Ferie zimowe bez kolonii, nart i śniegu? Dla dziecka może to zabrzmieć jak kara, a dla rodzica oznacza konieczność wymyślania mu ciekawych zajęć. Zimowisko w górach to jednak nie jedyny sposób na spędzenie zimowej przerwy od szkoły, zwłaszcza, że nie każdy rodzic może sobie pozwolić na taki wydatek. Jak sprawić, żeby ferie w domu były dla dziecka atrakcyjne i nie stały się czasem bezużytecznie spędzonym przed telewizorem?

Przerwa od klasówek, codziennego wstawania i odrabiania lekcji, to powody, dla których dzieci czekają z utęsknieniem na ferie zimowe. Gdy fundusze rodziców nie pozwalają na uatrakcyjnienie ferii wyjazdem w góry, czy za granicę, nie należy załamywać rąk. Można pomyśleć o innych, urozmaiconych aktywnościach, dzięki którym dziecko będzie miało o czym opowiadać swoim rówieśnikom po powrocie do szkoły. Poniżej prezentujemy parę pomysłów na rodzinne i wartościowe aktywności z dzieckiem, które potwierdzają, że domowe ferie nie muszą być nudne!

Aktywny wypoczynek w mieście

Gdy pogoda nie sprzyja uprawianiu sportów zimowych, warto poszukać alternatywy, która również pozwoli aktywnie spędzić czas. Może nią być wyprawa na kryty basen, ściankę wspinaczkową, albo do parku trampolin. Podczas ferii zimowych niektóre obiekty sportowe oferują specjalne pakiety zajęć koordynowanych przez doświadczonych instruktorów. Warto sprawdzić w okolicznych szkołach, domach kultury i obiektach sportowych, czy organizują tego typu zajęcia.

Taka aktywna forma spędzania wolnego czasu, pomaga zaszczepić w dziecku pasję do sportu, a rodzicom poprawić kondycję i dać kopa pozytywnej energii. 

ferie zimowe pomysły

Nauka nowych umiejętności … z Internetu!

Kiedy pomysłów na zabawę brak, z pomocą przychodzi Internet. Wbrew przekonaniom większości rodziców, to nie tylko źródło bezużytecznych dla dzieci treści, ale także kopalnia filmików i tutoriali, uczących dzieci samodzielności albo rozwijających gier i portali edukacyjnych. Wspólnie wykonany karmnik dla ptaków, własnoręcznie uszyta sukienka dla lalki albo pieczenie domowych babeczek – takie czynności to prawdziwa frajda zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Takich inspiracji dostarcza serwis Disney.pl, na którym oprócz kultowych bajek, znajdują się kolorowanki do pobrania i filmiki z poradami DIY. Wśród bezpiecznych stron, które gwarantują wartościową rozrywkę, jest także Squla.pl – zgodna z programem nauczania platforma edukacyjna, na której dziecko może zmierzyć się z rodzicem w grach, quizach i turniejach. Squla naturalny pęd dziecka do nowych technologii, zamienia na wartościową rozrywkę dla całej rodziny.

Wspólne uczenie się nowych czynności i granie w rozwijające gry, skraca dystans między dzieckiem, a rodzicem i powoduje, że wreszcie mogą zagrać „w tej samej drużynie”.

ferie zimowe pomysły

Zabawa karnawałowa dla dzieci

Nieprzypadkowo ferie zimowe wypadają w okresie karnawału, który nie musi oznaczać imprez tylko dla dorosłych. Dzieci również potrzebują czasu spędzonego z rówieśnikami, a świetną okazją do tego jest zorganizowanie domowego balu karnawałowego dla przebierańców. Przygotowania do niego to świetna okazja, żeby zająć dziecku czas podczas ferii. Przygotowanie listy gości i menu, własnoręcznie wykonanie zaproszeń, strojów, wymyślanie konkursów dla gości – to czynności, dzięki którym dziecko będzie miało zajęcie na kilka dni, a udana impreza stanie się powodem do niezapomnianych wspomnień z zimowej przerwy.

Oprócz wymyślania kolejnych atrakcyjnych czynności, warto po prostu porozmawiać z dzieckiem o tym, co chciałoby wspólnie robić. W końcu to nasze dzieci mają o wiele bardziej rozwiniętą wyobraźnię i swoimi pomysłami potrafią nierzadko zaskoczyć rodzica. 

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.