Feng Shui dla początkujących

Chcesz coś zmienić w swoim otoczeniu? A może tak jak my aranżujesz nowy dom i szukasz ładu i harmonii? Oto przewodnik Feng Shui dla początkujących i inspirująca rozmowa z Koriną Hortyńską.

feng shui dla początkujących

SKLEP

MINT: Od czego zacząć planowanie wnętrza w duchu feng-shui? 

KORINA HORTYŃSKA: Zaczęłabym od świadomości, że nie urządzamy naszych domów według naszych upodobań, ale bardzo często w oparciu o możliwości pomieszczenia rzeczy, których chcemy lub które posiadamy. Również świadomość że przestrzeń ma na nas wpływ i to czym się otaczamy nastraja nas w pozytywny lub negatywny sposób. Rzeczy w naszym otoczeniu to często przedmioty, które odziedziczyliśmy, lub które nam pozostały po jakimś wydarzeniu, innym miejscu zamieszkania, a nie takie, które uwielbiamy w 100%. 

Dlatego pierwszy krok: rozejrzyj się po swoim otoczeniu i usuń wszystko to, co Cię nie cieszy. A to, co sprawia Ci radość używaj, nie odkładaj na specjalne okazje tylko używaj codziennie. Ciesz się doświadczaniem tej radości w zwykły dzień, w ten sposób uczynisz go specjalnym. 

Ja osobiście wiedząc „do czego zdolna jest przestrzeń wokół nas”, zaczęłabym od zbadania potencjału jaki ma dane mieszkanie czy dom. Bowiem na podstawie mapy energetycznej czterech kątów, możesz dowiedzieć się gdzie spędzać najwięcej czasu, oraz jak urządzić mieszkanie by wzmocnić harmonię w relacjach, zdrowie, finanse. A czego unikać.

feng shui

Otoczenie wpływa na samopoczucie, a piękno wokół inspiruje człowieka do działania

MINT: Dlaczego warto sięgnąć do tej nauki?

KH: Feng Shui to sztuka i nauka która liczy sobie ponad 3000 lat. Sztuka, bo polega na kreowaniu piękna wokół nas, a nauka ponieważ opiera się na licznych obliczeniach. Bazuje na wieloletnich obserwacjach, na podstawie których stworzono całą masę formuł matematycznych, które działają po dziś dzień. W dosłownym tłumaczeniu oznacza wiatr i wodę, czyli cos niewidzialnego i nieuchwytnego, a co z ogromną siłą wpływa na życie ludzi. Ta siła nazywana jest Chi. Ta energia krąży we wszechświecie, na Ziemi, a także wokół nas. Jeśli nasze otoczenie jest harmonijnie, wówczas energia może krążyć swobodnie. Jeśli tej harmonii brakuje, to wówczas przepływ energii zostaje zaburzony, a nawet całkowicie zablokowany. Chińska sztuka harmonizowania przestrzeni polega na takim prowadzeniu energii Chi, by mogła swobodnie płynąc i gromadzić się zapewniając równowagę pomiędzy człowiekiem, a jego otoczeniem. A tym samym zapewnić mu szczęście, zdrowie i ogólne powodzenie w życiu.

Nie trzeba wierzyć w naturę, by natura działała. W naszych domach już jest jakieś feng shui. Ta energia w jakiś sposób już przepływa i wpływa na nasze życia. Moim zadaniem warto sprawdzić czy ten wpływ jest korzystny i wspiera nasze plany i marzenia, czy raczej stoi na drodze do naszego sukcesu. 

MINT: Jakie są założenia tworzenia wnętrza feng-shui?  

KH: Założenia Feng Shui opierają sie na czterech założeniach:

PIĘKNO

Otaczaj się tym, co sprawia ci radość, a co w twoim odczuciu jest piękne. Pozbądź się rzeczy, które masz, by sprawić przyjemność teściowej lub mężowi. Otoczenie wpływa na samopoczucie, a piękno wokół inspiruje człowieka do działania. W takich pomieszczeniach lepiej się pracuje i wypoczywa. Umysł jest spokojniejszy i wykazuje większą kreatywność. A to z kolei przekłada się na większe powodzenie w życiu. Pamiętajmy, że piękno jest w oczach patrzącego, zatem jest to bardzo indywidualna kwestia.

PORZĄDEK

Jeśli chcesz, żeby w twoim życiu panował porządek i spokój, twój dom powinien potwierdzać to pragnienie. Uniwersalne prawo natury mówi: ,,Tak jak w środku, tak i na zewnątrz”. Dlatego dbaj o to, by każdy przedmiot miał swoje miejsce i nie wprowadzał bałaganu. Badania naukowe pokazują że lepiej czujemy się w przestrzeniach uporządkowanych i czystych. Zachęcają nas one do zdrowego odżywiania i hojności. Nie bez powodu mamy powiedzenie posprzątaj swój dom, a posprzątasz swoje życie.

NIEPRZYWIĄZYWANIE SIĘ DO RZECZY

Pozbywanie się rzeczy zepsutych, zbędnych, czy też zagracających przestrzeń, jest szczególnie ważne. Przedmioty zepsute, niekompletne i niechciane wibrują negatywną energią. Dokładnie tą, której nie chcemy w naszym domu. Dlatego pozbywamy się uschniętych kwiatów, poszczerbionych kubków, podartych prześcieradeł i niechcianych prezentów. Wówczas ułatwiamy by energia płynęła. Mniej, znaczy więcej. Mieć mniej rzeczy, znaczy mieć więcej energii. Wyobraź sobie, że z każdą rzeczą łączy Cie niewidzialna nić energetyczna i jeżeli ta rzecz szczerze Cię nie raduję czyli innymi słowy odżywia, to znaczy ze zabiera Ci energię. Dlatego na początku pozbywanie się rzeczy „boli”, natomiast z czasem czujemy przypływ energii.

ŚWIATŁO NATURALNE

Wiem, że to brzmi banalnie natomiast dzienna dawka światła słonecznego wzmacnia zdrowie, dobre samopoczucie oraz pomaga sprawniej działać. W jasnych naturalnie oświetlonych przestrzeniach jesteśmy bardziej aktywni, kreatywni, sprawczy. Jeśli naszemu mieszkaniu brakuje światła, należy dodać jak najwięcej oświetlenia typu LED, lamp czy świec. To doda klimatu i pomoże też wyodrębnić kilka stref o różnym przeznaczeniu np. do czytania książki na fotelu, oglądania Netflix’a z mężem, czy układania puzzli z dzieciakami.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

feng shui

MINT: Czy kolory mają znaczenie?

KH: Oczywiście, zwłaszcza jeżeli są intensywne. Ostrożnie używałabym kolorów czerwonego, zielonego, fuksji czy niebieskiego. Kolory pastelowe są dużo bardziej bezpieczne. Podam trochę może infantylny przykład, natomiast myślę, że dobrze zobrazuje idee feng shui. Wyobraź sobie, że Twoja córka uwielbia kolor niebieski, a Ty kupujesz jej tylko czerwone, bo Tobie się ona w czerwonym podoba. A teraz w odnieiseniu do kuchni. Ty zdecydowałaś, że masz ochotę zrobić kuchnie na czerwono. Panują teraz takie trendy, w Ikei była promocja lub po prostu uwielbiasz ten kolor. Twoja kuchnia nie będzie szczęśliwa i nie obdaruje Cię radością, harmonią i pomyślnością w takich okolicznościach. Tak samo jak dziewczynka, ubrana w czerwone rzeczy, kiedy wyraźnie domaga się niebieskich. Zapewniam Cię, że na każdym kroku będzie Ci przypominać o swoim niezadowoleniu, aż dostaniesz bólu głowy od tego marudzenia. Pewnie wyda Ci się to nieprawdopodobne, natomiast jeżeli w Twojej kuchni już jest dużo energii elementu Ognia, ten czerwony kolor tylko wzmocni brak równowagi, co może skutkować różnymi niepożądanymi wydarzeniami, w tym dolegliwościami zdrowotnymi jak migreny.

MINT: Czy można zabrać się za to samemu, czy też lepiej skorzystać z porady specjalisty?

KH: Można próbować, jeżeli są rezultaty fantastycznie, jeżeli jednak nie udaje nam nie osiągnąć zamierzonych celów, wówczas specjalista może przyspieszyć spełnianie marzeń.

MINT: Która strefa w domu według zasad feng-shui  jest najważniejsza?

.KH: Wejście do domu oraz ta gdzie, spędzamy najwięcej czasu. Główne drzwi i przedpokój to najważniejsze miejsce w domu. Zawsze powinno być zapraszające czyli przestronne, jasne, uporządkowane, estetyczne, oraz wolne od nadmiaru rzeczy. To główne miejsce, którym Twój dom odżywia się energią Chi, zatem należy zapewnić łatwy przepływ energii. Ma witać i zachęcać do wejścia. Pamiętajmy o dobrym oświetleniu, ładnym zapachu, przyjemnym dźwięku dzwonka, dobrze widocznym numerze domu. Jeżeli to domek jednorodzinny to warto dać dużą wycieraczkę i kwiaty po obu stronach wejścia. Jakiego kształtu rośliny, w jakich doniczkach to już należy dopasować do energii, która tam dociera w oparciu a mapę energetyczną domu. Pamiętaj nie trzymaj zbyt wielu rzeczy w pobliżu drzwi wejściowych, zostaw niezbędne minimum. Nigdy nie stawiaj rzeczy do wyniesienia tuż obok drzwi, bo możesz zablokować przepływ energii i np. stracić pracę lub płynność finansową jak niektórzy moi klienci.

feng shui

Tylko akceptując rzeczy, możemy je zmienić. Dlatego warto aktualizować nie tylko naszą garderobę, ale również kosmetyki, które używamy, artykuły spożywcze, czy dekoracje.

Kolejne ważne miejsce to sypialnia. Jak dobrze pójdzie to spędzamy tam co najmniej 7h dziennie. Warto zastanowić się czy energia ma dużo czasu by wpływać na nas, nasze zdrowie, i samopoczucie? W sypialni powinny znajdować się rzeczy tylko i wyłącznie związane z  odpoczynkiem relacją z partnerem, partnerką. Jeżeli stoi tam deska do prasowanie, telewizor czy biurko, to już wiemy czemu dajemy priorytet. Bardzo ważne jest poprawne ustawienie łóżka, wezgłowiem do ściany, z dostępem z obu stron. W końcu chodzi nam o równowagę między elementem żeńskim i męskim, nieprawdaż? Jest cała masa zaleceń dotyczących sypialni. Zachęcam do ściągnięcia bezpłatnego e-booka o harmonijnej sypialni.

feng shui

MINT: Jakie materiały wybierać?

KH: Oczywiście najbardziej naturalne i „zdrowe”. Unikajmy plastiku, tworzyw sztucznych i tego typu materiałów. Wybieraj drewno jak najczęściej się da, bo przedłuża nasze życie. Polecam bardzo dokument na YouTube o księżycowym drewnie. Moim marzeniem jest zamieszkać w domu wybudowanym z takiego właśnie drewna. W następnej kolejności wybieramy szkło lub metal. Poza tym materiały z naturalnych włókien: bawełna, bambus, konopie, len, lub jedwab. Farby wybieraj ekologiczne i zmywalne wodą. Na szczęście w dzisiejszych czasach gama ekologicznych produktów rośnie z każdym dniem.

MINT: Jakie rytuały warto wprowadzić w domu, aby utrzymać energię feng-shui

KH: Systematyczne aktualizowanie siebie np. przeglądanie szafy co 6 miesięcy. To, co podobało nam się rok temu, niekoniecznie nadal nam się podoba teraz. Wciąż się zmieniamy, tym samym zmieniają się nasze gusta, nasza wrażliwość, a nawet nasza sylwetka. Chudniemy lub przybieramy na wadze. I teraz pytanie: czy ja chce wysyłać do wszechświata komunikat, muszę schudnąć bo mam tyle ubrań, których nie mogę nosić? To, na czym skupiasz uwagę rośnie, czyli w tym wypadku na tym, że masz tyle za małych ubrań, że nie akceptujesz siebie, że nie chcesz być tu „gdzie jesteś”, ale przecież jesteś. Tylko akceptując rzeczy, możemy je zmienić. Dlatego warto aktualizować nie tylko naszą garderobę, ale również kosmetyki, które używamy, artykuły spożywcze, czy dekoracje.

Co jakiś czas warto też poprzestawiać meble, zwłaszcza jeśli czujesz przestój w swoim życiu. Przesuń meble, nawet jeśli na sam koniec całej akcji zdecydujesz, że pierwotny układ był najbardziej optymalny. Do tego czasu poruszysz energie. A przecież o to nam chodzi, by energia swobodnie krążyła po całym mieszkaniu.

feng shui
feng shui

Korina Hortynska jest międzynarodowym certyfikowanym starszym konsultantem Feng Shui Research Center w Kanadzie (FSRC). Od ponad 8 lat uczy innych jak świadomie wykorzystywać potencjał przestrzeni mieszkań i biur, żeby przyciągnąć do życia szczęście, harmonię i dobrobyt. Udziela konsultacji indywidualnych, biznesowych oraz przeprowadza szkolenia z Feng-Shui dla architektów, projektantów wnętrz i agentów nieruchomości. Biegle posługuje się różnymi metodami Feng Shui klasycznego, w tym szkołą form i szkołą kompasu. Łączy te techniki z innymi metodami rozwoju osobistego, w tym z uważnością i medytacją, pomagając ludziom lepiej zrozumieć ich przestrzeń zawodową i osobistą oraz to, jak mogą w pełni skorzystać z ich mocy. Mieszka między Barceloną a Warszawą, gdzie oferuje konsultacje feng shui dla domu i biznesu, a także prowadzi seminaria i warsztaty.

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.