja przygoda z fotografią?

Ania Onopiuk: Już jako dziecko byłam świadoma tego jak wyjątkowym dla mnie medium jest fotografia. Uwielbiałam oglądać rodzinne albumy, a widok mojej mamy z aparatem w ręku był dla mnie czymś wyjątkowym. Pamiętam z dzieciństwa, że oglądanie zdjęć, w których uczestniczyłam lub byłam ich świadkiem było dla mnie ekscytującym przeżyciem. 

ania onopiuk

MINT: Kiedy pomyślałaś, że fotografia to coś więcej niż pasja?

Ania Onopiuk: Fotografia to dla mnie przede wszystkim pasja i chyba nic tego nie zmieni. Miło mi, że są ludzie, którzy chcą płacić za moje zdjęcia. Cały czas oprócz fotografii pracuje na pełny etat, dokładam cegiełkę w rodzinnym biznesie i nieprędko się to zmieni.

MINT: Czy pamiętasz swoje pierwsze komercyjne zlecenie?

Ania Onopiuk: Była to sesja rodzinna, umawiana w biegu z dnia na dzień, zrobiona Hasselbladem na czarno – białym filmie. Efekt okazał się tak fantastyczny, że klientka poleciła mnie znajomej, która rozkręcała markę odzieżową. I tak właśnie trafiłam na pierwsze modowe zlecenie.

MINT: Jak to się stało, że zaczęłaś pracować z największymi magazynami na świecie takimi jak Milk?

Ania Onopiuk: Współpraca z Milkiem to niesamowity zbieg okoliczności. Szczególnie, że Milk Magazine w wersji drukowanej publikuje wyłącznie wcześniej zlecone sesje. Kiedyś wysłałam do Redakcji wydania on-line edytorial, który ostatecznie opublikował inny magazyn, ale Milk zlecił mi sesję z modelką z którą wtedy pracowałam. 

MINT: Skąd pomysł aby skupić się na fotografii dziecięcej?

Ania Onopiuk: W dzieciach znajduję dorosłość i dojrzałość, i z ich pomocą mogę opowiedzieć wiele uniwersalnych historii. W dorosłych z kolei rzadko odnajduję dziecko, dlatego takie sesje są dla mnie ciekawym wyzwaniem. Z dziećmi trzeba pracować bardzo intuicyjnie i ten tryb pracy bardzo mi odpowiada, świetnie się w tym odnajduję. Pewnie dlatego skupiam się na pracy z dziecięcymi modelami.

MINT: Czy łatwiej fotografuje się dzieci czy dorosłych?

Ania Onopiuk: Dzieci  absolutnym wyzwaniem. Tutaj niczego nie można przewidzieć, trzeba zwyczajnie starać się za nimi nadążać. Dla mnie to akurat plus, ponieważ ta dziecięca spontaniczność przekłada się na nieoczekiwane kadry i efekty, a ja lubię niespodzianki. Podsumowując, na pewno łatwiej fotografuje się dorosłychWspólnym mianownikiem jest to, że fotografując ludzi, i dzieci i dorosłych, odczytuję w ich spojrzeniu jakąś prawdę o sobie. Ale także dokumentuję w jaki sposób ja ich postrzegamy.

ania onopiuk

MINT: Gdzie szukasz inspiracji?

Ania Onopiuk: Bardzo inspirują mnie miejsca. Często patrząc na nie od razu widzę kadr. Poza tym inspirację znajduję w filmach, teledyskach i książkach. Chyba najmniej inspiruje mnie sama fotografia.

MINT: W jaki sposób znajdujesz takie niesamowite plenery do swoich zdjęć?

Ania Onopiuk: To zazwyczaj wypadkowa pracy ze stylistą czy samą marką, sugestie znajomych i przypadkowe wędrówki, te faktyczne, jak i te na Google Maps.

MINT: Czy każda twoja sesja jest z góry zaplanowana czy działasz spontanicznie?

Ania Onopiuk: Kiedyś robiłam zdjęcia swojemu synowi i tutaj rządził przypadek. Teraz nie mam takiej możliwości, bo pracuję z dziećmi, które widzę po raz pierwszy.  Zazwyczaj wszystko umawiam i planuję. Nie mam też dużo wolnego czasu, więc staram się aby każda sesja miała szansę na publikację. A to zwyczajnie wymaga  przygotowań. Współpracuję też z agencją modeli, która czasem podsyła mi dziecko na sesję, które akurat przyjechało do Amsterdamu. Wtedy działam ,,na wariata”

MINT:  Co sprawia, że zdjęcie jest wyjątkowe?

Ania Onopiuk: Myślę, że musi być w nim coś bardzo uniwersalnego. Jakaś emocja, która jest nam wszystkim bliska lub nas porusza, coś co sprawia, że zatrzymujemy się nad „TYM” zdjęciem na chwilę z jakimś pytaniem w głowie.

MINT: Czy masz swoich ulubionych fotografów, na pracy których się wzorujesz?

Ania Onopiuk: Mam swoje ikony fotograficzne, które ukształtowały moją wrażliwość, często są to osoby nie znane w szerszych kręgach. Większość fotografów i ich prac poznałam w galeriach internetowych, na których się natknęłam na portalach społecznościowych. Poza tym bardzo mocno inspirują mnie dokumentaliści np. Alec Soth i Rafal Milach. Uwielbiam również prace Kuby Dąbrowskiego, Zuzy Krajewskiej i Zosi Ziji.

ania onopiuk

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

ania onopiuk

MINT: Co jest najtrudniejsze w zawodzie fotografa?

Ania Onopiuk: Myślę, że w pracy każdego freelancera, w tym również fotografa, jest pozyskiwanie i utrzymywanie ciągłości zleceń.

MINT: Najlepsza rada jaką w życiu usłyszałaś?

Ania Onopiuk: Ufaj sobie.

ania onopiuk

MINT: Gdybyś nie była fotografem byłabyś…?

Ania Onopiuk: Chyba dziennikarzem muzycznym.

MINT: Twoje zawodowe marzenie? 

Ania Onopiuk: Projekt na pograniczu mody i dokumentu, coś co nie tylko pokaże najnowszą kolekcję marki, ale opowie jakąś ważną historię.

MINT: Jaką radę dałabyś początkującym fotografom? 

Ania Onopiuk: Róbcie dużo zdjęć, rozglądajcie się dookoła, bądźcie ciekawi, nie bójcie się wyzwań.

MINT: Sesja, której nigdy nie zapomnisz? 

Ania Onopiuk: Myślę ze będzie to sesja dla Milka, przy której spędziłam dzień z cudowną rodziną, którą dla magazynu fotografowałam.

MINT: Telefon, który zmienił wszystko?

Ania Onopiuk: Był to raczej Instagramowi PM (śmiech) od mojej ulubionej amsterdamskiej marki Repose Ams z propozycja współpracy.

ania onopiuk
ania onopiuk

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.