Latem miasta opanowują artyści teatrów ulicznych. Czekają na widzów pasjonatów oraz przypadkowych przechodniów na rynkach, placach, skwerach i w parkach. Nie wymagają biletów. Zabawiają ich klaunadą, pantomimą, akrobatyką, improwizacją lub animacją lalek. Po czym ruszają w kolejne miejsce, gdzie grają zupełnie inne widowisko, bo dla nowej publiczności i w nowej przestrzeni. Przemieszczają się z miasta do miasta, od festiwalu do festiwalu.

XXI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA w Gdańsku

mimbre by the Farrs 23/04/16 Picture ©Sam Farr sam@combehay.net

mimbre by the Farrs
23/04/16
Picture ©Sam Farr
sam@combehay.net

Dolne Miasto i Stare Przedmieście kolejny raz staną się wielką sceną plenerowych działań teatralnych. W ciągu 4 dni 20 teatrów z 10 krajów (m.in. z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec, Czech) zagra blisko 60 spektakli. W programie znajdą się ogromne widowiska, jak i małe kameralne formy, a także parady. Publiczność może liczyć na duże emocje. Pojawi się sporo produkcji z niemałą dawką humoru, ale i nie zabraknie okazji do wzruszeń i refleksji. Organizatorzy pamiętali również o najmłodszych. Specjalnie dla dzieci zagra Teatr Barnaby, Teatr Szczęście i Klaun Felix. Większość spektakli będzie miała charakter familijny. Część przedstawień zostanie kilkakrotnie powtórzona, więc najwytrwalszym widzom uda się obejrzeć wszystkie teatralne propozycje. Ponad to, już tradycyjnie, festiwalowi towarzyszyć będzie plenerowa wystawa zdjęć wykonanych podczas ubiegłorocznej edycji – FOTO FETA.

Termin: 13 – 16 lipca 2017 r.

Program: www.feta.pl

Organizatorem festiwalu jest Miasto Gdańsk, Gdański Archipelag Kultury, „Plama” Gdański Archipelag Kultury.

 

II Międzynarodowy Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie” w Warszawie

Przez trzy dni mistrzowie animacji z Czech, Słowacji, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz Włoch zaprezentują widowni ginącą sztukę ulicznego grania marionetką i pacynką. Rozstawią mobilne sceny oraz parawany i pokażą pełne pozytywnych emocji, kolorów, dźwięków przedstawienia. Na festiwalu ponownie zagości Gasparko – jedna z najstarszych, nadal występujących, marionetek na świecie. Po każdym spektaklu widzowie będą mieli wyjątkową możliwość poznania teatru „od kuchni”: rozmowy z artystami, przyjrzenia się budowie marionetek i pacynek, zrobienia pamiątkowego zdjęcia z „aktorami z drewna”, a nawet próby animacji lalki. Podobnie jak w zeszłym roku, nie zabraknie kataryniarza, który muzyką umili przerwy między prezentacjami. Organizatorzy zadbali, żeby spektakle spodobały się widzom bez względu na wiek, bardzo małym, małym, ale też dorosłym. Ponadto dobrali je tak, aby uniknąć bariery językowej. Doświadczeni artyści uliczni przemienią park przed Teatrem Rampa i Rynek Nowego Miasta w teatralną krainę bez względu na pogodę.

Termin:  14 – 16 lipca 2017 r.

Program: www.fundacjameritum.pl

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Meritum.

XI Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy „Ulicznicy” w Gliwicach

Ta największa impreza artystyczna w Gliwicach odbywa się w formule weekendowej, pod gołym niebem, w samym środku miasta. Piątki to czas eksperymentów, więc będzie improwizacyjnie, muzycznie i zabawnie. Sobotnie atrakcje dla dzieci rozpoczynają się warsztatami plastyczno-sensorycznymi Fabryki Kultury. Najmłodsi i ich rodzice będą mogli zatracić się także w skokach, fikołkach, turlaniu oraz innych wygibasach i akrobacjach podczas zajęć z cyrkomotorki. Popołudnia to pora spektakli dla młodych widzów. Animatorzy i ich wspaniałe lalki zabiorą dzieci do bajkowych krain rozbrzmiewających wesołą muzyką. W sobotnie i niedzielne wieczory zespoły z Polski, Hiszpanii oraz Rosji, z rozmachem zaprezentują familijne widowiska, odrobinę zwariowane i absurdalne. Najbardziej zagadkowym punktem programu jest spacer w głową w chmurach. Jego twórcy propagują leniwą turystykę, więc zapraszają na wygodne lewitowanie. Przez cały festiwal przewijał się będzie ogień, bębny, pałki do żonglowania, monocykle i nieskrępowany kuglarski duch.

Termin: 1 – 30 lipca 2017 r.

Program:  www.ulicznicy.pl

Organizatorem festiwalu jest Miasto Gliwice.

Opracowała: Maria Maczuga

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.