Mindfulness dla dzieci

Mindfulness dla dzieci to innymi słowy uważność. Szukałam sposobu na poprawę samopoczucia dzieci. Chciałam też, żeby nauczyły się kontrolować swoje emocje. Sprzawdź jak tego dokonałam za pomocą mindfulness.

ZDJĘCIE: AGNIESZKA STODOLSKA-PRZYBYLAK

mindfulness dla dzieci

SKLEP

Nie jesteś w stanie zatrzymać fal, ale możesz nauczyc się surfować

Jon Kabat-Zinn

Mindfulness czyli inaczej uważność, to zwracanie uwagi na to, co się dzieje tu i teraz. Dla dzieci to nie zawsze takie proste zadanie, są w wiecznym biegu. 

Do bycia tu i teraz używamy zmysłów – węchu, słuchu, smak, wzroku czy czucia czyli dotyku. Będąc w stanie uważności wczuwamy się w emocje. To kontrola nad nimi pozwala nam na zachowanie spokoju.

Uważność to także powstrzymywanie się od oceniania, mamy się wczuć, a nie szukać plusów czy minusów. Mam wrażenie, że dzisiaj nie tylko dzieci robią wszystko automatycznie. Mamy swoją codzienną listę zadań, od życia oczekujemy fajerwerków, dlatego nie wczuwamy się w drobnostki.

Jeśli nauczymy się spokoju i kontroli, będziemy zawsze panować nad sytuacją. Dlatego mindfulness dla dzieci zwrócił moja uwagę. Chciałam pokazać dzieciom, że to my decydujemy o tym, w jaki sposób się zachowujemy. To kwestia decyzji w danej chwili.

TOP 6 książki mindfulness dla dzieci

Biorąc byka za rogi, wybrałam selekcję książek, które wspomagają nas w ćwiczeniu uważności. To proste książki, które pomogą całej rodzinie. Bo jeśli chcemy nauczyć dzieci panowania nad sytuacją, same musimy dawać dobry przykład. Chociaż tu nie chodzi o dobry przykład, mindfunless może odmienić także i Twoje życie. Ćwiczenia, które znaleźliśmy w książkach, wykonujemy całą rodziną. Zawsze można być jeszcze lepszym. Z takiego założenia wychodzimy.

To jak, masz ochotę na kilka rekomendacji? 

mindfulness dla dzieci

1. Trening super koncentracji dla dzieci |

| Paulina Mechło, Magdalena Karpińska

Moje dzieci są rozkojarzone, zapominalstwo jest u nich na porządku dziennym. I chociaż unikamy w domu rozpraszaczy – obowiązki, szkoła, wyjątkowe pokłady energii i uziemienie w domu – nie sprzyjając koncentracji. A tymczasem dobra pamięć, umiejętność skupienia uwagi czy spostrzegawczość, to ważne życiowe umiejętności. Pomogą w życiu codziennym, ale tez w szkole. Dobre wieści są takie, że koncentrację można wytrenować. Ja łączę to z zabawą i mamy połączenie idealne. W książce znajdziesz całą serię ćwiczeń, które trenują spostrzegawczość i koncentrację. Jak pracować z tą książką? Wykonujcie regularne ćwiczenia, sami zdziwicie się jakie przyniesie to wyniki!

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O KSIĄŻCE TU

 

2. Jesteś ważny Pinku |

Urszula Młodnicka-Kornaś, Agnieszka Magdalena Waligóra

Uważność to także umiejętność skupienia się na sobie. To praca nad swoim samopoczuciem i radością życia. Mówiąc o mindfulness dla dzieci, nie mogłabym zapomnieć o pracy nad własną wartością.

Żyjemy w świecie notorycznego porównywania się. Dorośli mają trudność z pewnością siebie, a co dopiero dzieci. Trudno im odkryć swoją wartość głównie na tle klasy czy kolegów i koleżanek. Gdy skupimy się na tu i teraz, łatwiej nam będzie zaakceptować, że każdy jest inny. A nasze indywidualne zalety tylko nas budują.

Rozmawiając z dziećmi o kontrolowaniu swoich emocji, rozmawiamy dużo o tym, jak każde z nich jest wyjątkowe. Każdy ma słabe strony, ale znając je, możemy nad nimi pracować i je umacniać.

Warto zatrzymać się i zaobserwować siebie. Pinku, tytułowy bohatera daje nam cenne lekcje. Każda to okazja do rozmowy, szukania rozwiązań i pozytywów.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O KSIĄŻCE TU

 

3. Mindfulness dla dzieci |

Carole P. Roman, J. Robin Albertson-Wren

To rewelacyjna książka z 30 ćwiczeniami. Wykonujemy je rodzinnie każdego dnia i wzmacniamy swoją uważność. Książka Mindfulness dla dzieci podzielona jest na trzy obszary z życia dziecka. Są to: dom, szkoła oraz przyjaciele i koledzy.

Każdy temat to oddzielne historie, w których łatwo znaleźć te złe emocje. Możemy je zidentyfikować, a następnie nauczyć się nad nimi panować. To nie tylko opowiadania, ale od razu narzędzia do pracy nad sobą. A to wszystko po to, aby odnaleźć radość dnia. Nauczyć się skupiać i kontrolować swoje emocje.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O KSIĄŻCE TU

 

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

4. Mindfulness znaczy Sati |

Tomasz Kryszczyński

Tym razem ćwiczenia uważności dla mnie. Wychodzę z założenia, że aby podarować dzieciom uważność, sama muszę poczuć dobrze tu i teraz. Ćwiczenia dla dorosłych z łatwością można także zaadaptować dla dzieci i wspólnie poszerzać horyzonty. 

To świetna metoda, żeby poradzić sobie ze stresem. Pod wpływem różnych sytuacji natłok myśli, często nie pozwalał mi zasnąć. A przecież tylko ode mnie zależy jakość mojego życia. A mindfulness nie jest tylko przecież dla dzieci. Tomasz Kryszczyński tłumaczy filozofię sati, ale przede wszystkim daje mi konkretne narzędzia do praktykowania uważności. Ale nie obawiaj się. Nie potrzebujesz biec do sklepu po specjalistyczny sprzęt. Wszystko, czego potrzebujesz już masz. Bo to praca nad ciałem i umysłem. Oto 25 ćwiczeń, dobre dla początkujących, ale też dla tych, którzy są już wtajemniczeni w mindfulness. Zrób to dla dzieci, ale przede wszystkim dla samej siebie. Do książki dołączona jest płyta z nagraniami medytacji, pomocna w codziennych ćwiczeniach.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O KSIĄŻCE TU

 

5. Trening intelektu dla dzieci |

Paulina Mechło, Roksana Kosmala

Rozwój dziecka, również ten intelektu to proces ciągły Zmiany przychodzą każdego dnia, ale nic nie przychodzi samo. Jeśli będziemy stymulować mózg, uzyskamy lepsze wyniki. Jeśli nie trenujemy go, żaden skok się nie wydarzy. Szczególnie dzieci potrzebują wyzwań czy łamigłówek. I tak zgadzam się, to nie czysty mindfulness dla dzieci, ale ten trening uczy koncentracji i skupienia. A to bardzo ważne dla naszego mózgu. 

Książka pełna jest zadań o rożnej trudności. Zaciekawią każdego, a dla Ciebie także może być to miły i rozwojowy czas. Możecie skopiować strony i bawić się wspólnie. My tak wykorzystujemy rodzinny czas.

Zatem jeśli marzysz o tym, żeby poprawić swoją pamięć, żeby dziecko szybciej uczyło się do klasówek, te zadania pomogą Ci osiągnąć cel! 

 

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O KSIĄŻCE TU

 

6. Super pamięć dla dzieci |

Paulina Mechło, Roksana Kosmala

Przyznasz mi rację, że dobra pamięć o podstawa. Wiem coś o tym, bo ostatnio sięgam częściej po magnes. Dzieciom łatwiej będzie w szkole, jeśli potrenuję pamięć. Wystarczą codzienne ćwiczenia, a efekty będą zdumiewające. Pamięć można wytrenować i do tego i Ciebie zachęcamy. W książce znajdziesz szereg ćwiczeń o różnej trudności, dzięki którym poprawi się koncentracja czy spostrzegawczość. A to doskonałe cechy przy treningu uważności również. Ćwiczeń jest ponad sto, więc będzie w czym wybierać. 

 

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O KSIĄŻCE TU

 

A może masz swoje sposoby na trening uwążności?

Wierzę, że zaprzyjaźnisz się i Ty z tematem mindfulness dla dzieci i otworzy sie przed Tobą nowa jakość codzienności. Pamiętaj, co w głowie, to w sercu.

 

 

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.